Ogród

Pelargonia kaskadowa – uprawa i pielęgnacja

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sprawdź, czego potrzebuje pelargonia kaskadowa. Dowiedz się, jak ją uprawiać i pielęgnować w swoim ogrodzie.

Pelargonie kaskadowe mają wiele do zaoferowania każdemu, kto spróbuje o nie należycie zadbać. Zanim zdecydujemy się na ich uprawę, warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania mają te interesujące rośliny.

Dlaczego akurat pelargonia kaskadowa powinna się znaleźć w naszym ogrodzie? Czym się różni od innych pelargonii? Poznaj ten interesujący gatunek i zaproś go do swojego ogrodu.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pelargonia kaskadowa – charakterystyka ogólna gatunku

Pelargonie (Pelargonium ) to rośliny z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae), które pochodzą głównie z terenów Afryki Południowej. Występują także, choć mniej licznie, w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz sporadycznie w Australii czy Nowej Zelandii. Do Europy zawitały w XVIII wieku.

W Polsce uprawiane są jako rośliny ozdobne, które bardzo często zdobią balkony i parapety. Ciekawym przykładem pelargonii jest pelargonia kaskadowa (Pelargonium peltatum) , która wyróżnia się przewisającym, malowniczym pokrojem. Płożące łodygi pelargonii kaskadowej, które mogą odrastać nawet do 1–1,5 metra długości, pokrywają charakterystyczne pięcioklapowe liście. Są one ciemnozielone, gładkie i pełne. U niektórych odmian można zauważyć wyraźne białe lub żółtawe nerwy. Także kolor całego liścia może być inny u różnych odmian pelargonii kaskadowej. W okresie od kwietnia do października roślinę obsypują nieduże kwiaty przypominające gwiazdki. Mogą mieć kolor biały, czerwony, różowy, zdarzają się także kwiaty dwukolorowe. Ciekawe prezentuje się zwłaszcza pelargonia kaskadowa czerwona oraz białe pelargonie kaskadowe.

Jak uprawiać pelargonię kaskadową?

Warunki uprawy pelargonii kaskadowej powinny być zbliżone do tych naturalnych. Roślina lubi dużo światła. Idealne stanowisko dla pelargonii powinno być ciepłe i najlepiej będzie sobie radziła w miejscach zwróconych w kierunku południowo-zachodnim oraz południowo-wschodnim. Najczęściej są to rośliny uprawiane w pojemnikach i nie należy ich wystawiać na zewnątrz, gdy nie ma się pewności, że nie zagrażają im przymrozki. Po 15 maja bez obaw można je wystawić na balkon, taras czy parapet.

Choć pelargonia kaskadowa jest rośliną, która dobrze znosi suszę, to należy ją regularnie podlewać. Powinno się zadbać o to, by w donicy, w której będzie uprawiana, znajdowały się otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody. Pelargonia kaskadowa znacznie lepiej poradzi sobie z nadmiernym przesuszeniem niż z obfitym zalewaniem wodą. Kiedy upały są bardzo silne, najlepiej podlewać ją zarówno rano, jak i wieczorem, pamiętając, by ziemia mogła przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Ważne jest także, by nie zraszać liści pelargonii kaskadowej w samo południe, gdy słońce jest najsilniejsze, ponieważ może to uszkodzić liście.

Chcąc należycie zadbać o pelargonię kaskadową, należy ją nawozić, najlepiej wieloskładnikowym nawozem z dodatkiem potasu i fosforu. Nie należy przesadzać z nawożeniem azotem, ponieważ może to doprowadzić do bujnego rozrostu części zielonych kosztem kwiatów rośliny. Na rynku można znaleźć specjalne płynne nawozy do pelargonii. Warto przestrzegać umieszczonych na opakowaniu zaleceń dotyczących dawki oraz okresu stosowania. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie podłoża, które będzie wzbogacone nawozem o przedłużonym działaniu. To świetny wybór, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zapomnieć o potrzebach naszych roślin.

Pelargonię kaskadową najlepiej jest rozmnażać wegetatywnie. Do tego celu najlepiej użyć pędów jedno- lub dwuwęzłowych, które należy pobrać z wierzchołka lub przyrostu bocznego. Powinny to być pędy młode i zdrowe. Nóż, którego użyjemy, musi być ostry, w przeciwnym razie zmiażdży tkanki, zamiast je przeciąć. Dolne liście należy usunąć, a przed posadzeniem warto dolną część zanurzyć w ukorzeniaczu zawierającym roślinne hormony, ewentualnie także fungicyd, który zabezpieczy sadzonki przed gniciem. Zazwyczaj wypuszczanie korzeni zajmuje kilka tygodni. Zabieg ten wykonujemy pod koniec lutego lub w marcu. Pojemniki trzeba ustawić w jasnym i ciepłym miejscu. Kiedy sadzonki pelargonii kaskadowej się ukorzenią, należy przesadzić je do większych pojemników z żyzną ziemią. Sadzonkowanie można przeprowadzić także na jesieni, gdyż pędy pozyskiwane pod koniec lata odznaczają się większą zdolnością do ukorzeniania. Młode rośliny najlepiej jest wystawiać na zewnątrz po 15 maja.

Pelargonię kaskadową warto również przyciąć przed zimą oraz klika razy w ciągu roku, dzięki czemu będzie się lepiej rozwijać. Koniecznie należy też wycinać chore, suche i przemarznięte pędy oraz liście. Trzeba także zebrać martwe części z podłoża, żeby zapobiec ich gniciu. Pelargonie kaskadowe co kilka lat należy wymieniać, gdyż z wiekiem tracą swoje walory.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Francesco Carta fotografo/Getty Images

Pozostałe wiadomości