Perukowiec podolski Royal Purple – uprawa i przycinanie

Perukowiec podolski Royal Purple - gałązka krzewu.
Fot. Leonid Eremeychuk / Getty Images
Niewiele jest krzewów tak ozdobnych, a przy tym tak prostych w uprawie jak perukowiec. Krzew w miesiącach letnich po przekwitnięciu kwiatów wytwarza efektowne, puszyste “peruki”. Perukowiec ma niewielkie wymagania – urośnie nawet w suchej i niezbyt żyznej ziemi. Lubi za to przycinanie. Przemyślane cięcie perukowca pozwoli uformować z niego drzewo lub krzew i sprawi, że w przyszłym sezonie “peruki” będą bardziej obfite.

Jak rośnie perukowiec? Cięcie krzewu pozwoli nadać mu dowolny kształt – perukowiec na pniu może wyglądać jak drzewo, jeśli natomiast pozostawimy dolne gałęzie, nadamy mu formę krzewu. Perukowiec charakteryzuje się przy tym bardzo szybkim tempem wzrostu – jest więc doskonałą rośliną dla niecierpliwych ogrodników. Podpowiadamy, jak zadbać o perukowiec w ogrodzie oraz kiedy i jak go przycinać.

Perukowiec – odmiany. Krzewy czerwonolistne i żółtolistne

Perukowiec podolski jest podstawowym gatunkiem perukowca, w jego obrębie znajdziemy jednak szereg odmian różniących się między sobą wysokością, kolorem liści oraz ich jesiennym wybarwieniem.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie czerwony krzew przez cały rok, wybierzmy perukowiec Royal Purple. To piękne krzewy o bordowych liściach, które w okresie jesiennym przebarwiają się na kolor jasnoczerwony. Perukowiec podolski Royal Purple to najczęściej wybierana odmiana tego krzewu – wiosną jest atrakcyjny dzięki bordowej barwie liści, latem wytwarza puszyste owocostany, a jesienią przebarwia się na kolor krwistoczerwony.

Perukowiec podolski ma także inne odmiany:

  • perukowiec Lilla, charakteryzujący się bardzo powolnym tempem wzrostu; wybierzemy go do małego ogrodu,
    • perukowiec Golden Spirit „Ancot” – jesienią osiąga piękną, złotożółtą barwę; zdecydujemy się na niego, jeśli zależy nam nam na odmianach żółtolistnych.

      Perukowiec – uprawa, rozmnażanie i choroby

      Czego potrzebuje perukowiec podolski? Uprawa krzewu nie jest trudna – roślina może się bowiem przystosować do różnych warunków. Najlepiej radzi sobie w glebie piaszczysto-gliniastej, ale nie jest to wymaganie konieczne. Perukowiec podolski Royal Purple dobrze znosi suszę, jest również odporny na przymrozki, szczególnie jeśli jest to duży krzew. Perukowiec do prawidłowego rozwoju i wykształcenia pięknych owocostanów wymaga jedynie słońca – bez niego liście perukowca Royal Purple tracą intensywną barwę, a owocostany są niewielkie i słabo rozwinięte.

      Zobacz film: Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza. Źródło: Dzień Dobry TVN

      Kiedy sadzić perukowiec? Sadzenie krzewu możemy rozpocząć, gdy tylko gleba nie jest zamarznięta, a więc w praktyce od połowy kwietnia do listopada. Perukowiec ma dość wytrzymałe sadzonki – możemy więc posadzić go również jesienią. Pamiętajmy jednak o obfitym podlaniu młodych krzewów.

      Rozmnażanie perukowca odbywa się przez nasiona lub sadzonki zielne pobierane z młodych pędów. Główne choroby perukowca to mączniak i infekcje grzybicze.

      Jak i kiedy przycinać perukowca?

      Przycinanie perukowca służy głównie usunięciu pędów, które nie pasują do planowanego przez nas kształtu lub pędów chorych i uszkodzonych. Czerwone krzewy najlepiej przycinać wiosną – aby dać roślinie czas na regenerację przed nadejściem chłodniejszych miesięcy.

      Perukowiec podolski lubi cięcie, nie zaburza ono jego wzrostu, a wręcz go stymuluje.

      Roślinę tę możemy hodować jako krzew lub jako drzewo – wszystko zależy od cięcia, na które się zdecydujemy. Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie, lepiej wybrać swobodnie rosnący krzew. W tym przypadku przycinanie perukowca Royal Purple należy ograniczyć do cięcia formującego w okresie wiosennym. Pędy skracamy o około ⅓ ich długości, usuwamy również pędy uszkodzone albo chore. Co kilka lat przeprowadzamy również cięcie prześwietlające – dzięki niemu ograniczamy ilość pędów, co pozwala roślinie przeznaczyć więcej energii na wytworzenie pięknych, puszystych owocostanów.

      Z perukowca możemy również uformować drzewo. W tym celu wybieramy jeden główny pęd, który następnie stworzy pień drzewa. Pozostałe pędy należy usunąć. Nierzadko zabieg ten trzeba powtórzyć kilkakrotnie, aby uzyskać zamierzony efekt. Rany po cięciu warto posmarować maścią przeciwgrzybiczą. Mocne cięcie perukowca nie jest łatwe, szczególnie dla początkujących ogrodników. Jeśli nie mamy wprawy, lepiej zdecydować się na prowadzenie perukowca w formie krzewu.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości