Zawilec ogrodowy – ozdoba na wiosnę i jesień. W jakich odmianach występuje i jak należy o niego dbać?

Zawilec
Fot: Jasenka Arbanas / gettyimages.com
Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?

Zawilec – kiedy kwitnie? To podstawowe pytanie, jakie zadają sobie miłośnicy kwiatów. Biorąc pod uwagę wielość gatunków, roślina może zdobić ogród od wiosny aż do jesieni. To wyjątkowa zaleta byliny, pozwalająca cieszyć się jej urokiem przez cały sezon. Warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi odmianami zawilca i wybrać ten, którego czas kwitnienia oraz wygląd najbardziej nam odpowiada.

Jak wygląda zawilec? Podstawowe gatunki

Zawilec ( Anemone ) ma ponad 100 gatunków. Wśród nich znajduje się wiele odmian ozdobnych, różniących się wyglądem i czasem pojawiania się pierwszych kwiatów. Do najczęściej spotykanych należą:

· zawilec gajowy – typowy zawilec wiosenny , rozkwitający już w marcu. Naturalnie występuje w lasach, w związku z czym znany jest jako zawilec leśny . Mimo to można uprawiać go także w ogrodach. Należy jednak pamiętać, że jest trujący. Ma tendencje do rozrastania się w duże grupy, a jego wysokość to maksymalnie 15-20 cm. Standardowa odmiana to zawilec biały , jednak można spotkać jego różnokolorowe wersje, jak np. zawilec niebieski, purpurowy czy zielony;

· zawilec japońskizawilec jesienny , który kwitnie od początku sierpnia do października. Jest to wyjątkowo urokliwa odmiana, dorastająca nawet do 1,5 m wysokości. Ma grube kłącza, a jego liście są lekko owłosione. Może występować jako zawilec pełny lub pojedynczy. Dostępne są odmiany o kwiatach w różnych kolorach, np. zawilec japoński biały, czerwony, różowy, purpurowy lub jasnofioletowy;

· zawilec żółty – gatunek wiosenny, kwitnie od marca do maja. Jego wysokość to maksymalnie 25 cm. Zgodnie z nazwą ma żółte kwiaty. Mimo iż może stanowić ozdobę, często traktowany jest jako chwast. Podobnie jak zawilec gajowy jest odmianą trującą;

· zawilec wielkokwiatowy – kwitnie w maju i czerwcu, a jego kwiaty występują w kolorze białym lub bladoróżowym. Dorasta do ok. 40 cm. Ma tendencję do nadmiernego rozrastania się;

· zawilec wieńcowy – kwiaty są duże, pojawiają się w maju i utrzymują aż do września. Są pojedyncze lub półpełne w kolorze białym, różowym, czerwonym lub niebieskim. Bylina osiąga wysokość do 40 cm. Warto dodać, że ten zawilec z ogrodu nadaje się także na kwiaty cięte;

· zawilec grecki – kwitnie od marca do maja. Ma niewielkie rozmiary i osiąga maksymalnie 15 cm. Jego kwiaty są błękitne, ciemnoniebieskie, różowe lub białe;

· zawilec mieszańcowy – jest dość wysoki, może dorastać nawet do 1,2 m. Jego kwiaty utrzymują się od września do października, występują w kolorach fioletowym, białym lub różowym.

Zawilec ogrodowy ma oczywiście o wiele więcej rodzajów. Oprócz wymienionych na szczególną uwagę zasługują także: zawilec chiński, wdzięczny, narcyzowy (inaczej zawilec narcyzowaty) czy kanadyjski. Wszystkie z nich będą stanowić piękną dekorację.

Jak zasadzić zawilec?

Zawilec w ogrodzie może mieć bulwy lub kłącza. Związane jest to z odmianą, w jakiej występuje. Jak sadzić cebulki zawilca ? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni termin – najczęściej będzie to wrzesień lub październik (wyjątkiem są zawilce kwitnące latem – wówczas dobrze posadzić je wiosną) . Przed zasadzeniem warto przez minimum 12 godzin moczyć cebulkę w letniej wodzie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie jej w ziemi na głębokości 5-8 cm. Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw – zawilce ogrodowe powinny rosnąć w odległości 15-25 cm. Potem wystarczy zasypać dołek z rośliną, a grunt podlać i delikatnie okryć ściółką.

Zawilec – uprawa

Zawilec nie ma szczególnie wygórowanych wymagań. Większość z odmian dobrze rośnie na stanowiskach w półcieniu. Wyjątkiem jest tu zawilec wieńcowy, który lubi miejsca dobrze nasłonecznione.

Podłoże, jakie preferuje zawilec w ogrodzie, to ziemia wilgotna . Tuż po posadzeniu warto przeprowadzić ściółkowanie. W zależności od gatunku zawilec ogrodowy wymaga dużego lub średniego podlewania. Co jakiś czas warto odżywiać go nawozem organicznym.

Część zawilców w ogrodzie jest mrozoodporna , nie wymaga więc szczególnej pielęgnacji w trakcie zimy. W tej grupie znajdują się m.in.: zawilec gajowy, żółty, wielokwiatowy czy narcyzowy. Występują też rodzaje, które źle znoszą chłód , jak np. zawilec japoński, wieńcowy, mieszańcowy i grecki. Przed nadejściem niskich temperatur warto więc odpowiednio je osłonić. W przypadku zawilca greckiego zaleca się wykopanie go przed zimą i przechowanie w pomieszczeniu.

Czy zawilec jest pod ochroną?

Zawilec – pod ochroną czy nie? To zależy od gatunku i odmiany. Byliny te w większości nie są gatunkami chronionymi. Wyjątek stanowi zawilec wielokwiatowy. Od 2014 r. podlega częściowej ochronie w stanie naturalnym. W związku z tym nie należy wykopywać dziko rosnących egzemplarzy i przesadzać do przydomowych ogródków.

Zobacz film: Jakie kwiaty wybierać wiosną? Źródło:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości