Oliwnik wąskolistny – owoce, uprawa, rozmnażanie

Dziadek i wnuk w ogrodzie
Fot. Getty Images/eclipse_images
Oliwnik wąskolistny nie ma nic wspólnego z oliwkami. Za to z krzewem ozdobnym, który dodatkowo rodzi smaczne, choć mało znane, owoce, już bardzo wiele. Najbardziej charakterystyczne są jednak jego liście, które przypominają płaty pokryte szronem.

Oliwnik wąskolistny ma niewielkie wymagania, dobrze znosi trudne warunki uprawy, a przy tym wygląda po prostu pięknie. Nic więc dziwnego, że można go spotkać w wielu przydomowych ogrodach, miejskich parkach i placykach. Oliwnik wąskolistny to ciekawy i wartościowy element roślinnej aranżacji.

Oliwnik wąskolistny – co to?

Oliwnik wąskolistny , inaczej nazywany oliwnikiem zwyczajnym to duży krzew przypominający niewielkie drzewo o asymetrycznej, stożkowej koronie. Pochodzi z terenów Azji Środkowej, ale obecnie można go spotkać na terenie całej Europy. Charakteryzuje się nieregularnym układem gałęzi, przekrzywionym pniem. Uwagę zwracają również przewieszające się, mocno rozgałęzione i sztywne pędy. Są one pokryte gładką korą. Występują na nich również nieliczne ostre ciernie i dużo niezdrewniałych przyrostów. Im starszy oliwnik, tym więcej ma kolców. Jego urok tkwi przede wszystkim w srebrzysto-szarych liściach, które przypominają pokryte szronem pędy. Liście są – jak sama nazwa wskazuje – wąskie i lancetowate. Oliwnik wąskolistny osiąga wysokość 3-5 metrów. Zdarzają się jednak wysokie i szerokie krzewy, choć to raczej wyjątki.

Kwiaty oliwnika wąskolistnego rozwijają się w czerwcu. Są one żółte wewnątrz i szare na zewnątrz. Roślina jest miododajna, a jej kwiaty bardzo przyjemnie pachną. Charakterystyczne owoce pojawiają się w październiku.

Oliwnik wąskolistny – uprawa

Uprawa oliwnika wąskolistnego nie należy do skomplikowanych. Krzew świetnie rozwija się w przydomowych ogrodach, parkach miejskich, przy różnego rodzaju rabatach. Często wykorzystuje się go również do rekultywacji terenów poprzemysłowych, a to ze względu na jego wysoką tolerancję na duże zasolenie gleby lub zanieczyszczenie powietrza. Oliwnikowi wąskolistnemu nie przeszkadza również susza ani duże mrozy. Lubi glebę suchą lub umiarkowanie suchą. Ma małe wymagania glebowe, choć zdecydowanie lepiej rozwija się na glebach zasadowych. Odpowiadają mu piaszczysto-wapienne stanowiska. Poradzi sobie także na podłożu jałowym, żwirowym czy kamienistym. Gorzej znosi podmokłe i gliniaste tereny. Jedyny prawdziwy wymóg tego krzewu to nasłonecznione stanowisko. W miejscach zacienionych rozwija się wolniej. Liście tracą wtedy swój tak charakterystyczny kolor. Grozi im również w takim przypadku choroba grzybowa, którą ciężko wykryć właśnie ze względu na kolor liści.

Pielęgnacja oliwnika wąskolistnego ogranicza się tak naprawdę do usunięcia wiosną uszkodzonych lub chorych gałązek. Oliwnik nie potrzebuje przycinania.

Oliwnik wąskolistny – owoce

Oliwnik wąskolistny słynie nie tylko ze swoich pięknych liści, lecz także niezwykłych owoców. Trudno je jednoznacznie sklasyfikować. Po pierwsze są mało widoczne, po drugie – w dotyku przypominają brzoskwinię, po trzecie – smakują jak rabarbar, po czwarte – pachną jak piernik. Są kremowo-żółte. Kuliste pestkowce nie opadają natomiast jesienią, a utrzymują się na krzewie do wiosny.

Owoce oliwnika wąskolistnego są jadalne – można je jeść surowe i ugotowane. Zawierają węglowodany, pektynę, fruktozę, sacharozę, a także karoten i witaminę B. Wyciąg z oliwnika działa antybakteryjnie i przeciwbólowo. Polecany jest osobom z chorym żołądkiem.

Oliwnik wąskolistny - rozmnażanie

Oliwnik wąskolistny nie stawia przed ogrodnikiem szczególnych wymagań, jeśli chodzi o rozmnażanie. Młode sadzonki pozyskuje się z zasianych nasion. Od września do listopada wysiewa się je wprost do gruntu. Czasami potrzebna jest wcześniejsza stratyfikacja. Latem można już pozyskać sadzonki. Należy je zanurzyć w ukorzeniaczu i zasadzić w ciepłym inspekcie. Istnieje również druga metoda. W lutym z rośliny pobiera się zdrewniałe sadzonki. Nacina się je i zanurza w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzi się wczesną wiosną.

Oliwnik wąskolistny – z czym sadzić?

Oliwnik wąskolistny nadaje się zarówno do naturalnych, jak i bardziej aranżowanych kompozycji ogrodowych. Z pewnością jest oryginalnym elementem każdego projektu. Można z niego także tworzyć ciekawe formy bonsai. Z czym dobrze komponuje się oliwnik wąskolistny ? Poleca się sadzenie go wraz z tamaryszkiem, pęcherznicą, perukowcem czy lekko zapomnianą jarzębiną. Może on dobrze rosnąć pojedynczo, jak i w większym kompleksie. Bywa wykorzystywany do tworzenia żywopłotów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości