Surmia bignoniowa - jakie są odmiany? Charakterystyka

Surmia bignoniowa
Surmia bignoniowa
Źródło: Svetlana Evgrafova / Getty Images
Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) to drzewo liściaste, które należy do rodziny bignoniowatych. W naturalnym środowisku drzewo to występuje głównie na południowo- wschodnich terenach Ameryki Północnej. Jakie znamy odmiany surmii bignoniowej?

Surmia bignoniowa nazywana jest również katalpą zwyczajną lub katalpą bignoniową, może także występować pod nazwą "drzewo cygarowe". Surmię charakteryzuje szeroka, parasolowata korona i krótki, gruby pień. Drzewo to może rosnąć na wysokość od 10 do 20 metrów. Liście katalpy bignoniowej są dosyć duże, mają około 20 cm długości. Ich kształt jest sercowaty lub szerokojajowaty, a od spodu są delikatnie owłosione. Obupłciowe kwiaty surmii są zebrane w wiechy o średnicy około 20 cm. Mają one białą barwę, a wewnątrz można zauważyć fioletowe lub żółte kropeczki. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec. Charakterystyczne owoce surmii bignoniowej przypominają wyglądem strąki fasoli, a ich długość wynosi około 30-40 cm.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Surmia bignoniowa – uprawa i zastosowanie

Katalpa bignoniowa świetnie radzi sobie w warunkach klimatycznych występujących w Polsce. Drzewo to nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej będzie się rozwijać w żyznej, przepuszczalnej glebie, ale poradzi sobie również w piaszczystym podłożu. Surmia bignoniowa to drzewo ciepłolubne, najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionych miejscach. Stanowiska powinny być dobrze osłonięte od wiatru – zbyt mocne podmuchy mogą połamać dosyć delikatne gałęzie. Podczas długich, mroźnych zim roślina ta może przymarzać, dlatego też podczas chłodniejszych miesięcy powinniśmy okrywać drzewa, zwłaszcza młode okazy. Katalpa jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Młode drzewka możemy przesadzać, jednak powinniśmy zadbać o to, by robić to wczesną wiosną, kiedy liście nie są jeszcze rozwinięte. Surmię bignoniową, ze względu na jej atrakcyjny wygląd, sadzi się często w przydomowych ogródkach, miejskich ogrodach i parkach. Drzewa te można spotkać posadzone zarówno w grupie, jak i jako pojedyncze, dobrze wyeksponowane okazy. Drzewo to jest bardzo odporne na miejskie zanieczyszczenia – są więc często spotykane w dużych aglomeracjach miejskich. Często używa się ich do tworzenia atrakcyjnych alei drzew.

Surmia bignoniowa "Nana"

Jedną z najbardziej popularnych odmian surmii bignoniowej jest "Nana". Charakteryzuje ją zgrabna półkolista korona o niezwykle regularnym kształcie, przypominającym wielki parasol. W odróżnieniu od surmii bignoniowej "Nana" nie kwitnie. Mimo to, dzięki swoim dużym liściom o sercowatym kształcie, jest ona wciąż bardzo atrakcyjna wizualnie i chętnie sadzona w ogrodach i parkach. Dzięki temu, że odmiana jest znacznie mniejsza od surmii bignoniowej, sprawdzi się ona świetnie w przydomowych ogródkach. "Nana" rośnie dosyć wolno. Piętnastoletnie drzewa mogą osiągać wysokość około 2 metrów. Średnica korony wynosi maksymalnie 5 metrów. Tę niewielką odmianę surmii bignoniowej kupimy szczepioną na pniu na wysokości około 2 metrów. Odmiana "Nana" powinna być sadzona na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, osłoniętych od podmuchów wiatru. "Nana" nie jest wymagająca, jeśli chodzi o podłoże – będzie się ona dobrze czuć w mało żyznych glebach. Odczyn podłoża może być obojętny lub lekko kwaśny. Niedawno posadzone, młode drzewka powinniśmy regularnie podlewać. Starsze okazy zazwyczaj dobrze radzą sobie podczas suchych okresów, jeśli jednak susza trwa dosyć długo, powinniśmy od czasu do czasu podlać drzewo. Zimą młode drzewka powinny być osłonięte – w przeciwnym wypadku mogą przemarznąć. Podczas sadzenia młodych drzewek powinniśmy podeprzeć je mocnym, stabilnym palem. Po kilku latach, gdy pień surmii będzie wystarczająco mocny, możemy usunąć podporę. Odmiana "Nana" będzie ozdobą każdego przydomowego ogródka czy parku. Będzie atrakcyjnie wyglądać nasadzona w grupie przy chodnikach czy ogrodzeniu. Równie pięknie "Nana" będzie prezentować się jako pojedynczy okaz. "Nana" nadaje się idealnie do ogrodów urządzonych w minimalistycznym stylu.

Surmia bignoniowa "Aurea"

Kolejną popularną odmianą surmii bignoniowej jest "Aurea". "Aureę" również charakteryzuje rozłożysta, kulista korona o regularnym kształcie. Odmiana ta ma sercowate liście, których średnica może wynosić nawet 25 cm. Na spodzie liści pojawia się delikatny meszek. Odmiana "Aurea" zachwyca pięknymi, białymi kwiatami, które w środku mają dobrze widoczne plamki w kolorze fioletu i pomarańczy. Kwiaty są zebrane w duże wiechy. Okres kwitnienia surmii bignoniowej "Aurea" przypada na lipiec. Charakterystyczne owoce, przypominające strąki fasoli, pojawiają się na drzewie późną jesienią. Tak jak inne odmiany surmii, również "Aurea" preferuje nasłonecznione miejsca, dobrze osłonięte od wiatru. Najlepiej rozwija się w żyznej glebie. Podczas zimowych miesięcy powinniśmy osłonić młode drzewka. Starsze okazy stają się odporne na mróz. "Aureę" można spotkać najczęściej w ogrodach i parkach. Odmiana ta dobrze się prezentuje zarówno posadzona w grupach, jak i jako pojedynczy okaz.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Svetlana Evgrafova / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości