Ogród

Oleander w ogrodzie – jak go uprawiać i pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrain
Adamczyk
Oleander

Oleander to roślina legenda. Kojarzony jest przede wszystkim z racji swoich właściwości trujących, które stały się motywem wielu filmów czy anegdot. Jednak to również bardzo piękna roślina, charakteryzująca się dużymi kolorowymi kwiatami i wiecznie zielonymi liśćmi.

W dzisiejszym artykule podpowiemy przede wszystkim, jak dbać o oleander . Powiemy nieco więcej o jego podlewaniu, nawożeniu, przesadzaniu czy zimowaniu. Zapraszamy!

Oleander – słowo wstępne

Oleander, czyli oleander pospolity, wywodzi się z obszarów Morza Śródziemnego, gdzie kwitnie jako dziki krzew. W naszym kraju można spotkać zarówno oleander w domu (oleander doniczkowy), oleander na balkonie , jak i oleander w ogrodzie. Najbardziej niesamowity jest w przypadku tej rośliny duży, pachnący kwiat oleandra oraz piękne, wiecznie zielone liście. Kwiaty mogą mieć odcień czerwony, różowy czy kremowy. Bardzo popularny jest również biały oleander. Zaletą oleandra jest długi czas kwitnienia, który może trwać od wiosny aż do jesieni. Oleandry w polskich warunkach dorastają do wysokości około dwóch metrów.

Czy oleander jest trujący?

Mimo że oleander sam w sobie jest rośliną bezproblemową i łatwą w uprawie, a do tego piękną, należy uważać na zawarte w nim substancje toksyczne. Nie powinno się zatem hodować rośliny, gdy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Trujące u oleandra są zarówno łodygi, liście, jak i kwiaty, a także nektar. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas podcinania rośliny, aby sok zawarty w pędach nie dostał się do ust. Zabronione jest palenie suchych lub obciętych części oleandra, ponieważ sam dym jest bardzo szkodliwy. W dawnych czasach po oleander często sięgali skrytobójcy. Został nim ponoć otruty papież Aleksander VI, czyli Rodrigo Borgia

Oleander – uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja oleandra jest dość łatwa. Roślina potrzebuje przede wszystkim słonecznego i ciepłego stanowiska. Oleander jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju spaliny czy inne zanieczyszczenia powietrza, dlatego tak dobrze odnajduje się w miejskich ogrodach, tarasach, balkonach. Jaka ziemia dla oleandra będzie najlepsza? Roślina ta wymaga ziemi żyznej, obojętnej lub lekko zasadowej. Bardzo istotne w przypadku oleandrów jest regularne podlewanie. Ziemia zawsze musi być wystarczająco wilgotna. W ciepłe dni powinno się podlewać kwiaty codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Podlewanie ograniczamy tylko w okresie zimowym. Oleander po zimie znów powinien być intensywnie nawadniany. Woda do podlewania rośliny musi mieć temperaturę pokojową. Jeśli będzie zbyt zimna, oleander może zacząć zrzucać pąki. Niewłaściwe jest także zraszanie kwiatów i liści, dlatego w deszczowe dni trzeba przenieść roślinę w zadaszone miejsce. Przesadzanie oleandra zależy od jego wieku – młode rośliny można przesadzać co rok, starsze co dwa, trzy lata. Jeśli oleander jest zbyt stary i zbyt rozrośnięty, staramy się jedynie usunąć zleżałą ziemię z wierzchu i dosypujemy nową. Rozmnażanie oleandra wykonujemy albo z uciętych wczesną wiosną (około marca) pędów, albo z nasion. Niemniej jednak rozmnożony z nasion oleander zakwitnie dopiero po kilku latach. Jak wygląda nawożenie oleandra? Należy go nawozić raz w tygodniu w okresie wzrostu i kwitnienia, a więc od maja do września. Nawóz do oleandrów powinien być wieloskładnikowy, przeznaczony dla roślin kwitnących.

Na jakie choroby oleander jest narażony?

Jeśli nasz oleander nie kwitnie, możemy być pewni, że zaatakowała go jakaś choroba lub szkodniki. Najczęściej roślina zapada na choroby grzybicze, a także na szarą pleśń. Gdy tak się stanie, musimy wyciąć chore części oleandra i zastosować specjalne preparaty chemiczne. Jeśli chodzi o szkodniki, oleander jest zazwyczaj atakowany przez mszyce, których możemy się pozbyć za pomocą środków przeciw tym insektom.

Jak powinno wyglądać zimowanie oleandra?

Kiedy lato się kończy, należy przenieść oleandry do odpowiedniego pomieszczenia. Miejsce, w którym rośliny spędzą okres jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny, powinno być przewiewne, jasne, o temperaturze około 5-10 stopni. W tym czasie należy przestać nawozić oleandry oraz ograniczyć ich podlewanie, aby spokojnie mogły przejść w stan spoczynku. Kiedy wiosna jest już w pełni, czyli około kwietnia, zwiększamy podlewanie i wynosimy oleandry z powrotem na słońce. Jednak przez pierwsze kilka dni warto trzymać roślinę w półcieniu, żeby mogła się zaaklimatyzować. Należy pilnować, by oleander nie miał do czynienia ze zdarzającymi się wiosną przymrozkami, które mogą mu zaszkodzić.

Jak i kiedy przycinać oleandry?

Przycinanie oleandra wskazane jest raz w roku. Jeśli roślina jest młoda, przez pierwsze dwa, trzy lata przycina się pędy wierzchołkowe w celu lepszego rozgałęzienia rośliny i nadania jej ładniejszego kształtu. W przypadku starszych oleandrów przycinanie pełni funkcję odmładzającą. Za pomocą sekatora wycinamy stare, bezlistne pędy. Najlepiej jest przycinać oleander na początku wiosny, czyli pod koniec zimowania rośliny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kwiaty odporne na zmiany pogody

Autor:Adrain Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Koba Samurkasov EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości