Ogród

Adopcja roślin – nowy trend wśród miłośników zieleni

Ogród

Aktualizacja:
Spons rośliny

Młode i wiekowe, bujne i dopiero wschodzące, te nadprogramowe albo po prostu niechciane – wszystkie rośliny doniczkowe, zamiast wyrzucać, można oddać do wybranego Punktu Adopcji Roślin, stworzonego w ramach wspólnej akcji marek WOKAS i Bricomarché w sześciu miastach Polski. Chętni, każdą z tych roślin mogą zabrać pod swój dach – zupełnie za darmo! Ale to jeszcze nie wszystko. Aby ułatwić adopcyjne początki, każda osoba, która zdecyduje się na przygarnięcie kwiatów, otrzyma 50 proc. zniżki na ziemię uniwersalną WOKAS SMART 5l.

Dlaczego warto otaczać się roślinami?

Chociaż znaczna grupa ludzi traktuje rośliny tylko jako ciekawy ozdobnik mieszkania i docenia jedynie ich walory estetyczne, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać w nich coś więcej. To słuszny kierunek! W końcu rośliny nie tylko ładnie wyglądają, ale też są bardzo pożyteczne. Produkują dla nas tlen, pomagają oczyścić powietrze z toksyn (zwłaszcza formaldehydów, benzenu, ksylenu czy toluenu), a nawet mogą pełnić role terapeutyczne.

Udowodniono, że rośliny redukują napięcie i stres, pozytywnie wpływają na naszą pamięć i koncentrację, a także poprawiają naszą produktywność i kreatywność. Dzięki nim jesteśmy bardziej radośni, wyciszeni i zrelaksowani.

Bez wątpienia warto znaleźć dla nich miejsce w swoim domu. Tym bardziej, że wiele ciekawych okazów możemy po prostu przygarnąć, nie płacąc za to ani złotówki! Wystarczy odwiedzić najbliższy Punkt Adopcji Roślin przy wybranych marketach Bricomarché w Poznaniu, Wrocławiu, Pszczynie albo Skierniewicach. Tam czekają już na nas kwiaty doniczkowe, których właściciele nie mogli lub nie chcieli zatrzymać we własnych domach.

Adopcja roślin – wyjątkowy pomysł, na którym wszyscy zyskują

Adopcja roślin to inicjatywa, w której próżno doszukiwać się jakichkolwiek wad. Wszyscy są tu wygrani! Rośliny, bo zyskują nowy, kochający dom, zamiast zasilać przydomowy śmietnik. Osoby korzystające z okazji – początkujący i zaprawieni miłośnicy kwiatów, dla których Punkty Adopcyjne są szansą na znalezienie nowych interesujących okazów do swojej rozkwitającej kolekcji, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. I w końcu osoby, które z różnych względów muszą oddać swoje domowe rośliny.

Do niedawna, jeśli żaden ze znajomych nie chciał zaopiekować się kłopotliwym kwiatem, trzeba go było po prostu wyrzucić, nawet jeśli prezentował się doskonale. Takie oczywiste marnotrawstwo u wielu osób wywoływało jednak wyrzuty sumienia. Teraz podobne dylematy nie muszą mieć miejsca. Oddając roślinę do Punktu Adopcyjnego, dajemy jej szansę na lepsze życie.

Dlaczego ludzie oddają swoje rośliny?

Powodów może być całe mnóstwo, ale najczęściej związane są one z następującymi kwestiami:

  • Brak miejsca

Wszystkie rośliny rosną. Co prawda niektóre przez całe życie zachowują drobną formę, ale inne rozrastają się w każdym kierunku, zajmując coraz więcej przestrzeni. Trzeba je więc rozsadzić, a nadprogramowe pędy, chcąc nie chcąc, muszą znaleźć nowy dom.

  • Trudność z utrzymaniem rośliny w dobrej kondycji

Po pierwsze, nie wszyscy mają rękę do kwiatów. Po drugie – są gatunki, które wymagają wyjątkowego traktowania i bardzo specyficznych warunków uprawy. Początkujący fani ogrodnictwa mogą sobie po prostu z tym nie radzić. Aby całkowicie nie zmarnować rośliny, lepiej oddać ją komuś, kto lepiej się nią zaopiekuje.

  • Pojawienie się nowego członka rodziny

Niektóre rośliny, jak wilczomlecz, anturium czy skrzydłokwiat, wydzielają trujące związki, które mogą być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt. Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny – niemowlę, kot czy pies, niektórzy decydują się na usunięcie kłopotliwego kwiatu, by zminimalizować ryzyko zatrucia.

  • Zmiana miejsca zamieszkania

Inne lokum, gorszy dostęp do światła, czasem też mniej wolnej przestrzeni niż dotychczas – to wszystko sprawia, że roślina doniczkowa może nie znaleźć swojego miejsca w nowym otoczeniu. Problematyczny może być również sam przewóz kwiatów, zwłaszcza jeśli mamy ich dużo albo gdy są bardzo rozrośnięte lub niezwykle delikatne. Transport (szczególnie ten długodystansowy) mógłby im zaszkodzić.

Adopcja roślin – ekotrend w duchu less waste

Punkty Adopcji Roślin nie tylko wypełniają powstałą lukę, ale też pomagają żyć bardziej odpowiedzialnie i ekologicznie. Z tego względu doskonale wpisują się w koncepcję less waste. Zamiast wyrzucać pełnowartościową roślinę doniczkową, oddajmy ją komuś innemu. I odwrotnie – zamiast kupować nowe kwiaty, sprawdźmy, czy ktoś inny nie chce swojego okazu oddać za darmo.

W ramach zachęty dla odpowiedzialnych działań, każdej osobie, która zdecyduje się na adopcję kwiatów, WOKAS dokłada dodatkowo 50 proc. zniżki na ziemię uniwersalną WOKAS SMART 5l. Można wykorzystać ją do przesadzenia nowo nabytej rośliny albo do zasilenia tych kwiatów, które mamy już w swoim zielonym zbiorze.

mat. prasowe

Punkty Adopcji Roślin – okazja do zapoznania się z zaletami specjalistycznej ziemi WOKAS

Nie trzeba być ogrodnikiem, by wiedzieć, że ziemia to środowisko niezbędne dla prawidłowego wzrostu wszystkich rodzajów roślin. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających kwiatów (oraz ich opiekunów), WOKAS w linii SMART, poza ziemią uniwersalną, przygotował też kilkanaście innych specjalistycznych wariantów podłoża, które zapewniają roślinom lepszy wzrost i ułatwiają ich pielęgnację.

W ofercie znaleźć można m.in.:

Podczas pobytu w Punkcie Adopcji Roślin można zapoznać się z unikalną specyfiką każdej z tych ziem.

Punkty Adopcji Roślin – miejsce spotkań pasjonatów

Warto też zwrócić uwagę, że punkty powstałe w ramach współpracy marek WOKAS i Bricomarché to nie tylko miejsce chwilowego postoju, w których bez problemu zostawimy daną roślinę lub zdobędziemy nowy, ciekawy okaz do swojej kolekcji. To również szansa na poznanie bratniej duszy, czyli innego miłośnika zieleni. Spotkać się tu mogą zarówno początkujący fani ogrodnictwa, jak i zaprawieni adepci, którym los pozostawionych roślin nie jest obojętny.

Adopcja i wymiana roślin sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i zachęcają do prowadzenia rozmów związanych np. z uprawą kwiatów. Można tu podzielić się swoimi poglądami i wymienić cenne uwagi. Patrząc z tej perspektywy, znów wszyscy zyskują – doświadczeni hobbyści mogą podzielić się swoją wiedzą, zyskując cennych słuchaczy, zaś początkujący pasjonaci otrzymują garść wartościowych informacji, które pozwolą im lepiej zaopiekować się swoimi kwiatami – zarówno tymi nowymi, jak i tymi, które mają już w swoich domach.

Każdy z Punktów Adopcji Roślin można odwiedzić w godzinach otwarcia marketów Bricomarché.

Szczegółowe informacje o akcji znajdziesz tutaj.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości