Dom

Full HD czy 4K? Czym wyróżniają się telewizory 4K Ultra HD?

Dom

Projekt bez tytułu (26).jpg (5)

Rynek urządzeń RTV rozwija się w imponującym tempie, co ma swoje odzwierciedlenie w coraz szerszej dostępności telewizorów o wysokim standardzie. Jeszcze do niedawna marzeniem każdego kinomaniaka był sprzęt w technologii Full HD, natomiast telewizory 4K należały do rzadkości. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej – to telewizory 4K cieszą się większą popularnością, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o ich podstawowych cechach.

Co to jest 4K?

Czym charakteryzuje się telewizor 4K? Kluczowym parametrem okazuje się rozdzielczość ekranu, która wynosi 3840x2160 lub 4096x2160 pikseli, w zależności od specyfikacji technicznej przygotowanej przez producenta. Określenie 4K bardzo często stosowane jest wymiennie z terminem Ultra HD oraz 4K Ultra HD, co w zasadzie oznacza taki sam standard obrazu, czyli ok. 4 tys. pikseli w orientacji poziomej.

Różnice między 4K a Full HD

Podstawowa różnica między Full HD a 4K tkwi w liczbie wyświetlanych pikseli. Ekrany w telewizorach Full HD osiągają rozdzielczość na poziomie 1920x1080 pikseli, co stanowi dwukrotnie niższą wartość w porównaniu ze sprzętem wyposażonym w technologię Ultra HD. W związku z tym często pojawia się pytanie, czy różnica w komforcie użytkowania telewizorów w dwóch wyżej wspominanych formatach HD jest odczuwalna. Odpowiedź brzmi: tak, o ile zostanie spełnionych kilka warunków.

Telewizory 4K – dostępność materiałów filmowych

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał odbiorników Ultra HD warto zapewnić sobie dostęp do materiałów przystosowanych do obsługi w rozdzielczości 4K. Sytuacja pod tym względem staje się coraz bardziej dla nas korzystna z uwagi na najpopularniejsze serwisy VOD jak Netflix czy HBO GO, które systematycznie poszerzają swoje oferty o filmy i seriale w jakości Ultra HD. Miłośnicy telewizji w konwencjonalnej formie również mają coraz więcej powodów do zadowolenia – kolejne stacje udostępniają swoje treści właśnie w formacie 4K.

Jaki telewizor 4K? Parametry techniczne

Na jakość odbioru obrazu 4K wpływa odległość od telewizora, która powinna być mniejsza w porównaniu z urządzeniami Full HD. jak również częstotliwość odświeżania obrazu czy obecność technologii HDR pozwalającej uzyskać lepszy kontrast, jasność czy precyzyjność displeja. Wybierając telewizor 4K Ultra HD warto także zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego wyświetlacza – najlepszą jakość obrazu zapewniają wyświetlacze OLED oraz QLED, choć wyświetlacze LED obecne w sprzętach ze średniej półki cenowej wyróżniają się coraz lepszą jakością. Na wrażenia estetyczne nie bez wpływu pozostaje przekątna ekranu telewizora 4K, która powinna być dostosowana do odległości od miejsca siedzenia. Przyjmuje się, że 40-calowy ekran dobrze spisuje się w przypadku odległości wynoszącej 1,8-2,2m, natomiast telewizory 50 cali i większe to optymalne rozwiązanie dla 2,5-3 metrowego dystansu.

Zobacz też:

Męska jaskinia – marzenie każdego mężczyzny? Zajrzeliśmy do kilku z nich

"Sama to ogarniesz". Jak stworzyć domowy kącik telewizyjny?

Robert Lewandowski ogląda z Klarą "Kosmiczny wykop". "Tatuś w bajce!"

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości