Zielistka Sternberga – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Doniczki na kwiatki
Fot. Vstock LLC / Getty Images
Zielistka Sternberga przywędrowała do nas z Afryki Południowej. W Europie zadomowiła się bez żadnych problemów i przez lata stała się jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych. Tej niezwykłej popularności sprzyja przede wszystkim łatwa uprawa zielistki, bezproblemowe jej rozmnażanie i duża odporność na choroby.

Zielistka Sternberga ma minimalne wymagania. Jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych, a jej rozmnażanie odbywa się za pomocą roślinek, które wyrastają na długich rozłogach. Spotkamy ją na niejednym domowym i biurowym parapecie.

Zielistka Sternberga – jak wygląda?

Zielistka Sternberga należy do rodziny liliowatych i rodzaju Chlorophytum comosum . Jako jedyna odmiana z tej rodziny jest ona uprawiana jako rodzina doniczkowa. Jej liście są szablowate i szpiczasto zakończone. Osiągają długość do 50 cm. Ponieważ są dość wąskie (do 2,5 cm) przypominają trawę, choć wyróżnia je szeroki biały pasek biegnący przez środek liści (zdarzają się liście o innym układzie). Zielistka kwiat ma bardzo niepozorny. Kwiaty są drobne, pojawiają się na bezlistnych łodygach wiosną i latem. Dość szybko kwiat zielistki obumiera i w jego miejsce na końcu łodyg pojawiają się małe roślinki. Idealnie nadają się one do ukorzenienia.

Zielistka – odmiany

Odmiany zielistki Sternberga różnią się przede wszystkim kolorem liści. Mogą być one jednolicie zielone lub dwubarwne. Różny może być również układ pasków na liściach, choć w większości odmian dominuje biały pasek biegnący przez środek ciemnozielonego liścia. Główne odmiany zielistki to:

· zielistka Sternberga ,,Variegatum” – najczęściej uprawiana odmiana o ciemnozielonych liściach z białym paskiem;

· zielistka Sternberga ,,Ocean” – odmiana o jasnozielonych liściach, białe brzegi; o dużej wrażliwości na zbyt dużą wilgotność;

· zielistka Sternberga ,,Vittatum” – odmiana o zielono-szarych liściach z białym paskiem pośrodku;

· zielistka Sternberga ,,Zebra” – odmiana o ciemnozielonych liściach; żółte paski na krawędziach;

· zielistka Sternberga ,,Bonnie” – odmiana o ciemnozielonych liściach z wąskim paskiem; jej liście fantazyjnie się zwijają i zaginają.

Rozmnażanie zielistki

Zielistkę Sternberga rozmnożyć jest banalnie łatwo. Na końcach rośliny, po procesie kwitnienia, rozwijają się rozmnóżki, które stanowią podstawę rozmnażania . Wystarczy ją oderwać od łodygi. Taką rozmnóżkę sadzimy bezpośrednio do doniczki z ziemią, chyba że nie ma ona w pełni rozwiniętych korzeni. W takiej sytuacji należy najpierw włożyć ją do naczynia z wodą. Gdy tylko korzenie wystarczająco się rozwiną – sadzonka powinna trafić do doniczki.

Mniej popularnym sposobem na rozmnożenie zielistki jest podział . Po wysadzeniu rośliny z doniczki, rozrywamy bryłę korzeniową. Następnie należy skrócić liście nowej sadzonki i przesadzić ją do nowej doniczki.

Uprawa zielistki

Zielistka Sternberga ma bardzo niskie wymagania glebowe, łatwo również przystosowuje się do panujących w pomieszczeniu warunków świetlnych. Rośnie w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale radzi sobie również z półcieniu. Im mniej światła, tym mniej widoczna jest dwubarwność liści zielistki. Natomiast bezpośrednie wystawienie na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia zielistki . Najlepiej czuje się ona w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, choć znosi również wysokie temperatury sięgające 30 stopni i z drugiej strony – rozwija się nawet w 6 stopniach.

Zielistka może być uprawiana jako roślina rabatowa, natomiast na zimę musi wrócić do pomieszczenia. Najlepiej nie stawiać jej blisko urządzenia grzewczego – suche powietrze prowadzi do szybkiego zasychania liści.

Podlewanie

Zielistkę Sternberga warto dość często podlewać. Latem częstotliwość ta powinna wynosić nawet 2-3 dni. Podlewanie nie powinno jednak być zbyt intensywne. Zielistka Sternberga posiada mięsiste korzenie magazynujące wodę , więc zbyt intensywne podlewanie może doprowadzić do choroby rośliny. Zimą należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Nie warto robić tego częściej niż raz w tygodniu. Woda do podlewania powinna zostać pozbawiona chloru i fluoru.

Pielęgnacja

Pielęgnacja zielistki powinna obejmować przede wszystkim odpowiednie nawożenie. Robi się to co 10-14 dni. Od wiosny do jesieni. Poleca się szczególnie biohumus. Warto zwracać uwagę na zasolenie. Ewentualnie można korzystać z uniwersalnego nawozu do roślin, wykorzystując połowę zalecanej dawki. Nawożenie to odbywa się co miesiąc. Do spulchniania ziemi, w której sadzimy zielistkę Sternberga , nie powinno się używać substancji zawierających nietolerowany przez zielistkę fluor.

Choroby atakujące zielistkę

Zielistka Sternberga uchodzi za bardzo odporną roślinę. Zdarza się jednak, że nie chce ona kwitnąć lub jej liście brązowieją. Najczęściej przyczyną tych chorób zielistki jest nieprawidłowa uprawa i pielęgnacja. Do przyczyn chorób zielistki zalicza się : złe oświetlenie, zbyt suche powietrze, nadmierne nawożenie, złe podlewanie, za niska temperatura. Zdarza się jednak, że winę za choroby zielistki ponoszą szkodniki. Na zielistce Sternberga można zlokalizować miseczniki, tarczniki, mszyce lub wciornastki.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości