Ogród

Uprawa i pielęgnacja odętki wirginijskiej

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Remedios / Getty ImagesUprawa i pielęgnacja odętki wirginijskiej

Kwitnące byliny to ulubienice wielu ogrodników. Bez nich trudno o kolorową rabatę, czy atrakcyjny skalniak. Interesującym przykładem byliny jest odętka wirginijska, która posiada wiele zalet.

Piękne kwiaty dodadzą uroku każdemu miejscu. Dodatkowym plusem ich uprawy jest możliwość ścinania ich i komponowania bukietów, które ozdobią nie tylko nasz ogród, ale i wnętrze. Poznajmy odętkę wirginijską i zróbmy dla niej miejsce na naszej działce.

Odętka wirginijska – co to takiego?

Odętka wirginijska ( Physostegia virginiana) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych(Lamiaceae , Labiatae ). Pochodzi z Ameryki Północnej i występuje praktycznie na całym kontynencie od Kanady aż po Meksyk. W naszym kraju nie rośnie w warunkach naturalnych, bywa za to coraz chętniej sadzona w polskich ogrodach jako roślina ozdobna.

Odętki wirginijskie dorastają do około 80 centymetrów wysokości. Mają wyprostowane, rozgałęzione na górze pędy, które tworzą gęste kępy. Uchodzą one za rośliny ekspansywne – szybko rozrastają się przy pomocy pędów rozłogowych, zdobywając nowe powierzchnie. Łodyga rośliny jest obficie porośnięta zielonymi, lancetowatymi i piłkowanymi na brzegach liśćmi. Kwiaty odętki wirginijskiej mogą być białe, różowe, fioletowe lub czerwone . Wyrastają w czterech rzędach na szczycie pędów. Są zebrane w charakterystyczne grona, kształtem zbliżone do kłosa o długości od 7 do około 40 centymetrów. Pojawiają się na roślinie od czerwca do września.

Odętka wirginijska – uprawa

Odętka wirginijska preferuje stanowiska słoneczne, jednak poradzi sobie także w miejscach lekko zacienionych. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne i najlepiej piaszczysto-gliniaste. Optymalne pH dla odętki wirginijskiej mieści się w przedziale od 5,5 do 6,2. Odętka wirginijska źle znosi suszę, ale jeśli zapewnimy jej odpowiednią ilość wilgoci, to na pewno osiągnie większe rozmiary i ukaże nam dorodniejsze kwiatostany. Warto też pamiętać, że dogodne warunki będą jej sprzyjać i może ona wymknąć się nam spod kontroli. Jeśli nie chcemy, by zbytnio się rozrosła, to dobrym rozwiązaniem będzie usunięcie na wiosnę części jej pędów. Sposobem na ekspansywność odętki wirginijskiej jest także sadzenie jej w pojemnikach bez dna, co ogranicza rozrastanie się rośliny. Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy. Odętka wirginijska jest odporna na mrozy, choroby i szkodniki.

Rozmnażanie odętki wirginijskiej

Roślinę możemy rozmnażać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysiew nasion, które wcześniej należy poddać trwającej 6 tygodni stratyfikacji. Do wyboru mamy dwa terminy siewu: od grudnia do kwietnia albo od czerwca do sierpnia. W pierwszym przypadku kwitnące egzemplarze otrzymamy na przełomie maja i czerwca. Druga opcja zakłada uprawę pod osłonami, a rośliny zakwitną w przyszłym roku. Nasiona wysiewamy po 2–3 sztuki, zapewniając im na czas kiełkowania temperaturę od 18 do 22℃. Nasiona wschodzą po upływie od 12 do 16 dni. Drugi sposób to rozmnażanie roślin przez podział, do którego przystępujemy w okresie od kwietnia do czerwca. W tym czasie możemy rozmnożyć roślinę przez podział roślin. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by samodzielnie rozmnażać odętki, warto rozważyć zakup sadzonek w dobrym sklepie ogrodniczym. Zaoszczędzimy sobie tym sposobem dużo czasu.

Ciekawe odmiany odętki wirginijskiej

Odętka wirginijska ‘Alba’( Physostegia virginiana ‘ Alba ) – odmiana odętki wirginijskiej o białych kwiatach, które pojawiają się w czerwcu i kwitną dosyć długo (aż do jesieni). Jej pokrój przypomina nieco sylwetkę wrzosów, dlatego bywa nazywana wysokim wrzosem. Osiąga do 70 centymetrów wysokości. Liście tej odmiany są nieco ciemniejsze niż u gatunku, który pozwala dodatkowo wydobyć biel delikatnych kwiatów. Zaleca się sadzić ją na rabatach, przy zbiornikach wodnych, a także w ogrodach naturalistycznych. Kwiaty mogą być ścinane do wazonu, długo pozostają świeże.

Odętka wirginijska ‘Bouquet Rose’( Physostegia virginiana ‘ Bouquet Rose ) osiąga około 70 centymetrów wysokości. Ma sztywne pędy, bujnie pokryte ciemnozielonymi, gładkimi liśćmi. Kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany mają kolor jasnoróżowy. Pojawiają się w czerwcu i utrzymują się na roślinie całkiem długo, nawet do pierwszych przymrozków. Chcąc przedłużyć kwitnienie, warto wycinać przekwitłe kwiatostany. Ta odętka szybko się rozrasta i może być stosowana nie tylko na rabatach, ale także jako roślina okrywowa.

Odętka wirginijska ‘Variegata’( Physostegia virginiana ‘Variegata’) – elementem dekoracyjnym tej odmiany są jej charakterystyczne, dwukolorowe liście. Na obrzeżach są kremowobiałe, a w środku zielone. Fioletowo-różowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują się na roślinie nawet do września. Dorasta do 70 centymetrów wysokości. Ma wymagania zbliżone do gatunku. Bywa uprawiana na rabatach oraz w ogrodach w stylu naturalistycznym.

Zobacz wideo: Bonsai - miniatury z natury

Bonsai – miniatury z natury
Bonsai – miniatury z naturyPiotr Czerniachowski od trzydziestu lat zajmuje się uprawą miniaturowych drzewek bonsai.
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Remedios / Getty Images

Pozostałe wiadomości