Ogród

Warzywniak w skrzyniach – co warto o nim wiedzieć?

Ogród

Aktualizacja:
Hodowanie warzyw w skrzyniach

Efektowna i skuteczna forma uprawy roślin? Ogródek warzywny w skrzyniach. Nie wymaga stosowania specjalnej gleby ani szczególnych materiałów. Łatwo go zrobić i uprawiać.

Warzywniak w skrzyniach do uzyskania produktu na mały kącik zielenik niezależnie od miejsca miejsca. Dla zapewnienia rozwiązania dla osób mieszkających w bloku, jak i tych zamieszkujących domy prywatne. Jednym z warunków ustawienia obiektuniaka jest wygospodarowanie dla kilku metrów metro.

Skrzynia na warzywniak zamiast ogródka czy pól uprawnych? Na drugie czas po prostu nie możemy sobie. W przypadku wyboru miejsca na większą uprawę, a także po to, aby urozmaicić wygląd tarasu lub ogrodu, próbuj próbować rozwiązania. Taki ogródki są, mogą stanowić formę chwili dla całej rodziny. Należy nauczyć się dzieci w kwestiach ekologii, zdrowego odżywiania i dbania o zieleń.

Warzywniak w skrzyniach – zalety

Te estetycznie wyglądające warzywniki powodowały, że m.in. wwtedy, gleba w naszym ogródku nie lubię hodowcy roślin. Warzyw w skrzyniach daje możliwość możliwości uprawy żyznej, która daje wzrost na uprawie płodu.

Ten trend przyszedł do nas z Wielkiej Brytanii (ang. Raised-Bed Gardening). Łóżkami nazywa się skrzynie o szerokości od 1 do 1.2 m i dowolnej długości. Podwyższone grządki są tam stosowane nie tylko ze względu na ich atrakcyjny wygląd, ale też wygodę w uprawie. Taką cechę szczególnie doceniają osoby starsze cierpiące na bóle stawów i kości.

Do zalet warzywniaków w drewnianych skrzyniach należy możliwość kontrolowania zjawiska erozji, a także oszczędność wody. Dodatkowo ziemia w skrzyniach nagrzewa się znacznie efektywniej, co wpływa na szybszy rozwój roślin. W odróżnieniu od tradycyjnej uprawy warzyw i owoców, ten sposób daje nam możliwość stosowania różnego rodzaju gleb dopasowanych do danego produktu. Dla przykładu, groch wymaga zastosowania gleby o charakterze lekko kwaśnym, natomiast najkorzystniejszy odczyn dla brzoskwini mieści się w granicach pH 6,7–7,2 (czyli odczynie obojętnym).

Co możemy uprawiać w warzywniaku?

Okazuje się, że ten sposób uprawy ziemi umożliwia wzrost większości gatunków i rodzajów roślin. Najczęściej decydujemy się na zioła, kwiaty i warzywa, a czasami również na rośliny odstraszające szkodniki. Na podwyższonych zagonach możemy uprawiać rzodkiewkę, sałatę, marchew, pomidory, ogórki czy buraki ćwikłowe. Do każdego z tych warzyw zaleca się dostosować odpowiedni nawóz i służącą im ziemię, a w przypadku infekcji użyć nową. Warzywniki w skrzyniach są wybierane między innymi ze względów ekologicznych, dlatego warto wybrać uprawę współrzędną , która polega na wykorzystaniu różnych gatunków warzyw na jednej grządce. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć szkodników i wyrastania chwastów. Dla przykładu sałata masłowa doskonale koreluje z fasolą zieloną, a chrzan z ziemniakami. Takie połączenia sprawiają, że rośliny stymulują wzajemny wzrost i wspólnie odstraszają pasożyty.

Warzywniak w skrzyniach – jak zrobić?

Wszystkich, którzy zastanawiają się, jak zrobić warzywniak w skrzyniach , z pewnością ucieszy to, że nie jest to skomplikowane, aczkolwiek wymaga przejścia kilku podstawowych kroków.

Warto wiedzieć, że podwyższone zagony mają średnio 50 cm wysokości i maksymalnie 120 cm szerokości – jest to optymalny rozmiar do prawidłowego rozwoju roślin. Warzywnik w skrzyniach wykonamy z grubych desek, które uzupełnimy kantówkami i połączymy wkrętami. Warto zastosować nietoksyczny impregnat lub wnętrze skrzyni posmarować smołą, natomiast zewnętrzną część warzywniaka pomalować dowolnym kolorem i zakonserwować, aby uniknąć zniszczenia.

Dno skrzyni wypełniamy siatką przeciw szkodnikom, folią lub termoizolacyjnym styropianem, a następnie warstwą drenażową i ziemią drenażową. W zależności od preferencji możemy wykorzystać inne materiały i różnorodne techniki.

Skrzynie na warzywa nie muszą być wyłącznie drewniane, ale to one wyglądają najkorzystniej. Powszechniejsze stają się ogródki wykonane z aluminium, betonu i palet. Nie warto budować warzywnika z materiałów szkodliwych dla zdrowia i wymagających silnej impregnacji.

Jak dbać o warzywniak?

Dobrze stworzony warzywniak odwdzięczy się owocnymi efektami i atrakcyjnym wyglądem. Bez względu na to, jaką glebę zastosujemy, należy o nią odpowiednio dbać. Warzywnik powinien mieć dostęp do światła i wody. Gleba w skrzyniach szybciej się nagrzewa, co z kolei skutkuje szybszym wysuszeniem. W tym przypadku możemy skorzystać z systemów nawodnień lub robić to samodzielnie. W czasie przymrozków rośliny podlewamy rano, ponieważ nocą temperatura jest niższa i niekorzystna dla korzeni. Warzywa możemy chronić zimą poprzez zastosowanie tuneli, agrowłókniny czy tektury.

Pielęgnacja warzywna skrzyniach należy do wysokości przyjemniejszych w dostarczeniu innowacyjnej uprawy roślin. Warzywniaki w skrzyniach są pełne możliwości i dają nam możliwość kontroli od podstaw. Zastosowanie prawidłowej techniki zaowocuje zdrowymi zbiorami i rozwiązaniami wyglądem miniogródka.

Zobacz film: Jak sadzić zioła?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Hero Images

Pozostałe wiadomości