Ogród

Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ogród

Aktualizacja:
Fot. matspersson / Getty Images

Myjka ciśnieniowa zyskuje coraz większą popularność nie tylko w myjniach samochodowych czy warsztatach mechanicznych, ale także na prywatnych posesjach. Koszt zakupu myjki stosunkowo szybko się zwraca, a efekty często zaskakują, gdyż za jej pomocą można się pozbyć nawet bardzo starych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Myjka ciśnieniowa znajdzie wiele zastosowań na twojej posesji. Za jej pomocą wyczyścisz między innymi kostkę brukową, meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych, a także umyjesz szyby czy karoserię samochodu. Jaka myjka ciśnieniowa sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Jakie są rodzaje myjek ciśnieniowych?

Najogólniej myjki ciśnieniowe dzieli się ze względu na ich zastosowanie – myjka ciśnieniowa do domu czy myjka ciśnieniowa do samochodu , który myjesz w przydomowym ogrodzie, to urządzenia amatorskie. Z kolei dla warsztatów czy myjni lub firm oferujących mycie różnorodnych powierzchni przeznaczone są myjki profesjonalne. Warto tutaj pamiętać, że niektórzy producenci mogą wprowadzić swój wewnętrzny podział produktów.

Myjki przeznaczone do użytku w gospodarstwie domowym są zazwyczaj mniejsze. Mała myjka ciśnieniowa jest poręczniejsza, przez co znacznie wygodniej manewrować nią przy myciu elewacji budynku lub płotu. Do mycia samochodu czy okien od zewnętrznej strony przydatna może się okazać również ręczna myjka ciśnieniowa.

Myjki profesjonalne znajdują zastosowanie przede wszystkim w firmach budowlanych i renowacyjnych i różnią się od tych do użytku domowego przede wszystkim parametrami, a co za tym idzie – także ceną. Z reguły są to urządzenia większe i mają większą moc, przeznaczone są do nich również specjalistyczne preparaty czyszczące, których nie zaleca się do samodzielnego użytku.

Myjki ciśnieniowe dzieli się również ze względu na sposób ich zasilania. Pod tym względem podział myjek prezentuje się następująco:

· Myjka ciśnieniowa elektryczna – zazwyczaj myjki tego typu zasilane są prądem 230 V, więc bezpiecznie można je podłączyć do każdego gniazda elektrycznego. Ciekawym rozwiązaniem jest też myjka ciśnieniowa akumulatorowa . Niekiedy takie modele zasilane są na dwa sposoby – z sieci oraz właśnie za pomocą akumulatora, co pozwala na użytkowanie urządzenia w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do gniazd elektrycznych. Przenośna myjka ciśnieniowa często jest także nazywana hybrydową ze względu na możliwość zasilania jej na dwa sposoby.

· Myjka ciśnieniowa spalinowa – to myjka profesjonalna. Dostępne są modele zasilane olejem napędowym i benzyną.

Na co zwracać uwagę przy zakupie myjki ciśnieniowej?

Głównym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest maksymalne ciśnienie myjki. Wartość ciśnienia podawana jest w barach. Myjka do domowego użytku, np. myjka ciśnieniowa do okien czy myjka ciśnieniowa do mycia samochodu , będzie miała maksymalne ciśnienie wody ok. 160 barów. Natomiast profesjonalna myjka ciśnieniowa 200 barów i więcej (w niektórych modelach można ustawić maksymalne ciśnienie nawet do 1600 barów).

Kolejną ważną kwestią jest wydajność myjki ciśnieniowej. Oznaczana jest ona przez producentów jako ilość litrów na godzinę (należy szukać symbolu l/h z wartością cyfrową). Przenośna myjka ciśnieniowa będzie miała wydajność około 300–350 l/h. Nieco większe modele do użytku w gospodarstwie domowym mogą mieć wydajność do 500 l/h. W profesjonalnych urządzeniach wydajność może sięgać nawet 2000 l/h.

Kolejne ważne parametry to waga i wymiary urządzenia. Jest to szczególnie istotne, gdy interesuje nas myjka ręczna. Warto się też dowiedzieć, jakie dodatkowe funkcje ma myjka ciśnieniowa. Akcesoria , jakie dodaje producent, to ważna informacja dla osób, które będą używały jej na różne sposoby. Równie istotna jest maksymalna temperatura wody w myjce. Ciekawą opcją dla osób, które chcą korzystać z ciepłej wody pod ciśnieniem, jest myjka ciśnieniowa z podgrzewaniem wody (myjki przeznaczone do użytku domowego mają zakres temperatur od 30 do 140 stopni Celsjusza). Do usuwania ciężkich zabrudzeń może nam być potrzebna myjka ciśnieniowa z pojemnikiem na detergenty . Jeżeli zdecydujemy się na taki model, musimy zwrócić uwagę na wielkość tego pojemnika oraz na rodzaj używanych detergentów. Powinny być dopasowane do urządzenia, a także do czyszczonej powierzchni.

Dobra myjka ciśnieniowa – czy może być tania?

Wiele osób, które chcą kupić myjkę ciśnieniową, szuka optymalnych rozwiązań – taniego, ale jednocześnie niezawodnego urządzenia. Dlatego często pada pytanie: jaka myjka ciśnieniowa do 500 zł ? W tej cenie można już dostać dobre urządzenia przeznaczone do użytku domowego, szczególnie mniejsze modele. Jeżeli interesują nas lepsze modele w przystępnej cenie, rozwiązaniem może być myjka ciśnieniowa używana , którą można znaleźć np. w komisie lub w serwisach ogłoszeniowych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości