Ogród

Prusznik niebieski – uprawa i pielęgnacja gatunku

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Prusznik niebieski

Krzewy ozdobne stanowią ważną grupę roślin, zwłaszcza w niewielkich ogrodach. Niektóre z nich, tak jak prusznik niebieski, mogą być także uprawiane w pojemnikach. Każdą roślinę warto poznać bliżej przed jej posadzeniem, dzięki temu uprawa na pewno się powiedzie.

Czy prusznik niebieski to roślina, która będzie pasowała do każdego ogrodu? Jak powinno się go prawidłowo pielęgnować? Czego trzeba mu dostarczać, a czego raczej unikać? To tylko niektóre z pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim posadzi się ten krzew w ogrodzie.

Prusznik niebieski – charakterystyka gatunku

Prusznik niebieski (Ceanothus impressus) to krzew z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Ameryki Północnej i Środkowej, głównie w ich cieplejszych rejonach. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, jednak jeszcze ciągle niezbyt popularna.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Pokrój prusznika niebieskiego jest krzewiasty i luźny. W warunkach, jakie panują w Polsce, osiąga on najwyżej 2 metry, podczas gdy w swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 4 metrów. Liście prusznika niebieskiego mogą być jajowate lub podłużne. Zazwyczaj są skórzaste i mają intensywnie zielony kolor, a u niektórych odmian liście są także omszone od spodu. Roślina zazwyczaj zrzuca je na czas zimy, choć można także spotkać odmiany zimozielone. Prusznik niebieski jest niezwykle atrakcyjny za sprawą swoich efektownych kwiatów, które pokazują się w maju i mogą ozdabiać roślinę nawet do września. Kwiaty są niewielkie, jasnoniebieskie, licznie zebrane w okazałe, bardzo dekoracyjne kwiatostany. W porze kwitnienia roślina wygląda niesamowicie, zwłaszcza jeśli jest to już starszy okaz. Jesienią prusznik niebieski owocuje trzykomorowymi torebkami, które skrywają dosyć spore nasiona.

Prusznik niebieski – uprawa i pielęgnacja w Polsce

Prusznik niebieski preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów. Najlepsza pod jego uprawę będzie bardzo żyzna gleba o odczynie zasadowym. Nie należy jednak dopuścić do sytuacji, w której w podłożu będzie zbyt dużo wapnia, gdyż może to doprowadzić do chlorozy liści. Roślinie trzeba także zapewnić stale wilgotne podłoże, jednak należy unikać nadmiaru wody czy wodnych zastoin, ponieważ może to jej zaszkodzić. Latem prusznik niebieski musi być podlewany. Dobrym pomysłem będzie także ściółkowanie przy pomocy kory lub włókna kokosowego. Warto wiedzieć, że w Polsce roślinie mogą doskwierać niskie temperatury.

Z uwagi na to, że nie jest on mrozoodporny, zimowanie prusznika niebieskiego może stanowić problem. Wiele osób decyduje się na uprawę w pojemnikach, które na czas zimy przenosi się do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Jeśli chodzi o odmiany zimozielone, to uprawia się je w warunkach szklarniowych. Z kolei zrzucające liście odmiany prusznika niebieskiego należy na czas zimy dokładnie okrywać. Dobrze sprawdza się kopczykowanie z ziemi, kory lub torfu oraz przykrywanie pędów przy użyciu słomianych mat lub gałęzi roślin iglastych. Dodatkowo krzew można owinąć na przykład płótnem lub folią z odpowiednią liczbą otworów.

Jak widać, uprawa prusznika niebieskiego stanowi nie lada wyzwanie, i może się okazać, że dla osób niemających doświadczenia będzie zbyt trudna. W ciągu całego okresu wegetacji roślinę powinno się racjonalnie podlewać. Na wiosnę prusznik niebieski warto odpowiednio odżywić, stosując dobrej jakości nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin ozdobnych. Warto wiedzieć, że pędy prusznika niebieskiego drewnieją na zimę i dlatego odżywianie trzeba zakończyć już w lipcu, w przeciwnym wypadku cały proces może zostać opóźniony. Ważnym aspektem pielęgnacji w przypadku tego krzewu jest jego przycinanie, które powinno być wykonywane w drugiej połowie lata, a w przypadku odmian zimozielonych i kwitnących – wiosną i latem. Natomiast te odmiany, które gubią liście, a także kwitną późnym latem czy też na jesieni, należy przycinać wiosną. Trzeba wówczas pozbyć się przekwitłych kwiatostanów i fragmentów zeszłorocznych przyrostów oraz suchych, chorych i uszkodzonych części rośliny. Sadzonki prusznika niebieskiego w przypadku odmian zimozielonych najlepiej pozyskiwać latem z na wpół zdrewniałych pędów, które po potraktowaniu ukorzeniaczem należy umieścić w odpowiednio przygotowanym podłożu. Natomiast odmiany zrzucające liście na zimę można rozmnażać latem przez sadzonki zielne.

Prusznik niebieski – interesujące odmiany

  • Prusznik niebieski VictoriaCeanothus impressus Victoria – karłowa odmiana prusznika niebieskiego o intensywnie niebieskich lub fioletowych kwiatach, które pojawiają się czerwcu i utrzymują się na roślinie przez około miesiąc. Roślina może powtórzyć kwitnienie na jesieni. Dorasta do 60 centymetrów wysokości.
  • Prusznik niebieski ConchaCeanothus impressus Concha – jest to prusznik niebieski pnący. Odmiana zimozielona, która najlepiej będzie się czuła w zacisznym kącie tarasu lub balkonu. Kwiaty mają kolor granatowy i pokazują się na roślinie od lipca do października. Może być prowadzony na przykład po murze i wówczas należy posadzić go w odległości około 30 centymetrów od ściany. Jest to odmiana zimozielona.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Massimiliano Finzi / Getty Images

Pozostałe wiadomości