Zamiokulkas zamiolistny – zasady uprawy i pielęgnacji

Zamiokulkas zamiolistny
Fot: Giorgia Aloisio / gettyimages.com
Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?

Kwiat zamiokulkas występuje naturalnie we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. Jako roślina pokojowa upowszechnił się dopiero na przełomie XX i XXI wieku. Od tamtej pory stał się nieodłącznym elementem wielu mieszkań. Swoim wyglądem przypomina nieco paprocie, palmy lub sagowce. Dzięki temu, wprowadza do domu element egzotyki, a także stanowi elegancką ozdobę.

Zamiokulkas – jaka ziemia będzie najbardziej odpowiednia?

Jaka ziemia do zamiokulkasa sprawi, że roślina będzie dobrze się rozwijać? Bylina lubi podłoże żyzne i dobrze przepuszczalne . Doskonale sprawdzi się substrat torfowy wymieszany z piaskiem. Najbardziej optymalne warunki do rozwoju rośliny zamiokulkas są wtedy gdy gleba posiada odczyn pH 5,5-6,5 (kwaśny lub lekko kwaśny) . Ziemia to jednak nie wszystko, należy też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej donicy. Rozbudowany system korzeniowy z grubymi kłączami to cechy charakterystyczne kwiatu zamiokulkas. Jaka doniczka będzie więc najlepsza? Powinna być przede wszystkim odpowiednio duża, aby zapewnić miejsce do rozrostu. Dobrze również, aby doniczka była płaska.

Zamiokulkas – warunki uprawy

Ważnym etapem jest przygotowanie stanowiska dla rośliny zamiokulkas. Kwiat ten może być uprawiany nawet w słabo oświetlonych mieszkaniach. Najbardziej korzystne będzie dla niego miejsce w półcieniu lub w pełnym cieniu (wówczas liście zaczną się wyciągać i staną się jasnozielone). Rośliny nie powinno wystawiać się na ostre słońce, bo może to spowodować u zamiokulkasa plamy na łodygach i liściach.

Kwiat najlepiej rozwija się w temperaturze 20-30°C, choć w okresie zimowym przetrwa także w 16-18°C.

Zamiokulkas – pielęgnacja

Jeżeli nie chcesz poświęcać dużej ilości czasu na pielęgnację kwiatów doniczkowych, powinieneś wybrać roślinę zamiokulkas. Uprawa jest wyjątkowo prosta. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. W pielęgnacji bardzo istotny jest odpowiedni poziom wilgotności ziemi. Podłoże powinno być jedynie delikatnie wilgotne, ponieważ zdolność gromadzenia wody to cecha charakterystyczna kwiatu zamiokulkas. Podlewanie nie powinno być więc zbyt częste, wręcz korzystniejsze będzie lekkie przesuszenie gleby, niż przelanie. Zbyt duża ilość wody może zabić roślinę zamiokulkas - żółte liście i brązowa łodyga będą tego pierwszymi objawami. Gdy się pojawią – należy przestać podlewać bylinę i pozwolić podłożu nieco przeschnąć. Żółknięcie liści zamiokulkasa może być także symptomem przesuszenia. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, ponieważ kwiat może przetrwać nawet 2 miesiące bez dostarczania mu wody.

Jeśli zamiokulkasowi żółkną liście (a nie jest ani przelany ani przesuszony), przyczyną może być nieodpowiednie nawożenie. Roślina ta nie potrzebuje częstego odżywiania – wystarczy zasilać ją raz w miesiącu. Nawóz do zamiokulkasa powinien być wieloskładnikowy, podawany w ¼ typowej dawki dla innych kwiatów doniczkowych.

Jeśli chodzi o zamiokulkasa, choroby pojawiają się u niego raczej rzadko, a ich przyczyną jest najczęściej przelanie lub zbyt niska temperatura.

Zamiokulkas – przesadzanie

Jak przesadzić zamiokulkasa? Jeśli korzenie rośliny nie mieszczą się już w dotychczasowej doniczce, trzeba wybrać nową, która będzie większa o ok. 2-3 cm. Na jej dno należy wysypać warstwę drenażu. Umieszcza się na niej bylinę, a następnie obsypuje żyzną ziemią. Przesadzanie zamiokulkasa należy przeprowadzać co roku w przypadku młodych roślin lub co 2-3 lata w przypadku starszych. Najlepiej robić to wiosną (marzec-kwiecień) .

Zamiokulkas – rozmnażanie

W przypadku rośliny zamiokulkas kwitnienie w warunkach domowych występuje niezwykle rzadko. Niemożliwe jest więc naturalne rozmnożenie. Nawet jeśli zamiokulkas kwitnie, nie ma większych szans na powstanie nasion. Liczbę egzemplarzy rośliny można zwiększyć jednak w inny sposób. Jak rozmnożyć zamiokulkasa ? Są trzy możliwości:

· pobranie sadzonek liściowych,

· pobranie sadzonek pędowych,

· podział kłącza.

Zamiokulkas – trujący czy nie?

Przed podjęciem decyzji o zakupie dowolnej rośliny, należy sprawdzić, czy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jak jest w przypadku kwiatu zamiokulkas? Czy jest trujący? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca oczywista. Kwiat doniczkowy zamiokulkas zawiera w sobie kwas szczawiowy w postaci szczawianu wapnia . Substancja ta może wywołać niepożądane skutki, jak zatrucie w przypadku zjedzenia), a także reakcje alergiczne (w przypadku kontaktu z wrażliwą skórą). Dla osób dorosłych nie jest to jednak zagrożeniem. Wystarczy stosować rękawiczki ochronne lub po każdym zetknięciu z rośliną dokładnie myć ręce.

A co z dziećmi i zwierzętami? W tym przypadku sytuacja jest bardziej poważna. Zjedzenie rośliny może powodować podrażnienia błony śluzowej, wymioty, biegunkę czy nawet drgawki. Dlatego osoby, które mają potomstwo lub posiadają psa albo kota, powinny zrezygnować z zakupu zamiokulkasa, lub trzymać go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródłó: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości