Dom

Trawa pampasowa - uprawa i pielęgnacja. Kompendium wiedzy dla pasjonatów Kortaderii

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Trawa pampasowa

Trawa pampasowa w ogrodzie lub na balkonie stanowi dekorację przez cały rok. Wiosną i latem oko cieszyć będą liście, jesienią dekoracyjne wiechy, a zimą zaś urocze chochoły. Nie ważne, czy posadzimy trawę pampasową różową czy trawę pampasową białą - nasz ogród będzie przykuwał uwagę. Chociaż to trawa pampasowa różowa jest bardziej efektowna i intrygująca.

Trawa pampasowa - wymagania i nawożenie

Trawa pampasowa nadaje lekkość ogrodowi, aby jednak mogła rosnąć (nawet do 2 m wysokości!) i regularnie kwitnąć, należy przestrzegać kilku zasad. Powinna być zasadzona na nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Do jej uprawy idealnie nada się żyzna, przepuszczalna, bogata w wapń gleba. Istotne jest zachowanie umiarkowanej wilgotności podłoża - zwłaszcza w okresie susz. Dobrze sprawdza się ściółkowanie, jako sposób na zachowanie odpowiedniego nawodnienia. Warto jednak pamiętać, że nadmiar wody jej szkodzi, podobnie jak mróz i silne wiatry.

Ukwiecona jesień. Łukasz Skop o dbaniu o rośliny ogrodowe
Ukwiecona jesień. Łukasz Skop o dbaniu o rośliny ogrodowe

Trawa pampasowa - sadzenie

Jeżeli chcesz, aby w Twoim ogrodzie wyrosła piękna trawa pampasowa, to kiedy sadzić tę roślinę? Najlepszym okresem na sadzenie trawy pampasowej jest wiosna, gdy gleba nagrzeje się od słońca. Odstępy między kępkami powinny wynosić ok. 120 cm (wszystko zależy jednak od docelowej wysokości i szerokości traw). Przez kilka tygodni po posadzeniu trawy należy pamiętać o regularnym jej podlewaniu.

Trawa pampasowa - uprawa

Uprawa trawy pampasowej nie jest uciążliwa. Należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu w czasie wegetacji oraz o nawożeniu środkami bogatymi w azot w maju i lipcu. Nieco więcej wysiłku wymaga trawa pampasowa w ogrodzie , aniżeli na balkonie lub tarasie - należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Istotne jest także przycinanie trawy, niezależnie od miejsca, w którym rośnie. To, jak szybko rośnie trawa pampasowa , zależy od przestrzegania odpowiednich zasad jej uprawy. Z reguły wzrost następuje w krótkim czasie - powolny wzrost rośliny może być symptomem zaniedbań lub chorób.

Trawa pampasowa - kiedy kwitnie?

Trawa pampasowa kwitnienie ma z reguły na jesieni (we wrześniu i październiku). Wtedy to rozwijają się jej wiechy, które stanowią efektowną dekorację w ogrodzie. Warto zaznaczyć, że w pełni rozkwitnięte trawy mogą osiągnąć wysokość nawet 3 m!

Trawa pampasowa - zimowanie bezpieczne i skuteczne

Mimo że nie jest bardzo wymagającą rośliną, pielęgnacja trawy pampasowej i zabezpieczenie przed zimą mogą przysparzać kłopotów. Ważne jest, aby związać dokładnie liście trawy w chochoły, tak aby były skierowane do góry. W przypadku przewidywanych silnych mrozów, można nałożyć na nie jutowe worki bez dna wypełnione liśćmi. Okrywamy liśćmi również podłoże i przysypujemy je ziemią na wysokość ok. 40 cm. Trawa pampasowa nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego należy zabezpieczyć ją przed odwilżą przy użyciu np. agrowłókniny. Powinna bez problemu przezimować w ogrodzie.

Jeżeli szukasz sposobów na łatwą pielęgnację takiej rośliny, jak trawa pampasowa, uprawa w donicy będzie dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że pozwala to zaoszczędzić czas przy zabezpieczeniu jej przed zimą - wystarczy tylko schować ją wraz z pojemnikiem do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosić będzie ok. 10℃.

Trawa pampasowa: przycinanie jest konieczne?

Trawa pampasowa po zimie powinna być obowiązkowo przycięta. Należy wykonywać to sekatorem lub ostrymi nożycami, jak najbliżej ziemi. Nie można zapomnieć o dokładnym zgrabieniu i zebraniu liści. Można wykorzystać je jako ściółkę pod trawy (po uprzednim posiekaniu). Trawa pampasowa ma bardzo ostre liście, dlatego przycinanie powinno być wykonane ostrożnie, w rękawicach ochronnych.

Trawa pampasowa - sadzonki

Sadzonki trawy pampasowej można kupić w sklepach ogrodniczych, szkółkach i przez internet. Łatwe jest także pozyskanie ich z dorosłej rośliny. Odbywa się to przez podział okazów żeńskich - kwitnących. Najlepiej dzielić karpy późną wiosną lub wczesnym latem (maj, czerwiec). Decydując się na samodzielne rozmnażanie dobrze wykorzystać te z kwiatostanami - będziemy wtedy mieć pewność, że dojrzała trawa pampasowa również będzie kwitła.

Trawa pampasowa: uprawa z nasion - czy jest możliwa?

Bardzo popularna jest trawa pampasowa. Nasiona można kupić w sklepach ogrodniczych, a także w Internecie. Wbrew powszechnej opinii, uzyskanie sadzonek z nasion jest dość łatwe. Pierwszym krokiem jest wysianie ich na substrat, lekkie przysypanie podłożem i przykrycie donicy folią. Zdejmujemy ją, gdy pojawią się siewki. Rośliny najlepiej rozwijają się w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi ok. 16 ℃. Gdy osiągną one wysokość 4-5 cm przesadzamy je do dzielnych donic, po 3-5 okazów w jednej.

Trawa pampasowa w donicy - hit czy kit?

Trawa pampasowa na balkonie lub w ogrodzie, zasadzona w donicy będzie wyglądać niezwykle elegancko i szykownie. Dobrze sprawdzą się tu niższe odmiany, takie jak trawa pampasowa pumila czy trawa pampasowa evita . Mimo że tego typu dekoracje na balkonach i tarasach sprawdzają się fenomenalnie i wprowadzają radosny nastrój, należy pamiętać, że nie sprawdzą się one na wysokich piętrach, z powodu dużej wrażliwości traw na silne wiatry i zbyt wysokie temperatury.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moof/Getty Images

Pozostałe wiadomości