Ogród

Rośliny pnące i zwisające. Piękne kwiaty, które zapewnią Ci prywatność na balkonie

Ogród

Balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku i relaksu, a kwiaty dodają mu szczególnego uroku. W programie rozmawialiśmy o roślinach pnących i zwisających, które pięknie się prezentują i kwitną przez całe lato. Mogą nas też ochronić przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Rośliny pnące

Pnącza i rośliny wiszące są wyjątkowo dekoracyjne, mogą nam przy okazji zapewnić prywatność na balkonie, osłaniając przed wzrokiem innych. Przy odpowiednich warunkach kwiaty te szybko się rozrastają i obficie kwitną.

Clematis, znany również jako powojnik, to przepiękne pnącze, które może osiągnąć nawet 3-4 metry. Z racji tego, że roślina ta zimuje, po lecie należy zabezpieczyć jej doniczkę przed mrozem, najlepiej styropianową obudową.

Clematis nada się na praktycznie każdy balkon, oczywiście może niekoniecznie na takie bardzo palące słońce, ponieważ można go tym słońcem porazić. Lubi wodę, nie za dużo, nie za mało, natomiast tak, żeby miał cały czas wilgotne podłoże

– powiedziała Anna Wojtala, florystka.

Przy kupowaniu powojnika dobrze jest zorientować się, które odmiany nadają się na balkon, ponieważ clematis można również hodować w ogrodzie.

Sundavilla to roślina, która charakteryzuje się pięknymi dzwonkowatymi kwiatkami, szybkim wzrostem oraz odpornością na niekorzystne warunki.

Ona się pięknie czepia jakiejś drabinki czy altanki, którą np. macie na balkonie. Ona z kolei świetnie znosi słońce. Bardzo dobrze się sprawdzi na nasłonecznionych balkonach

- wyjaśniła florystka.

Pomimo tego, że dobrze znosi słońce, sundavilla wymaga częstego podlewania, ponieważ ma dość duże zapotrzebowanie na wodę.

Na balkonie świetnie sprawdzą się również róże pnące, ponieważ dobrze znoszą nasłonecznienie i są całoroczne.

Musimy pamiętać, że róża nie będzie się sama czepiać np. drabinki, tylko będzie potrzebowała, żebyśmy my przyczepili te jej kłącza do jakiejś podpory

- dodała nasza ekspertka.

Rośliny zwisające

Jeśli zależy nam na prywatności na balkonie, możemy ją sobie zapewnić z pomocą roślin zwisających. Dobrym przykładem są fuksje, zwane również ułankami, ponieważ pięknie kwitną i dosyć szybko rosną. Uprawa fuksji najlepiej sprawdza się w półcieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru. Jak zauważyła Ania Wojtala, roślina ta posiada wrażliwą bryłę korzeniową, dlatego dobrze jest przesadzić ją z doniczki plastikowej do takiej, która nie będzie się nadmiernie przegrzewała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Łąka kwietna w ogrodzie. Dlaczego warto ją założyć?

Jak uszyć hamak ogrodowy? Wystarczą trzy produkty i trzy proste triki

Ogrodnik podpowiada, jak założyć domowy warzywnik. To nic trudnego

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości