Dom

Rodzaje grzebieni dla psa - czym czesać swojego pupila?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies czesany przez właściciela. Grzebień dla psa. Akcesoria dla zwierząt.

Grzebień dla psa jest podstawowym elementem wyposażenia. Powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju i długości sierści zwierzęcia. Systematyczna pielęgnacja włosa psa zapobiegnie powstawaniu kołtunów, zapewni mu zdrowy wygląd, poprawi krążenie i wentylację skóry.

Futro psa składa się z warstwy okrywowej i podszerstka, który pełni funkcję termoizolacyjną. Włos może być krótki, długi, kręcony, szorstki lub miękki. Każdy z nich wymaga codziennego czesania odpowiednio dobranym grzebieniem dla psa. Prawidłowa pielęgnacja pupila jest jednym z podstawowych obowiązków właściciela. Czysta skóra oraz zadbana i lśniąca sierść są oznaką zdrowia u czworonoga.

Jaki grzebień dla psa wybrać?

Na rynku dostępna jest szeroka gama grzebieni do czesania psa. Różnią się od siebie nie tylko szerokością i długością zębów, ale także ceną, wyglądem, tworzywem, z którego zostały zrobione, uchwytem lub przeznaczeniem (istnieją modele do pielęgnacji sierści konkretnej rasy). Nie wszystkie nadają się do codziennego użytkowania. Należy dobrać odpowiednie i solidne narzędzie do pielęgnacji, aby nie zrazić psa i nie wyrządzić mu krzywdy. Grzebień dla psa powinien:

  • być wykonany w całości z nierdzewnego metalu;
  • mieć wszystkie zęby tej samej długości i szerokości;
  • zaokrąglone i gładko zakończone zęby;
  • być wytrzymały i wykonany z solidnych materiałów;
  • nie posiadać żadnych odstających elementów.

Grzebień dla psa wykonany z plastiku powoduje plątanie, filcowanie i elektryzowanie się sierści. Te, które są niestarannie wykonane, posiadają wystające kawałki tworzywa. Łatwo zahaczają się o włos i boleśnie go wyrywają, a niekiedy wręcz podrażniają lub przecinają skórę zwierzęcia.

Drewniana, plastikowa lub gumowa rączka po dłuższym użytkowaniu może się poluzować lub pęknąć, a przez to plątać lub wyrywać sierść, zwłaszcza długą i delikatną.

Starannie wykonany metalowy grzebień dla psa jest polecany przez większość fryzjerów. Wyróżnia go przede wszystkim trwałość, łatwość w czyszczeniu i brak elementów, które mogłyby wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Należy wybrać metal chromowany lub nierdzewny, ponieważ nie powoduje zabrudzeń i przebarwień sierści. Szerokość, długość i rozstaw ząbków zależy od rodzaju włosa. Inny będzie grzebień dla yorka, maltańczyka czy shih tzu, a jeszcze inny dla charta lub sznaucera.

Zobacz wideo: Pupil w domu – twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym czesać psa długowłosego?

Sierść psa długowłosego wymaga codziennego i starannego czesania, aby zapobiegać plątaniu się sierści i tworzeniu kołtunów. Poza tym tego typu pielęgnacja jest okazją do skontrolowania stanu skóry pod kątem zaczerwienień, ran, krostek lub pasożytów.

Właściciel powinien zaopatrzyć się w dwa grzebienie dla psa długowłosego – z szerokim i gęstym rozstawem zębów. Pierwszy służy do rozczesania i rozplątania supłów czy kołtunów oraz pozbycia się zanieczyszczeń (gałązek, listków, rzep), drugi używa się do dokładnego przeczesania włosa. Grzebień należy prowadzić powoli, prostopadle do ciała psa.

Poza rozstawem ważna jest także długość zębów. Dla psa z grubą sierścią nadaje się narzędzie z wydłużonymi kolcami, umożliwiające czesanie przy samej skórze, natomiast dla delikatnego i rzadkiego włosa lepszy będzie grzebień z krótkimi zębami.

Dobrym rozwiązaniem jest grzebień obrotowy dla psa z długą sierścią. Podczas czesania zęby obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu nie wyrywają i nie ciągną splątanego włosa. Warto wybrać te droższe i oryginalne produkty, ponieważ imitacje nie spełniają swojej funkcji i wyrządzają zwierzęciu krzywdę.

Grzebień do czesania psa krótkowłosego

Grzebień dla psa krótkowłosego powinien być wykonany z nierdzewnego metalu i posiadać gęsto rozstawione, krótkie, gładko zakończone zęby. Czesanie służy przede wszystkim pozbyciu się martwego włosa, poprawieniu krążenia, przewietrzeniu skóry i skontrolowaniu jej stanu pod kątem podrażnień oraz obecności pasożytów. Jest to także sposób na zmniejszenie intensywności linienia .

Grzebień do trymowania psa

Niektóre rasy, poza tradycyjnym czesaniem grzebieniem, wymagają regularnego trymowania, czyli usuwania martwego włosa, który nie wypadł sam. Do tego celu używa się specjalnego narzędzia – trymera. Wyglądem przypomina zwykły grzebień lub nożyk. Posiada krótkie i gęsto rozstawione ostre, metalowe zęby. U psów krótkowłosych, które nie wymagają ułożenia specjalnej fryzury odpowiadającej rasie, zabieg nie jest skomplikowany. Należy przeczesywać futro długimi, pojedynczymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Podobnie jak grzebień, posiada kilka grubości i rodzajów. Trymer szeroki lub średni służy do trymowania grzbietu i łap, natomiast drobny używa się do głowy, uszu i wykończenia fryzury.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gpointstudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości