Ogród

Pęcherznica kalinolistna – ciekawe odmiany i prosta uprawa. Co należy wiedzieć o tej roślinie?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pęcherznica – żywopłot lub roślina pojedyncza. W jakich odmianach występuje ten krzew i jak powinno się go uprawiać?

Pęcherznica kalinolistna to krzew, który coraz chętniej uprawiany jest w polskich ogrodach. Dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina, jednak bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia pięknych i gęstych żywopłotów. W jakich odmianach występuje pęcherznica i jak należy ją pielęgnować?

Krzew pęcherznicy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym owocom, które przypominają niewielkie pęcherze. Sekret popularności rośliny tkwi w jej niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Ozdobne kwiaty, a także liście występujące w wielu kolorach sprawiają, że stanowi oryginalną ozdobę ogrodu. Dodatkowo jest niezwykle łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu mogą ją uprawiać nawet ogrodnicy amatorzy.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pęcherznica – odmiany i gatunki

Pęcherznica kalinolistna rośnie wyjątkowo szybko i osiąga do 3 m wysokości. Jej białe lub różowe kwiaty cieszą oko w okresie od czerwca do lipca (w przypadku niektórych odmian również w maju). W pozostałych miesiącach zachwyca oryginalnymi liśćmi, które występują w różnorodnych kolorach. Do najpopularniejszych odmian pęcherznicy kalinolistnej należą:

  • pęcherznica Diabolo – charakteryzuje się rozłożystym pokrojem, a jej gałęzie z czasem zaczynają wyginać się ku dołowi. Różowe pąki tworzą się już w maju, szybko zmieniając się w kwiaty w kolorze bieli. Liście występują w kolorze ciemnopurpurowym lub czerwonobrązowym, dzięki czemu pęcherznica kalinolistna Diabolo stanowi idealny kontrast z zielonymi roślinami;
  • pęcherznica Luteus – ma lekko kulisty pokrój i białe lub białoróżowe kwiaty, które pojawiają się w maju. Liście są początkowo jasnożółte, z czasem zyskują barwę zielonożółtą. Jesienią wybarwiają się na kolor pomarańczowy. Pęcherznica kalinolistna Luteus często sadzona jest w ogrodzie obok odmiany Diabolo, z którą tworzy przepiękny kontrastowy duet;
  • pęcherznica Red Baron – osiąga do 2 m wysokości. Ma białoróżowe kwiaty, a jej cechą charakterystyczną są pędy w kolorze ciemnoczerwonym lub ciemnobrązowym. Pęcherznica kalinolistna Red Baron wyróżnia się też liśćmi o ciemnoczerwonej barwie i zauważalnym unerwieniu;
  • pęcherznica Lady in Red – ma zbity pokrój i osiąga jedynie 1-1,5 m wysokości. W okolicach maja zaczyna kwitnąć na biało. Charakteryzuje się intensywnie czerwonymi pędami i liśćmi, które z czasem zaczynają ciemnieć;
  • pęcherznica Little Devil – niska odmiana o wysokości maksymalnie 1-1,2 m. Ma zwarty pokrój, bordowe liście i białe kwiaty;
  • pęcherznica Dart's Gold – wyrasta do 2 m wysokości, ma białe kwiaty i lekko okrągły pokrój. Gałęzie są różowo-brązowe. Pęcherznica kalinolistna Dart's Gold wyróżnia się liśćmi, które początkowo mają barwę złoto-żółtą, jesienią zaś wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono.

To najczęściej spotykane rodzaje krzewu. Ze względu na kolor liści, poszczególne odmiany pęcherznicy kalinolistnej zyskują też nazwy potoczne, jak np. pęcherznica czerwona, żółta, zielona, purpurowa czy bordowa.

Pęcherznica – uprawa i pielęgnacja

Roślina ta ma bardzo niewielkie wymagania co do warunków uprawy. Krzew pęcherznicy będzie się dobrze rozwijał praktycznie wszędzie. Odpowiada mu gleba zarówno kwaśna, jak i zasadowa. Wyrośnie nawet na jałowej ziemi i nie uschnie w trakcie suszy, w związku z czym nie trzeba go często podlewać. Mimo to optymalne warunki to podłoże lekko wilgotne.

Odnośnie do stanowiska – w miejscu słonecznym pęcherznica będzie miała liście o wyjątkowo intensywnym kolorze . Może jednak rosnąć także w półcieniu.

Ogromna zaleta pęcherznicy kalinolistnej to jej odporność na niekorzystne warunki. Krzew jest całkowicie mrozoodporny, dlatego zimą nie potrzebuje dodatkowej ochrony. Ponadto dobrze znosi wiatr i zanieczyszczenia powietrza. W związku z tym może być hodowany nawet w dużych miastach.

Pęcherznica – rozmnażanie

W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe sadzonki pęcherznicy. Gdy od pewnego czasu mamy już taką roślinę w ogrodzie, możemy samodzielnie ją rozmnożyć.

Pęcherznica na żywopłot czy jako roślina wolnostojąca rozmnaża się przez nasiona lub rozsadzanie. Pierwsza metoda nie gwarantuje, że krzew zachowa wszystkie cechy rośliny matecznej. Lepszym sposobem jest więc rozmnażanie pęcherznicy kalinolistnej poprzez pobranie zdrewniałej sadzonki. Jej optymalna długość to ok. 20 cm. Pozyskuje się ją późnym latem lub na początku jesieni w procesie podcinania pojedynczej rośliny lub żywopłotu. Pęcherznica powinna być sadzona jesienią lub wczesną wiosną.

Pęcherznica – cięcie żywopłotu

Pęcherznica – żywopłot idealny? Jak najbardziej! Krzew doskonale spełni tę rolę. Jeżeli kompozycja ogrodu wymaga roślin, których pokrój łatwo można formować, dobrym wyborem będzie właśnie pęcherznica kalinolistna. Przycinanie tego krzewu jest niezwykle proste. Cięcie należy wykonać po tym, jak pęcherznica przekwitnie, a więc na przełomie lipca i sierpnia lub wczesną jesienią. Niewskazane jest przycinanie pęcherznicy wiosną, ponieważ prowadzi to do wyciekania soków.

Podczas cięcia pęcherznicy najlepiej usunąć wszystkie uszkodzone pędy, a także ok. ⅓ najstarszych gałązek i tych, na których były kwiaty. Tnie się je tuż ponad pąkiem. Dzięki temu roślina zyskuje odpowiedni kształt i może swobodnie się rozwijać.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Massimiliano Finzi/Getty Images

Pozostałe wiadomości