Ogród

Wiosna tuż za rogiem. Jakie kwiatowe kompozycje wybrać na balkon?

Ogród

Aktualizacja:

Nie możesz się doczekać balkonu pełnego kolorowych kwiatów, ale jednocześnie boisz się przymrozków? Mamy dobre wieści. Nie ma na co czekać. Już teraz możesz ozdobić wolną przestrzeń barwnymi roślinami. O tych, które wytrzymają wiosenne spadki temperatur, opowiedział w programie Łukasz Skop.

Wiosenne porządki na balkonie

Choć z tym roku zima nie dała się we znaki, nadszedł czas na trochę radości i kolorów na naszych balkonach. Z pomocą przybył nam Łukasz Skop, który poradził, jakie rośliny warto już zasadzać i które z nich zdolne są wytrzymać wczesnowiosenne przymrozki. Jaką donicę wybrać i co powinno się w niej znaleźć?

Do balkonowej kompozycji Łukasz wybrał dużą donicę. Jak wytłumaczył, nie robił tego bez powodu. Rośliny kwitnące wiosną są w stanie pełnego rozkwitu, z tego względu nie wymagają one głębokich doniczek.

Takie kwiaty nie będą się nam głęboko korzenić. Wystarczy nam duża misa, na dużą kompozycję. Jej dno (jeśli mamy duży otwór odpływowy) zamykamy kamieniem, żeby woda mogła odpływać, ale żeby ziemia nam nie wyleciała, następnie nasypujemy keramzyt i zaczynamy sadzenie, wsypujemy ziemię

- powiedział Łukasz Skop.

W przedwiosennej kompozycji kwiatowej roli głównej wystąpił ciemiernik ogrodowy. Kwiaty tej rośliny są ozdobne nawet po przekwitnięciu, ponieważ nie opadają z nich płatki, a jedynie zmieniają kolor na jasnozielony.

One będą wyglądały ładnie nawet do marca czy kwietnia, bo ciemierniki co ciekawe, nie mają prawdziwych płatków, tylko działki okwiatu i one nie opadają, tylko zmieniają kolor. Potem można je przesadzić do ogrodu, bo są to rośliny całoroczne

- dodał.

Do ciemierników Łukasz dodał żonkile i pierwiosnki, które nie boją się ani mrozu, ani zawieruchy. Kompozycje białych i żółtych kwiatów prezentuje się iście wiosennie. Jeśli wiemy już, jakie kwiaty nadają się na nasze balkony, pozostaje jeszcze jedno pytanie. Czym kierować się przy zakupie roślin?

Aby donica postała nam na balkonie jak najdłużej, zwróćmy uwagę, aby wybierać rośliny, które nie zbyt długo stały w sklepie. Te rośliny są przyzwyczajone do zimnej temperatury, ale nie do tego, aby stać w cieple w sklepie

- zdradził Łukasz.

Jak dbać o rośliny balkonowe?

Kwiaty, które już teraz zasadzimy na naszych balkonach, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przy obecnie panującej pogodzie należy podlewać je tylko w miarę potrzeby, czyli kiedy ziemia będzie lekko przeschnięta. Stan kwiatów warto kontrolować przynajmniej raz w tygodniu.

Składniki odżywcze w podłożu wystarczają roślinom na pierwsze 6 tygodni wzrostu, po tym czasie należy zacząć nawozić kompozycję, najlepiej płynnym nawozem wieloskładnikowym, który natychmiast wzmocni rośliny. Przekwitające kwiaty bratków warto regularnie obrywać, aby pobudzić rośliny do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych i dłuższego kwitnienia.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości