Sasanka zwyczajna – uprawa rośliny, ciekawostki i opis. Gdzie występuje sasanka zwyczajna?

Sasanka zwyczajna
Sasanka zwyczajna - uprawa. Gdzie występuje?
Źródło: Wolfgang Kaehler/Getty Images
Sasanka zwyczajna uprawiana jest w polskich ogrodach jako roślina ozdobna. Niewiele osób wie, że oprócz walorów estetycznych gatunek ma również właściwości lecznicze, które można wykorzystać. Samodzielne przygotowanie naparów czy potraw z sasanki zwyczajnej jest niezwykle proste. Warto wykorzystywać rośliny rosnące w domowym ogródku. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa byliny i poznaj ciekawostki na jej temat.

Sasanka zwyczajna to jedna z najpopularniejszych roślin w Europie. Jest ceniona za swój oryginalny wygląd i łatwość uprawy, ma także wiele właściwości leczniczych. Można stosować ją jako naturalny środek pomagający zwalczać niektóre dolegliwości. Sprawdź, kiedy warto przyjmować sasankę zwyczajną, co z niej przygotować i jak ją uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Ogród

Źródło: Dzień Dobry TVN
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie

Sasanka zwyczajna – uprawa i pielęgnacja

Sasanka zwyczajna jest byliną, która wymaga stanowiska słonecznego. Znosi półcień, choć rośnie w nim znacznie wolniej i nie kwitnie aż tak obficie. Jest bardzo tolerancyjna względem podłoża, radzi sobie na każdym rodzaju gleby, jednak najlepiej rośnie na ziemi lekkiej, przepuszczalnej i wapiennej. Nie wymaga regularnego podlewania i dobrze znosi suszę, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako kwiat do sadzenia w ogródkach skalnych oraz skalniakach.

Uprawa sasanki zwyczajnej ogranicza się do wybrania odpowiedniego miejsca w ogrodzie. W późniejszym okresie wzrostu roślina nie wymaga ani nawożenia, ani przycinania. Należy do gatunków wieloletnich, przez kilka lat może rosnąć na tym samym miejscu, jeśli tylko jej podstawowe wymaganie, jakim jest duża ilość słońca, zostanie spełnione.

Sasanka zwyczajna – ciekawostki, zastosowanie rośliny

Ze względu na to, że sasanka zwyczajna należy do roślin znanych prawie każdemu i występuje w wielu miejscach na świecie, o jej właściwościach i zastosowaniu można znaleźć dużo informacji. Znane są również ciekawostki o sasance zwyczajnej. Co warto wiedzieć o tej bylinie?

  • Liście sasanki zwyczajnej można wykorzystywać do przygotowywania niektórych potraw, z kolei napar przygotowany z rośliny można użyć jako środek przeciwbólowy lub naturalną pomoc w walce z zaburzeniami układu pokarmowego.
    • Sasanka pomaga zwalczyć objawy przeziębienia, skutecznie radzi sobie z kaszlem i opuchniętym gardłem.
      • Napar lub nalewkę z sasanki zwyczajnej wykorzystuje się również jako środek łagodzący bóle miesiączkowe. Ma działanie rozkurczowe.
        • Według niektórych sasanka zwyczajna pomaga również w kłopotach z zasypianiem i wykazuje działanie uspokajające.
          • Sasanka zwyczajna bywa używana jako składnik kosmetyków i leków przeznaczonych dla osób z problemami trądzikowymi.

            Sasanka zwyczajna należy do gatunków trujących, dlatego – choć nie jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia – warto uzgodnić jej stosowanie z lekarzem rodzinnym. Dzięki temu dowiesz się, jak często i w jakich dawkach możesz dodawać roślinę do różnorodnych dań albo kiedy pić z niej napary. Wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do jej wewnętrznego przyjmowania jest konieczne.

            Gdzie występuje sasanka zwyczajna?

            Naturalnym środowiskiem występowania sasanki zwyczajnej są głównie obszary Syberii, Mongolii i Chin. Dziko rosnące rośliny można spotkać także w Europie Środkowej i Zachodniej. W Polsce gatunek jest objęty ścisłą ochroną, choć według niektórych źródeł sasanka nie pojawia się już jako naturalny element krajobrazu i ostatecznie wyginęła. Jedyne osobniki sasanki zwyczajnej pochodzą obecnie z upraw domowych. Na działkach wykorzystuje się mieszańce gatunkowe, które lepiej nadają się do sadzenia na typowych ziemiach ogrodowych.

            Sasankę zwyczajną najczęściej można spotkać na terenie lasów iglastych oraz górskich łąk.

            Opis sasanki zwyczajnej – jak wygląda roślina?

            Sasanka zwyczajna to niewielka roślina o rozgałęzionych kłączach, tworząca kępy. Osiąga do 30 cm wysokości. Ma pierzaste, gęste i owłosione liście, które wiosną, w trakcie kwitnienia są jeszcze dosyć niedużych rozmiarów, dzięki czemu najbardziej widoczne są liczne, barwne kwiaty. Latem, kiedy roślina przekwitnie, liście stają się znacznie większe i to one są główną ozdobą. Łodygi rośliny pokrywa delikatny meszek. Na końcu każdej z nich znajduje się fioletowy lub jasnoróżowy kwiat, choć występują również odmiany o innych odcieniach kwiatostanów.

            • Odmiana "Rubra" – sasanka o wyrazistych, intensywnie purpurowych kwiatach,
              • odmiana "Polka" – charakteryzuje się pełnymi kwiatostanami o śnieżnobiałym odcieniu,
                • odmiana "Pink Shades" – jak wskazuje nazwa, to odmiana o barwnych, różowych kwiatach,
                  • odmiana "Alba" – wyróżnia się białymi kwiatami, w środku których pojawiają się liczne żółte pręciki,
                    • odmiana "Rote Glocke" – jej cechą charakterystyczną są liczne kwiaty przybierające odcienie czerwieni,
                      • odmiana "Papageno" – sasanka wyróżniająca się nietypowymi, pięknie wyciętymi srebrzystymi liśćmi,
                        • odmiana "Balue Glocke" – jedna z najbardziej oryginalnych odmian, o niebieskich kwiatostanach.

                          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                          Zobacz także:

                          Autor: Adrian Adamczyk

                          Źródło zdjęcia głównego: Wolfgang Kaehler/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości