Ogród

Rogownica kutnerowata – uprawa i pielęgnacja rośliny

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak powinna być prawidłowo uprawiana rogownica kutnerowata? Co należy zrobić, by mogła w pełni się rozwinąć?

Byliny zajmują ważne miejsce w wielu typach ogrodów. Ciekawym przykładem wśród tej grupy roślin jest rogownica kutnerowata, dla której można znaleźć wiele zastosowań. Aby jednak prawidłowo rosła, należy spełnić jej specyficzne wymagania.

Czego potrzebuje rogownica kutnerowata, by zachwycać swoim wyglądem w ogrodzie? Jak należy ją uprawiać i pielęgnować? Gdzie będzie dobrze rosła, a w jakich miejscach nie należy jej sadzić?

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rogownica kutnerowata – co to za roślina

Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) to roślina, która należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W stanie dzikim występuje głównie w górach Półwyspu Apenińskiego, a także na Sycylii. W Polsce jest zazwyczaj uprawiana jako roślina ozdobna, ale zdarza się także, że dziczeje, stając się efemerofitem.

Rogownica kutnerowata to silnie rozrastająca się bylina rozłogowa. Dorasta do około 15 centymetrów wysokości. Charakterystyczne dla tego gatunku rogownicy są jej srebrzystozielone pędy i liście pokryte kutnerem, do którego nawiązuje nazwa rośliny. Rośnie szybko, wytwarzając pokładające się pędy tworzące ogromne poduchy na powierzchni ziemi. Liście są niewielkie – mają od 1 do 3 centymetrów długości i od 2 do 5 milimetrów szerokości. Są lancetowate i nakrzyżległe, ostro zakończone. Warto także zwrócić uwagę na kwiaty rogownicy kutnerowatej, które pojawiają się od połowy maja aż do czerwca. Wówczas cała roślina zostaje pokryta drobnymi białymi kwiatkami, które są promieniste i pięciokrotne. Rogownica kutnerowata jest zapylana przez muchówki i błonkówki. Owocami są dziesięcioząbkowe torebki.

Rogownica kutnerowata – uprawa w ogrodzie

Ten gatunek nie ma wygórowanych wymagań, jednak z całą pewnością potrzebuje stanowiska słonecznego. Latem należy mu zapewnić 10 godzin w słońcu, by obficie kwitł i zdrowo się rozwijał. Podłoże pod uprawę rogownicy kutnerowatej powinno być średnio żyzne, roślina poradzi sobie także na glebie suchej, jałowej i ubogiej w składniki odżywcze. Najlepiej, by ziemia była dobrze przepuszczalna i miała zdolność do łatwego nagrzewania się.

Rogownica kutnerowata lubi obecność wapnia w glebie, najlepsze pH podłoża dla tej rośliny mieści się w przedziale od obojętnego do lekko zasadowego. Z pewnością nie należy próbować uprawiać jej na glebie ciężkiej, zimnej i gliniastej. Warto wiedzieć, że jest dosyć wytrzymała na suszę i całkowicie mrozoodporna. Zaliczana jest do 4 strefy mrozoodporności, a zatem może być bez obaw uprawiana na terenie całej Polski.

Po zakończeniu okresu kwitnienia należy ją przyciąć - wzmocni to roślinę i poprawi jej gęstość. Rogownica kutnerowata nie przepada za nawozami mineralnymi, można natomiast odżywiać ją kompostem.

Rogownica kutnerowata – rozmnażanie

Pozyskiwanie nowych sadzonek rogownicy kutnerowatej jest bardzo proste. Można na przykład przeprowadzić podział dorodnych karp. Drugim popularnym sposobem jest sadzonkowanie, czyli ukorzenianie fragmentów danej rośliny. Oba zabiegi należy przeprowadzać w okresie od czerwca do września. Można ją także rozmnażać przez wysiew nasion, do którego najlepiej przystąpić jesienią. Nasiona trzeba jednak wcześniejszej poddać stratyfikacji. Najprostszym sposobem pozyskiwania nowych egzemplarzy rośliny jest zakup sadzonek, których cena waha się od 2 do 4 złotych za sztukę. Należy jednak pamiętać, by materiał roślinny kupować zawsze od sprawdzonych sprzedawców. Dzięki temu uniknie się wielu problemów związanych z uprawą.

Rogownica kutnerowata – zastosowanie w ogrodzie

Rogownicę kutnerowatą można sadzić w ogrodach skalnych, a także na murkach i skarpach. Warto jednak wziąć pod uwagę jej sporą ekspansywność. Atutem rogownicy kutnerowatej są jej interesujące kolory. Dzięki nim będzie doskonale pasować do ogrodów utrzymanych w białej kolorystyce, zwłaszcza z jałowcem płożącym "Blue Forest", szafirkiem Auchera "White Magic" czy tawułą nippońską "Gelspir".

Roślina jest ozdobna nie tylko w porze kwitnienia i będzie się dobrze komponowała na przykład z floksami skrzydlatymi, takimi jak odmiana "Amazing Grace" czy też "Purple Beauty". Równie dobrym towarzystwem dla tej rośliny będzie rozchodnik ogrodowy "Martona", żagwin ogrodowy oraz jałowiec płożący "Limeglow".

Rogownica kutnerowata jest doskonała do wypełniania rabat, stwarza przy tym efekt puchatego, delikatnego i jasnego dywanu, na tle którego można posadzić rośliny wyższe, takie jak szałwia omszona, przegorzan pospolity czy floks wiechowaty "San Antonio". Ponadto rogownica kutnerowata jest również dobrym tłem dla roślin cebulowych.

Ciekawe gatunki i odmiany rogownicy

  • Rogownica Biebersteina - Cerastium biebersteinii - od rogownicy kutnerowatej odróżnia ją przede wszystkim dłuższy okres kwitnienia, trwający od maja do lipca. Kwiaty są białe i drobne. Roślina polecana jest do obsadzania skalniaków, murków oraz zielonych dachów. Rogownica kutnerowata odmiany zwartej - Cerastium tomentosum var. columnae, Cerastium tomentosum var. album - odmiana rogownicy kutnerowatej, która jest nieco niższa i ma bardziej zwarty pokrój niż gatunek. Kwiaty są białe i pokazują się na roślinie od maja do czerwca. Wskazane jest cięcie pielęgnacyjne po przekwitnieniu, które poprawi wygląd rogownicy. Roślina o małych wymaganiach, do sadzenia w pełnym słońcu. Polecana na skalniaki, murki i rabaty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Arterra/Getty Images

Pozostałe wiadomości