Ogród

Rośliny cebulowe. Jakie gatunki sadzić i jak je uprawiać?

Ogród

Wszechstronne zastosowanie roślin cebulowych umożliwia stworzenie oryginalnych rabat oraz obsadzanie ogródków skalnych. Różnorodność gatunkowa pozwala na wymyślenie takiej kompozycji kwiatowej, która będzie cieszyć oczy nie tylko na początku wiosny, ale także przez całe lato i jesień. Największą popularnością cieszą się rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Sprawdź, jakie odmiany najlepiej sadzić w polskim klimacie i jakie wymagania należy spełnić, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. O roślinach cebulowych mówił w Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Halo ziemia!", ogrodnik Łukasz Skop.

Rośliny cebulowe potrafią odmienić każdą działkę, przy czym są tak uniwersalne, że wpasują się w ogród o dowolnym stylu. Wśród dostępnych na rynku odmian można znaleźć egzemplarze w różnych kolorach i o różnym okresie kwitnienia. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w ogrodnictwie, powinniśmy wybierać rośliny cebulowe zimujące w gruncie. Ich pielęgnacja jest zazwyczaj o wiele łatwiejsza niż w przypadku gatunków jednorocznych, a rośliny raz zasadzone nie wymagają przesadzania co sezon. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko oraz podłoże. O czym warto pamiętać, uprawiając wieloletnie rośliny cebulowe?

Zobacz także:

Rodzaje roślin cebulowych i terminy sadzenia

Najpopularniejszym rodzajem kwiatów sadzonych w polskich ogrodach są rośliny cebulowe kwitnące latem i jesienią. Posiadanie pięknej działki w najcieplejszym okresie w roku jest możliwe, jeśli do uprawy wybierzemy takie gatunki, jak mieczyk ogrodowy, paciorecznik, jaskier, frezja, ismena, dalia i śniedek. Większość z nich to kwiaty, które na zimę muszą zostać oczyszczone z nadziemnych pędów i wykopane z gruntu. Przechowuje się je w odpowiednio ciepłych pomieszczeniach i ponownie wysadza na rabacie w następnym roku. Odmiany kwitnące latem i jesienią kupuje się w okresie przedwiosennym, w podłożu zaś umieszcza się je wiosną, kiedy miną przymrozki.

W okresie wiosennym można wysadzać do gruntu również irysy, liliowce, konwalie majowe oraz pustynniki. Choć z reguły są to rośliny cebulowe sadzone jesienią, które zamawia się na przełomie maja i kwietnia, to przy zapewnieniu im optymalnych warunków można je posadzić w ogrodzie już w drugim kwartale roku.

Kolejnym rodzajem kwiatów, które często wybierane są przez polskich ogrodników do uzupełniania rabat, są rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Do najchętniej kupowanych gatunków należą w tej grupie: przebiśniegi, narcyzy, krokusy, tulipany, hiacynty oraz szafirki.

Rośliny cebulowe sadzone wiosną, które ze względu na panujący w Polsce klimat powinny być uprawiane wyłącznie w doniczkach i pojemnikach, to przede wszystkim agapanty oraz eukomisy.

Zobacz także: Gdzie i kiedy najlepiej sadzić tulipany?

Jak uprawiać rośliny cebulowe?

Przed zasadzeniem nowych gatunków kwiatów w ogrodzie warto dokładnie przejrzeć katalog roślin cebulowych, który pozwoli na wybranie najciekawszych egzemplarzy, najlepiej komponujących się z danym ogrodem.

Gatunki cebulowe preferują glebę o obojętnym odczynie pH, dobrze radzą sobie zasadzone w uniwersalnej ziemi kwiatowej. Nie mają dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Warto dwa razy w roku wzbogacić nawozem lub kompostem podłoże, na którym rosną. Nawóz do roślin cebulowych stosuje się na początku wegetacji oraz przed rozpoczęciem kwitnienia.

Rośliny cebulowe należy bezwzględnie odchwaszczać, a oprócz tego gatunki wieloletnie raz na kilka lat należy wykopać z podłoża i usunąć z ich otoczenia obumarłe resztki roślin oraz gnijące lub spleśniałe części, które znajdują się pod ziemią.

Roślina cebulowa, która może zimować w gruncie, powinna zostać zabezpieczona na zimę. Do ochrony przed mrozem i niską temperaturą najczęściej wykorzystuje się suche liście lub gałęzie drzew iglastych. W przypadku naprawdę surowych zim może być wymagana kolejna warstwa ochraniająca. Dzięki temu roślina na pewno przetrwa do następnej wiosny. Kiedy temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera, wszelkie zabezpieczenia można będzie usunąć.

Zobacz także: Polka odkryła ponad 200 nowych gatunków storczyków

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Rośliny cebulowe doniczkowe zazwyczaj sadzone są w okresie wiosennym, kiedy temperatura na dworze wynosi powyżej 10 stopni. Jeśli po umieszczeniu kwiatów w ziemi pogoda nagle się pogorszy, warto wnieść pojemnik z sadzonką do cieplejszego pomieszczenia, aby uchronić ją przed przemarznięciem. Sadzenie roślin cebulowych w specjalnych skrzynkach to świetne rozwiązanie, dzięki któremu w łatwy sposób można udekorować swój balkon lub taras. Stworzenie międzygatunkowej kompozycji z kwiatów o różnym okresie kwitnienia przyda się także wtedy, gdy chcemy zasadzić rośliny cebulowe w ogrodzie.

Najważniejszym krokiem przed umieszczeniem w gruncie cebul roślin jest przygotowanie podłoża. Warto zrobić to z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Rośliny powinny być sadzone w odstępach co najmniej 20-30 centymetrów. Z ziemi należy usunąć wszystkie chwasty i zanieczyszczenia, a glebę dokładnie przekopać i przemieszać z kompostem. Dzięki temu ozdobna roślina cebulowa znacznie szybciej przyjmie się na nowym miejscu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości