Zwierzęta

Pride of Poland, czyli duma kraju w Janowie Podlaskim. Jak oceniane są konie arabskie podczas pokazu?

Zwierzęta

XLIV Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi
XLIV Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej KrwiDzień Dobry TVN
wideo 2/28

W Janowie Podlaskim rozpoczął się 44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, podczas którego oceniane będą najpiękniejsze w Polsce rumaki. Tuż po nim zaplanowano coroczną aukcję Pride of Poland. O szczegółach wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział jeden z organizatorów - Filip Sondij.

Pokaz koni arabskich 2022

Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk zawitała do Janowa Podlaskiego, by przyjrzeć się przygotowaniom do 44. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. - Jesteśmy w wyjątkowym miejscu. Tutaj czuć ducha historii, bo stajnia zegarowa, która jest chyba najbardziej znaną stajnią, jeżeli chodzi o hodowlę koni arabskich w Polsce, liczy sobie 175 lat. Cała stadnina to jest 200-letnia historia - słyszymy we wstępie.

Rozmówcą dziennikarki był Filip Sondij, przedstawiciel tegorocznego pokazu, który opowiedział o szczegółach prestiżowego wydarzenia. Na czym ono polega? - To jest swoisty konkurs piękności. Tutaj oceniane są w swoich klasach najlepsze konie polskiej hodowli. To tutaj jutro [14 sierpnia - przyp. red.] wybrani zostaną czempioni Polski. Zostanie przyznany również tytuł Best in Show, czyli najlepszego konia pokazu. Tytuł ten otworzy na pewno drogę do kariery na międzynarodowych arenach pokazowych, a potem drogę do hodowli - tłumaczy organizator imprezy.

Bukiet konia arabskiego - co to jest? Kryteria oceny

Ocenie jurorów 44. Narodowego Pokazu Koni Arabskich czystej Krwi podlega tzw. bukiet konia arabskiego. To zbiór cech charakterystycznych wyłącznie dla tej rasy rumaków. Filip Sondij wyjaśnił widzom Dzień Dobry TVN, na które części ciała zwierząt zwraca się największą uwagę.

- Zacznijmy od głowy konia. Ta piękna, mała, sucha głowa konia z wyraźnymi chrapami, z wielkim okiem. Ona jest osadzona na pięknej łabędziej szyi. Następnie ocenia się kłodę, czyli wszystko to, co mamy od szyi do ogona - krótki grzbiet, orientalny, płaski zad. Najważniejsze w koniu arabskim są kończyny. Począwszy od długiej, skośnej łopatki, poprzez suche kończyny - mówi przedstawiciel pokazu w Janowie Podlaskim.

Ocenie poddaje się również ruch koni, które prezentują się zarówno w stępie, jak i w kłusie.

Jak organizatorzy przygotowują zwierzęta do pokazu? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości