Ogród

Porzeczka alpejska – tajniki uprawy i pielęgnacji gatunku

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Porzeczka alpejska

Krzewy to grupa roślin lubiana przez wielu pasjonatów ogrodnictwa. Mają wiele zalet i zastosowań i można je, w przeciwieństwie do ogromnych drzew liściastych sadzić także w małych ogrodach. Jednym z bardziej interesujących krzewów jest porzeczka alpejska.

Co należy robić, by porzeczka alpejska dobrze się rozwijała? Jak powinno się o nią dbać i jakie zabiegi trzeba wykonywać, by mogła ukazać się w pełnej krasie? Jak wygląda i czym się wyróżnia ta roślina?

Porzeczka alpejska – opis gatunku

Porzeczka alpejska (Ribes alpinum ) to gatunek, który należy do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae ). W warunkach naturalnych rośnie głównie na terenie Europy, a także w części Azji i Afryki. Sporadycznie występuje także w Polsce, jednak częściej można ją spotkać w ogrodach, gdzie jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Owoce i warzywa

Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Porzeczka alpejska to niezbyt wysoki krzew, który dorasta do około 2,5 metrów wysokości. Ma zwarty, kępiasty pokrój, ale w zależności od warunków może się on zmieniać. Pędy główne są wyprostowane i smukłe z korą w kolorze brunatnym. Wyrastające z nich gałęzie są natomiast szare i dzielą się na brązowo-żółte gałązki, które mogą delikatnie opadać. Liście porzeczki alpejskiej mają od trzech do pięciu kap i są na brzegach ząbkowane. Mają żywozielony kolor i rozwijają się wcześnie na wiosnę, pozostając na roślinie do późnej jesieni. Porzeczka alpejska kwitnie od kwietnia do czerwca, a jej kwiaty są drobne i zielonożółte. Pachną delikatnie i składają się na wzniesione grona – męskie po 10–30, a żeńskie po 2–5 sztuk. W lipcu na roślinie pojawiają się drobne owoce – przezroczyste porzeczki koloru karminowego. Nie są one jednak na tyle smaczne, by je spożywać, gdyż mają dosyć mdły i nieprzyjemny smak.

Uprawa porzeczki alpejskiej

Porzeczka alpejska nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Preferuje stanowiska od półcienistych po cieniste. Dobrze rośnie na glebach mniej żyznych, piaszczystych, a nawet kamienistych. Dobrze znosi warunki miejskie i przemysłowe. Porzeczka alpejska jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym i dobrze znoszącym suszę. Jedyne w czasie długotrwałego, bezdeszczowego okresu należy ją podlewać. Najlepiej dokarmiać ją przy użyciu nawozów naturalnych na przykład kompostu i ewentualnie nawozów mineralnych o spowolnionym działaniu. Roślina dobrze reaguje na nawozy fosforowo-potasowe, ale nie toleruje przenawożenia azotem. Krzew można bez obaw formować i przycinać i dlatego uprawia się ją w formie strzyżonego żywopłotu. Warto wiedzieć, że może być atakowana przez mszyce, a także podatna na antraknozę oraz opadzinę liści. Porzeczka alpejska może być rozmnażana przez wysiew nasion, jednak jest to czasochłonny proces. Nieco łatwiejszym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki lub odkłady zwykłe. Nie każdy jednak będzie czuł się na siłach, by rozmnażać tę roślinę na własną rękę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek. Ich ceny wahają się od 12 do 25 złotych. Należy koniecznie pamiętać, by materiał roślinny kupować i zaufanych i sprawdzonych sprzedawców. Często sprzedawane bardzo tanio i od przypadkowych osób rośliny są chore lub słabe i mogą po prostu słabo się rozwijać lub nie rosnąć wcale. Zakup roślin od profesjonalistów daje gwarancję dobrej jakości.

Zastosowanie porzeczki alpejskiej

Jako roślina o wielu walorach porzeczka alpejska może być uprawiana na wiele sposobów. Ta roślina będzie dobrym tłem dla innych bardziej atrakcyjnych gatunków. Jej zielone liście długo utrzymują się na krzewie, co sprawia, że jest długo atrakcyjna także jesienią. Sprawdzi się jako roślina na niskie i formowane żywopłoty. Dobrze znosi warunki miejskie, jest zatem dobrą rośliną do parków miejskich, zieleńców, skwerów, czy też zieleni osiedlowej. Poza tym można ją sadzić także w ogrodach przydomowych. Warto wiedzieć, że jej gałęzie będą stanowić dobre schronienie dla ptaków.

Ciekawe odmiany porzeczki alpejskiej

Porzeczka alpejska "Schmidt"Ribes alpinum "Schmidt"– to jedna z najpopularniejszych odmian porzeczki alpejskiej. Jest nieco niższa i osiąga zazwyczaj od 1 do 2 metrów wysokości. Liście tej odmiany są intensywnie zielone i – podobnie jak w przypadku całego gatunku – pojawiają się na roślinie wczesną wiosną. Żółtawe kwiaty pokazują się w okresie od kwietnia do maja. Polecana na żywopłoty i do zieleni miejskiej. Porzeczka alpejska "Vernoaureum"Ribes alpinum "Vernoaureum" – krzew uprawiany bardzo rzadko. Najczęściej można go spotkać w ogrodach botanicznych. Odmianę wyróżniają złociste liście, które pojawiają się na świeżych przyrostach. Dorasta do 1–1,5 metra wysokości. By uwydatnić niezwykły kolor młodych liści, warto sadzić ją na stanowisku słonecznym. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to odmiana polska wyhodowana w okresie międzywojennym. Sprawdzi się w zieleni miejskiej, na przykład jako element klombów, czy też sadzona w formie niskiego żywopłotu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: vladakela / Getty Images

Pozostałe wiadomości