Dom

Ozdoby ręcznie robione do domu – sposób na niebanalną dekorację wnętrza

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Świąteczne ozdoby

By dodać wnętrzu przytulnego charakteru, nie trzeba wydawać fortuny. Jest mnóstwo sposobów na samodzielne ozdobienie przestrzeni – trzeba tylko wiedzieć, które ozdoby ręcznie robione wyglądają stylowo i są łatwe w wykonaniu.

Podpowiadamy, jakie dekoracje DIY wykonać do pokoju dziecięcego, na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Ozdoby ręcznie robione do domu będą wspaniały urozmaiceniem dla standardowego wyposażenia pomieszczeń. Wniosą do domu indywidualny styl i powiedzą coś o domownikach – ich zainteresowaniach, preferencjach estetycznych czy ulubionych kolorach. Jakie ozdoby warto wykonać samodzielnie?

Ozdoby ręcznie robione do domu – wiszące dekoracje

Niezwykle wdzięcznym elementem wystroju wnętrz są wiszące dekoracje – wykonane samodzielnie, papierowe lub ze wstążek, do pokoju dziecięcego, a może salonu. Niezależnie od wybranej opcji możesz liczyć na niebanalny, zwracający uwagę efekt. Bazą takich dekoracji jest zazwyczaj drewniane lub plastikowe kółko (w innym wariancie patyk) zawieszone na sznurku i przymocowane w wybranym miejscu, na przykład w oknie. Pod taką bazą można podwiesić co tylko przyjdzie nam do głowy – sztuczne kwiaty, pomponiki, papierowe gwiazdki lub serduszka, a w wersji świątecznej - bombki.

Jako dekoracja dziecięcego pokoju doskonale sprawdzą się ozdoby ręcznie robione ze wstążki . Jeśli wykorzystamy różnobarwne i wzorzyste materiały, możemy stworzyć wesołe gadżety i ozdoby, które poprawią nastrój domowników. Oczywiście warto zaangażować maluchy w prace dekoratorskie! Proponujemy na przykład wykonanie stroika do zawieszenia w oknie lub pod lampą. Potrzebne będzie do tego drewniane lub plastikowe kółko o średnicy około 30 cm, kolorowe wstążki i sznurek. Wykonanie jest banalnie proste. Do kółka przywiązujemy tasiemki, tak by zwisały na długość około 30-40 cm (nie muszą być równej długości). Kiedy będą równomiernie rozmieszczone, do kółka przywiązujemy promieniście sznurek i mocujemy ozdobę pod lampą lub karniszem. Wstążki będą delikatnie powiewały na wietrze i mieniły się kolorami.

W podobny sposób można wykonać ozdoby ręcznie robione z papieru do powieszenia w reprezentacyjnym miejscu domu. Piękny efekt uzyskamy, składając dużą liczbę tych samych motywów z origami – na przykład klasycznych żurawi. Mogą mieć ten sam kolor lub najlepiej kilka odcieni jednej barwy. Elementy należy mocować piętrowo, po kilka na jednym sznurku lub nitce i mocować do bazy, tworząc pożądany kształt.

HGTV: Jak powiększyć okno za pomocą dekoracji okiennych?
HGTV: Jak powiększyć okno za pomocą dekoracji okiennych? Źródło: HGTV

Wielkanoc – ozdoby ręcznie robione

Wyjątkowe okazje wymagają uczczenia stosownymi dodatkami do domu. Przed Wielkanocą warto zdecydować się na świąteczne ozdoby ręcznie robione , które wprowadzą do wnętrz powiew wiosny i radości. Przede wszystkim należy zadbać o pisanki. Wcale nie muszą być zdobione tradycyjnie – miłośnikom współczesnych form i materiałów polecamy wykorzystanie markerów i papierowych taśm washi (do kupienia w sklepach papierniczych). Aby uzyskać najlepsze rezultaty, polecamy wykorzystać białe lub chociażby jasne jajka. Jeśli nie jest to możliwe, warto najpierw pomalować pisanki na jednolity kolor farbą akrylową. Następnie naklejamy pasy taśmy i ozdabiamy jajka markerami w kropki, paski czy motywy roślinne według własnej inwencji.

Mamy również inną propozycję na Wielkanoc – ozdoby ręcznie robione z bibuły. Ten materiał świetnie nadaje się do tworzenia kolorowych kwiatów – a z nich bukiecików, palemek na Niedzielę Palmową czy świątecznych stroików. Można także wykonać papierową girlandę wykorzystującą powtórzony motyw zajączka lub pisanki. Klasyczną dekoracją wielkanocną będą zające lub kurczaczki złożone z papieru techniką origami.

Ozdoby ręcznie robione na Boże Narodzenie

Jeśli zastanawiasz się, jak najpiękniej ubrać świąteczne drzewko, choinkowe ozdoby ręcznie robione będą jednym z najlepszych pomysłów. W ich wykonanie zaangażujesz dzieci, a efekt wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę. Dekoracje można wykonać z materiału – wybrane motywy (anioły, misie, serca) wytnij, wypełnij pluszem i zszyj z każdej strony, dodając wstążkę do zawieszenia. Dla lepszego efektu możesz dodać guziki lub wyhaftować wzór. Na choinkę świetnie nadają się też suche makarony w ciekawym kształcie pomalowane farbami (na przykład złotą farbą w sprayu) ze sznureczkiem do zawieszenia.

Polecamy także stroiki ze świeczką do postawienia na stole. Jak wykonać tego typu świąteczne ozdoby ręcznie robione? Krok po kroku pokażemy Ci cały proces. Potrzebujesz dużej szklanej misy, szerokiego pojemnika lub słoika. Na spód wysyp drobne dekoracyjne kamyki, na nich postaw grubą świecę w kremowym kolorze – dobrze, by miała zapach cynamonu lub inny kojarzący się z Bożym Narodzeniem. W wolnej przestrzeni wokół świecy umieść świerkowe gałązki, małe bombki, suszone plastry pomarańczy, szyszki i estetycznie zawiązane wstążki w naturalnych kolorach. Dekoracja gotowa – teraz wystarczy położyć ją na stole i zapalić świecę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości