Dom

Jak urządzić wnętrza w stylu hiszpańskim?

Dom

Aktualizacja:
KT images/Getty Images

Domy i mieszkania w stylu hiszpańskim popularne są nie tylko w stolicy flamenco i sangrii. Takie wnętrza nawiązują do historii Hiszpanii, w której można zobaczyć mieszankę różnych kultur, europejskich i muzułmańskich.

W Hiszpanii w XX oraz XXI wieku pracowało wielu słynnych architektów i to właśnie oni w znacznym stopniu wpłynęli na styl hiszpański, zmienili go, a także poddali pewnym przeobrażeniom na drodze do współczesności. Dom w stylu hiszpańskim nie jest wcale taki prosty do stworzenia, ponieważ konieczne jest stylowe połączenie różnych elementów.

Cechy charakterystyczne stylu hiszpańskiego

Domy i mieszkania urządzone w stylu hiszpańskim charakteryzuje połączenie różnych materiałów i faktur, ponieważ spotykają się tu bardzo różnorodne motywy, które należą do odmiennych kultur. Wśród najważniejszych cech charakterystycznych tego stylu można wyróżnić:

  • używanie naturalnych materiałów, na przykład drewna, kamienia lub gołych cegieł, a także żelaza,
  • meble wykonane z litego drewna w prostym stylu, który oscyluje między tradycją i nowoczesnością,
  • kute żelazo pojawia się w różnych elementach dekoracyjnych,
  • obecność drewnianych elementów i zdobień,
  • bogactwo barw, czyli żywych i bardzo różnorodnych kolorów, i to zarówno na ścianach, jak i na meblach,
  • płytki w stylu hiszpańskim, które położone są w kuchni lub w łazience – są to ozdobne kafelki o niezwykłych wzorach,
  • połączenie barw charakterystycznych dla ognia, wody, ziemi i słońca,
  • tekstylia w rustykalnych kolorach i wzorach,
  • sufity belkowe,
  • funkcjonalne łuki w pomieszczeniach.

Obecnie styl hiszpański najlepiej wykorzystać jako inspirację do stworzenia przestronnego, wygodnego i nowoczesnego wnętrza.

Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu hiszpańskim?

Decydując się na urządzenie mieszkania lub w domu w stylu hiszpańskim, należy mieć na uwadze wolną przestrzeń. Właśnie dlatego ten typ wystroju wnętrz lepiej sprawdza się w domach, a nie w blokach. Styl hiszpański jest jednocześnie bardzo przytulny, dlatego świetnie sprawdzi się we wnętrzach nastawionych na wspólne spędzanie w nich czasu, na przykład w salonie, kuchni lub jadalni. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią kolorystykę ścian, co oznacza, że nie można pozostawić ich białych lub kremowych, tylko należy pomalować je na żywsze kolory. Mieszkanie można utrzymać w ciepłych tonacjach barw, a dodatkowo zadbać o ustawienie wielu roślin, współgrających z pięknym wnętrzem. Dodatkowo warto poszukać mebli wykonanych z naturalnych materiałów, a także stworzyć belkowany sufit oraz ścianę z kamienia lub z żelaza w jednym z kątów pokoju. Kuchnia w stylu hiszpańskim powinna być jak najbardziej rustykalna, zachęcająca do spożywania posiłków, a także przyjemnego spędzania czasu z rodziną w trakcie biesiad, przyjęć i imprez. Dobrze zadbać o to, aby w salonie znalazły się wygodne, tapicerowane fotele, drewniane stoliki, a także zdobione żyrandole. Warto postawić na kolorowe dodatki, jednak trzeba być ostrożnym, aby nie zaburzyć harmonii wnętrza. Projekty domów w stylu hiszpańskim wraz z aranżacją wnętrz można zamówić u niektórych polskich projektantów, którzy specjalizują się w tym stylu. Stworzenie przyjemnego wnętrza można powierzyć profesjonalistom, ponieważ styl hiszpański jest dosyć chaotyczny i konieczna jest osoba, która zadba o harmonię i większą symetrię w pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że we wnętrzach w stylu hiszpańskim powinna łączyć się natura pochodząca z materiałów oraz z roślin. Salon w stylu hiszpańskim powinien więc dawać poczucie przyjaznej atmosfery, rozluźnienia i połączenia z naturą.

Łazienka w stylu hiszpańskim

Osoby, dla których łazienki w skandynawskim, minimalistycznym stylu nie są wcale eleganckie i nie sprawiają dobrego wrażenia, mogą zdecydować się na styl hiszpański, który łączy w sobie pasję, naturalność, namiętność i egzotykę. Wszystko to wyraża się w różnorodnych wzorach, ornamentach i fakturach we wnętrzu. Łazienka w stylu francuskim powinna prezentować naturalne elementy, na przykład odkryty kamień lub cegłę. Ważne jest także znalezienie hiszpańskich płytek z ciekawymi wzorami, pasującymi do reszty wnętrza. Ściany należy pomalować na żywy, ciepły kolor. Można zdecydować się na wolnostojącą wannę, a w rogu łazienki na kwiaty, kaktusy lub inne rośliny. W ten sposób wnętrze będzie jeszcze bardziej przytulne i naturalne. Warto także postawić na drewniane meble, na przykład szafkę pod umywalkę lub komódkę na ręczniki i kosmetyki. Dopełnieniem stylu będzie mosiężna armatura, a także piękne, jasne oświetlenie. Warto także dodać charakterystyczne dekoracje z ornamentami w różnorodnych kolorach.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Odpicowane mieszkanie - klasyka z elementami boho

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości