Ogród

Co z tego wyrośnie, czyli zakładamy szklarnię na działce. Jak to zrobić?

Ogród

Aktualizacja:

„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!

Budujemy szklarnię

Od ostatniego spotkania z Łukaszem, w przyrodzie zaszły spore zmiany. Rozkwitły krokusy i stokrotki, a na wierzbach pojawiły się bazie. Ostatnio chciał przywrócić do porządku starą szklarnię, jednak okazało się, że wymaga ona całkowitej wymiany. Zobaczcie, jak powstaje nowa!

Do ustawiania szklarni wybierzmy mocno ubite miejsce , które nie będzie podmakało po ulewie. Można ją postawić w jeden dzień, chyba że jest bardziej skomplikowana - wtedy zajmie nam to maksymalnie 2 dni.

Jeżeli chcemy, żeby była ładnie oświetlona latem, to postawmy ją na osi północ-południe. Jeżeli chcemy, żeby była oświetlona przez cały rok, stawiamy na osi wschód-zachód

Naszą szklarnię postawiliśmy blisko altanki, żeby móc bezpośrednio i łatwo z niej korzystać. Ponadto - z dala od wysokich drzew, aby uniknąć cienia.

Pierwsze wysiewy w nowej szklarni

Kiedy szklarnia jest już gotowa, możemy zabrać się za przygotowanie ziemi do pierwszych wysiewów.

Kto w marcu siać nie zaczyna, dobra swego zapomina

- żartuje prowadzący program.

Najpierw musimy zagrabić ziemię, następnie wytyczyć rządki – najlepiej za pomocą pacy tynkarskiej - i już będzie można siać. W słoneczne dni ziemia w szklarni rozgrzewa się bardzo szybko, dlatego bez dłuższego czekania można rozpoczynać wysiew.

W marcu można siać już nowalijki np. sałatę liściową, groszek, kolendrę, rzeżuchę, szpinak, rukolę, rzodkiewki i szczypiorek.

Nasiona w szklarni możemy wysiewać na dwa sposoby: albo w rzędach oddzielonych od siebie o ok. 15-20 cm, albo rozrzucając wymieszane nasiona tak, żeby znalazły się pod ziemią.

Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu

- dodaje Łukasz Skop.

Jeżeli chcemy, żeby w szklarni było ładnie i zielono, wykorzystajmy zioła zakupione wcześniej w markecie. Z jednej doniczki możemy mieć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sadzonek. Wybierajmy te, które mają najszersze korzenie i sadzimy je gęsto, co 10-15 cm. Nie pozwalajmy ziemi wyschnąć.

Druga polowa szklarni będzie czekała na zasadzenie pomidorami. Do tego czasu przykryjemy ją czarną włókniną. W ziemi są nasiona chwastów, które nie dostaną światła i zginą. Ziemia będzie oczyszczona i gotowa na pomidory.

Jeszcze jedna rada naszego eksperta:

Na noc zamykajmy wszystkie drzwi i okna w szklarni, żeby nie ochłodzić szklarni

Koło gospodyń miejskich

Przy ogródkach działkowych działa koło gospodyń miejskich, a w ramach jego bank nasion. Na czym polega jego działalność? Opowiedziały o tym jego inicjatorki – Mila Ochocka i Agnieszka Dragon.

Pomyślałyśmy, że fajnie byłoby podzielić się nasionami, które mamy, żeby potem, na wiosnę nie trzeba było ich kupować

- wyjaśnia Agnieszka Dragon.

Bank nasion działa na podstawie regulaminu, do którego każdy ma dostęp. Głównym założeniem jest, żeby się rozrastał.

Przy zabraniu jednego gatunku rośliny, prosimy, żeby przynieść dwa gatunki

- dodaje Mila Ochocka.

Pani Halina Szydłowska skrupulatnie prowadzi dziennik, w którym zapisuje wszystkie gatunki roślin. Uwielbia spędzać czas na działce.

To jest samo życie, co w tym domu robić. Tutaj, jak człowiek przyjdzie, to spotkamy się, porozmawiamy, wypijemy kawkę

- mówi działkowiczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości