Ogród

Storczyki - jak pomóc przetrwać im zimę? Cenne porady ogrodnika

Ogród

Aktualizacja:

Storczyki to rośliny tropikalne, które pokochali Polacy. Zachwycają kolorowymi kwiatami i są stosunkowo łatwe w uprawie. Kochają światło i dość wilgotne powietrze. Jak zatem hodować je zimą, kiedy za oknem jest mało słońca, a w domu panuje suche powietrze?

  • Światło dla storczyków
  • Temperatura otoczenia dla storczyków
  • Wilgotność powietrza odpowiednia dla storczyków
  • Jak często podlewać storczyki
  • Czym nawozić storczyki

Światło dla storczyków

Wszystkie storczyki lubią światło, nawet to sztuczne. Przez jego niedostateczną ilości liście robią się matowe, a kwitnienie staje się coraz słabsze. Najlepiej kwiaty będą się czuły na parapecie okien wschodnich lub zachodnich, natomiast zimą, kiedy dzień jest krótszy, mogą stać przy świetlówkach (w odległości 25-50 cm) lub w świetle lampy sodowej lub HQI (w odległości około metra).

Temperatura

Idealna temperatura dla storczyków wynosi 16-18 st. C w nocy i 21-27 st. C - w ciągu dnia. Zimą należy uważać na wietrzenie podczas mrozów - przewianie rośliny silnym prądem powietrza o temperaturze 0 st. C lub poniżej może spowodować przemarznięcie liści objawiające się ich szklistością i więdnięciem. Silne przemarznięcie może doprowadzić do śmierci całej rośliny. Szok temperaturowy (także podczas transportowania roślin zimą) może spowodować także opadanie kwiatów i pąków.

Wilgotność powietrza

Storczyk co prawda jest w stanie tolerować suche powietrze powstające na skutek grzania kaloryferów, jednak będzie lepiej rósł i obficiej kwitł przy nieco podwyższonej wilgotności powietrza. Można to osiągnąć przy pomocy nawilżacza, albo umieszczając roślinę na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału.

Podlewanie

Trzeba pamiętać, że zbyt częste podlewanie storczyków, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny. Dlatego zaleca się, aby zimą podlewać te kwiaty tylko raz tygodniu.

Aby nawodnić storczyki, trzeba je wyjąć z osłonki, wstawić w całości do naczynia z wodą i trzymać tak 15 minut

- podpowiedział Łukasz Skop, ogrodnik i prowadzący cykl "Halo Ziemia".

Do polewania tej rośliny najlepsza jest miękka woda o temperaturze pokojowej.

Nawożenie

Storczyki szybko i cały czas rosną, dlatego powinny być nawożone. Zimą można robić to w lutym i marcu - tylko raz w miesiącu.

Potem tę wodę z nawozem możemy wykorzystać do podlania innych roślin doniczkowych

- powiedział Łukasz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości