Ogród

Niezapominajka – uprawa w ogrodzie, doniczce i na balkonie

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Lilli Bähr EyeEm/Getty ImagesNiezapominajka

Niezapominajki to piękne kwiaty, które rosną naturalnie niemal na wszystkich kontynentach! Istnieje około 100 gatunków tego rodzaju, w Polsce naturalnie występuje kilkanaście z nich.

Niezapominajki to kwiaty, które przywołują bardzo ciepłe skojarzenia. Są drobne, ale przykuwają wzrok swoim urokliwym błękitnym kolorem. Istnieje wiele legend, które głoszą, że niezapominajki wołają o uwagę, by o nich nie zapominano! Zgodnie z symboliką kwiatów są one oznaką wiecznej pamięci. W ostatnich latach zostały uznane także za symbol świadomości ekologicznej. 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.

Niezapominajka – nazwa i występowanie

Rodzaj "niezapominajka" jest częścią rodziny ogórecznikowatych. Nazwa rodziny w języku łacińskim to Myosotis , czyli dosłownie "mysie uszko". Niezapominajki to bardzo delikatne i drobne kwiaty, w związku z tym mogłoby się wydawać, że potrzebują dodatkowej ochrony. Tymczasem zaskakująco dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Większość gatunków preferuje zacienione, chłodne stanowiska, choć można je również spotkać w strefach podmokłych i bagiennych – w pobliżu zbiorników wodnych, na suchych łąkach, a także w strefie alpejskiej.

Niezapominajka błotna

Niezapominajka błotna występuje dziko i naturalnie w całej Europie, w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Preferuje gleby bogate w azot, lubi miejsca wilgotne i mokre. Rośnie przede wszystkim na łąkach, nad wodami, a także w rowach. Gatunek ten bywa uprawiany jako roślina ozdobna, doskonale sprawdza się np. w pobliżu oczek wodnych, jest samopylny i owadopylny.

Niezapominajka błotna ma kanciastą i pokrytą miękkimi włoskami łodygę, która płoży się lub wznosi. Jej liście są wąskie, owalne i owłosione, nie mają ogonków. Kwiaty są jasnoniebieskie z żółtym oczkiem, którego zadaniem jest wabienie owadów.

Niezapominajka leśna

Niezapominajka leśna naturalnie rośnie w strefie umiarkowanej, na terenie obydwu półkul, w Polsce także występuje dziko w lasach, zaroślach oraz w okolicach zbiorników wodnych. Roślina ta może osiągnąć nawet 30 centymetrów wysokości – posiada krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. Kwitnie od drugiego roku – mniej więcej od początku maja do końca czerwca. Kwiaty niezapominajki błotnej są drobne i niebieskie, zbierają się w luźne i lekko wydłużone kwiatostany.

W odmianach ogrodowych pojawiają się także odmiany różowe i białe. Niezapominajka leśna jest często wykorzystywana do obsadzania sadzawek i oczek wodnych. Jej kwiaty świetnie nadają się na elementy bukietów.

Uprawa niezapominajki

W ogrodnictwie wykorzystuje się wiele sztucznie wyhodowanych odmian, ale równie często uprawia się też tę, którą znamy jako dziką. Niezapominajka preferuje słoneczne, półcieniste i dość chłodne stanowiska. Gdy przekwitnie, należy ją ściąć, by zapobiec rozsiewaniu. Nasiona należy wysiewać latem na miejscu, w którym chcemy uprawiać roślinę, lub wiosną do doniczek przechowywanych w domu (w tym przypadku rośliny trzeba wsadzić do gruntu latem lub następną wiosną).

Niezapominajka doskonale nadaje się do rabat, obwódek, doniczek i małych kompozycji kwiatowych. Bardzo dobrze będzie prezentować się w zestawieniach z roślinami cebulowymi, np. tulipanami. Niezapominajka bywa także uprawiana jako dodatek w ogrodach skalnych. Wyższe odmiany nadają się ponadto na kwiaty cięte. Niezapominajkę można również uprawiać na balkonie – w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Uprawa niezapominajek jest stosunkowo prosta i powinien sobie z nią poradzić nawet początkujący ogrodnik.

Kiedy kwitnie niezapominajka?

Niezapominajki kwitną zwykle od końca kwietnia lub początku maja do czerwca. Rośliny te są w zasadzie morozodporne, ale nie zaszkodzi ich lekko przykryć, wtedy przetrwają także wyjątkowo długą i mroźną zimę.

Nasiona niezapominajki

Należy pamiętać, że niezapominajkę trzeba wysiewać w okolicach czerwca do ciepłego przyspiesznika. Można wykorzystać do tego celu miski i garnki, które powinny zostać umieszczone na słonecznym parapecie, ale takim, który równocześnie jest zasłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni. Można także użyć specjalnego substratu przeznaczonego do siewu oraz nawilżać roślinę spryskiwaczem i dodać nawóz – tak, by gleba, w której mają wzrastać niezapominajki, była bogata w potrzebne do tego celu składniki.

Niezapominajki w doniczce

Nie ma co ukrywać – niezapominajki najlepiej rosną w gruncie. Można jednak uprawiać je w doniczkach na tarasie lub balkonie. Jeśli będą tam stać wyłącznie w czasie kwitnienia, należy posadzić je w skrzynkach w około 15-centymetrowych odstępach. Dodatkowo w skrzynce musi zostać wykonany drenaż.

Aby uprawiać niezapominajkę jako wieloletnią bylinę, należy wykorzystać stosunkowo dużą doniczkę z otworem na dnie i warstwą drenażową, by uniknąć zastoju wody. Niezapominajki w doniczce należy regularnie podlewać, przycinać po kwitnieniu i nawozić dwukrotnie w czasie sezonu. Na jesień lub wiosnę roślinę trzeba przesadzić do świeżej ziemi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kwiaty na całe lato

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lilli Bähr EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości