Ogród

Pikowanie pomidorów - łatwy sposób nawet dla początkujących

Ogród

Aktualizacja:

Pomidory wyhodowane we własnym ogródku są bardzo aromatyczne i smaczniejsze od tych kupowanych w sklepie. Ale - aby ich uprawa się udała - należy wykonać pikowanie. Na czym polega? Jak to zrobić prawidłowo? O tym mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnik Łukasz Skop.

Co to jest pikowanie?

Pikowanie to zabieg, dzięki któremu młode rośliny mają więcej miejsca do rozwoju. Należy go wykonać, kiedy siewki pomidorów mają ok. dwóch, trzech tygodni i pomiędzy liścieniami zaczynają się pojawiać liście szczytowe.

Jak wykonać pikowanie?

Pierwszym krokiem jest podlanie siewek wodą.

Robi się to po to, by ładnie i bez trudu wychodziły z ziemi

- powiedział ogrodnik Łukasz Skop.

Teraz czas na wyjęcie pierwszej sadzonki. Pomocny będzie przy tym na przykład ołówek. Należy nim podważyć delikatnie roślinkę, chwytając za jeden z liści.

Nawet jak go urwiemy, to siewka dalej będzie rosła. Jeżeli natomiast urwiemy ją w połowie, to już pomidora z niej nie będzie

- wyjaśnił prowadzący "Co z tego wyrośnie?".

Następnie siewkę pozbywamy części korzeni i tak przygotowaną możemy wsadzić do ziemi na głębokość ok. 1-2 cm.

Sadzonki pomidorów mają tę niesamowitą właściwość, że potrafią wydać dodatkowe korzenie na całej długości swojej łodygi. A więcej korzeni to lepiej ukorzeniony pomidor, a w konsekwencji lepsze owoce

- podkreślił nasz ekspert.

Przepikowane pomidory trzeba podlać, aby ziemia dobrze osiadła między korzeniami. Potem należy je nawadniać mniej więcej co drugi, trzeci dzień. Im większa doniczka, tym nawilżanie może być rzadsze.

Przepikowane pomidory będą gotowe do wysadzenia bezpośrednio do gruntu na początku maja.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości