Ogród

Na ratunek kwiatom doniczkowym. Maja Popielarska radzi, jak dbać o rośliny

Ogród

Aktualizacja:

Rośliny doniczkowe to pasja wielu amatorów mieszkaniowego ogrodnictwa. Zapał i pasja do kwiatów nie zawsze idą w parze z wiedzą na temat ich pielęgnacji. Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Szybkie tempo życia i brak czasu utrudniają nam bezpośredni kontakt z naturą. Wiele osób stara się zaradzić tej sytuacji, ozdabiając swoją przestrzeń roślinami doniczkowymi. Niektórzy aspirujący ogrodnicy, tworząc swoją miejską oazę, popełniają szereg prostych błędów. Zobacz najczęstsze z nich.

Jak dobrać doniczkę?

Często, kierując się głównie względami estetycznymi, więcej uwagi poświęcamy wybraniu efektownej doniczki, niż dbaniu o roślinę. W efekcie, wybrany kwiat niezbyt nadaje się do naszej przestrzeni, co odbija się na jego zdrowiu i wyglądzie. Nagminnym błędem jest kupowanie niedostatecznie szerokiej osłonki na doniczkę. W konsekwencji, korzenie nie mają zapewnionego dostępu powietrza, przez co mogą gnić lub przyciągać szkodniki. U progu wiosny dobrze jest odświeżyć roślinom wierzchnią warstwę ziemi, to ją dodatkowo napowietrzy i wzbogaci o składniki pokarmowe.

Mokro czy sucho?

Watro pamiętać, że różne grupy roślin mają różne potrzeby w kwestii podlewania. Niektóre preferują wilgoć, inne przystosowane są do bardziej suchych warunków.

Paprocie preferują wilgotne podłoże, ponieważ wywodzą się ze strefy tropikalnej. Dobrze reagują też na zraszanie, w przeciwieństwie do pochodzącego z Afryki grubosza, zwanego również drzewkiem szczęścia. Roślina ta należy do sukulentów, które magazynują wodę w liściach i nie potrzebują częstego podlewania i zraszania. Grubosze potrzebują za to dużej ilości światła i przepuszczalnego podłoża. Pryskania nie lubią również rośliny kwitnące, których kwiaty na ogół źle reagują na ten typ nawadniania.

Zarówno begonie, jak i cyklameny preferują, gdy ziemia, w której rosną, jest wilgotna. Z tego powodu nie powinno się dopuścić do jej wyschnięcia. Storczyki natomiast najlepiej podlewać wodą odstaną – woda z kranu jest dla nich zbyt wapienna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Fran Bailey - ekspertka ogrodnictwa, która rozmawia z roślinami. "Są jak przyjaciele"

Po zjedzeniu tych roślin twój pies przeżyje

Marzy ci się zimowy ogródek ziołowy? Zobacz, jak uprawiać rośliny i zioła w domu

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości