Zwierzęta

Akcesoria dla królików – klatki, kojce, kuwety i zabawki

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akcesoria dla królika

Akcesoria dla królików to niezbędny element ich życia. Zabawki stwarzają królikom idealne warunki do rozwoju i doskonale wypełnieniają im czas. W przeciwnym razie króliki się nudzą i niszczą wyposażenie domu.

Królik domowy (Oryctolagus cuniculus f. domesticus ) to zwierzę z rodziny zającowatych o niewielkich wymaganiach i towarzyskim usposobieniu. Króliki doceniają towarzystwo człowieka i lubią się z nim bawić. Podstawowe akcesoria dla królików to kartonowe rury, pudełka, tunele i wspinaczki. Te zwierzęta lubią się chować, biegać i gryźć tekturowe materiały.

Klatka dla królika

Do podstawowych elementów wyprawki królika należy bez wątpienia klatka, którą te zwierzęta traktują jak norkę. Króliki słyną z zamiłowania do wykopywania dziur i głębokich dołów w ziemi, dlatego dostęp do trocin czy żwirku jest bardzo ważny. Klatka do hodowli królika powinna mieć minimalne wymiary 80 x 50 x 40 cm. Zakup zbyt małej metalowej klatki dla królika będzie podwójnym kosztem dla właściciela, ponieważ te zwierzęta szybko rosną i potrzebują sporo przestrzeni. W klatce powinna się znaleźć kuweta wypełniona hypoalergicznym i niepylącym podłożem, które należy regularnie oczyszczać i wymieniać. Do innych podstawowych akcesoriów dla królika należy poidełko lub miska na wodę i jedzenie oraz zabawki umilające zwierzęciu czas w klatce.

Oprócz spędzania czasu w klatce króliki muszą również przebywać poza nią. Te zwierzęta potrzebują dużo ruchu i swobody, co korzystnie wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Najpraktyczniejszym wybiegiem dla królika będzie zagródka lub kojec, ponieważ zapewni mu przestrzeń i bezpieczeństwo. Królik pozostawiony bez naszej opieki powinien znajdować się w miejscu pozbawionym urządzeń elektrycznych czy wartościowych dla nas przedmiotów, które mógłby zniszczyć. Najlepszy będzie rozłożony na podłodze spory kojec, w którym umieścimy kuwetę, wodę, sianko lub warzywa, a także zabawki. Oprócz klatki i kojca powinnismy też posiadać transporter, który będzie służył do przewożenia zwierzęcia, np. do weterynarza.

Popularne akcesoria dla królików

Doskonałą i bezpieczną zabawką dla królika będzie drewniany, nieimpregnowany domek. Z drewnianej klatki dla królika nie powinny wystawać gwoździe ani inne niebezpieczne elementy. Domki dla królika mogą zawierać tunele, schodki i jak najwięcej zakamarków. Oprócz domków coraz popularniejszymi akcesoriami do klatki dla królika są namioty w stylu tipi wyścielone miękkim podłożem, które latem można ustawić również w ogrodzie. Króliki uwielbiają wszelkiego rodzaju tunele, a najpopularniejsze z nich skonstruowane są z wikliny, kory, siana lub materiału. To dobry pomysł na zapewnienie królikowi ruchu czy kryjówki, a także okazja, żeby podać mu zdrowe smakołyki. W tunelu można umieścić mieszankę pełnowartościowych suszonych warzyw, takich jak marchew, burak, mniszek lekarski, pasternak czy pietruszka. Do drewnianych tuneli możemy włożyć siano, które wspomaga prawidłową pracę jelit i zawiera konieczne dla rozwoju królika włókno pokarmowe.

Karmidła dla królików

Do popularnych akcesoriów dla królików miniaturek należą kule smakule, czyli przeważnie plastikowe piłki z otworem na smakołyki. Tego typu zabawki stymulują rozwój fizyczny zwierzaków, zaspokajają ich ciekawość, a dodatkowo są źródłem świetnej zabawy. Doskonale sprawdzą się też drewniane krążki wypełnione po brzegi różnymi przekąskami. Talerz powinien być wykonany z dobrej jakości drewna, ponieważ stanowi urozmaicenie diety królika, a nawet służy do oczyszczania zębów. W klatce warto umieścić gryzaki z drewna scalone skrobią z ziołami i warzywami. Karmidła dla królików w formie kuli możemy zawiesić na sznurku lub łańcuchu, a do środka włożyć siano, sałatę lub warzywa, które urozmaicą i uatrakcyjnią posiłki. Karma dla królików może być również podawana w zabawkach lub w pudełkach z szufladkami, które motywują zwierzęta do zabawy i nauki

Ubrania dla królika

Ubranka dla królików są ostatecznością w sytuacjach pooperacyjnych i wymagających zabezpieczenia pozabiegowego. Króliki i inne gryzonie nie aprobują noszenia ubranek, a ponadto nie wychodzą zimą na spacery. Zakładanie dorosłym królikom ubranek może wywołać u nich stres, a nawet agresywne zachowanie.

Szkodliwe akcesoria dla królików

Należy unikać zabawek barwionych szkodliwymi związkami chemicznymi, domków pomalowanych impregnatem i zabawek dziecięcych z elementami, które królik może pogryźć lub połknąć. Akcesoria dla królików hodowlanych są świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy oszczędzić meble, kable i pozostałe wyposażenie domu. Króliki są zdolne do niszczenia książek, tkanin i przegryzania kabli, które kojarzą im się z korzonkami roślin. Trusie powinny mieć dostęp do podstawowych akcesoriów, ponieważ w przeciwnym wypadku będą się nudzić i rozrabiać. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images / Getty Images

Pozostałe wiadomości