Mszyce – jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Wiosenne porządki w ogrodzie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mszyce to utrapienie dla wielu osób uprawiających rośliny. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają te owady i dlaczego są szkodliwe. Wtedy dopiero można przystąpić do zwalczania szkodników. Osobom, które unikają chemii, spodobają się domowe sposoby na mszyce. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Mszyce są zaliczane do najpopularniejszych szkodników atakujących rośliny. Trudno sobie z nimi poradzić, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy poznać sprawdzone sposoby na te szkodniki.

Mszyce – jak je rozpoznać i dlaczego są szkodliwe?

Mszyce to niewielkie roślinożerne owady, których ciała osiągają od 2 do 5 milimetrów długości. Występują w różnych kolorach, od białego przez kremowy, żółty, zielony po czarny. Niektóre osobniki są przezroczyste. Można je poznać po ostro zakończonym odwłoku z syfonami, które umożliwiają tym owadom komunikowanie się poprzez feromony.

Mszyce mogą spowodować osłabienie wzrostu rośliny, a także przyczynić się do zniekształceń pędów oraz obniżenia plonowania i jego jakości, gdy zaatakowane zostaną rośliny owocowe lub warzywa. Mszyce wysysają soki z roślin, które częściowo trawią, wydalając resztę. Liście i pędy pokrywa spadź, czyli odchody mszyc, a ta z kolei wabi mrówki oraz stanowi pożywkę dla grzybów sadzakowych i innych grzybów chorobotwórczych. Oprócz tego mszyce mogą przenosić różne choroby wirusowe. Jak widać, owady te mogą narobić wiele szkód, dlatego koniecznie należy dowiedzieć się, jak zwalczyć mszyce, kiedy już się pojawią.

Jak się pozbyć mszyc? Najlepsze, domowe sposoby na mszyce

  • Ocet na mszyce – to jeden z najskuteczniejszych sposobów na mszyce. By pozbyć się tych owadów, wystarczy przygotować oprysk na bazie octu. W tym celu należy wymieszać wodę z octem, pamiętając, by ocet wlewać do wody, a nie na odwrót. Wody powinno być 10 razy więcej niż octu. Można także dodać nieco płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.
    • Soda na mszyce – w walce z mszycami może pomóc również soda oczyszczona. W tym przypadku także najlepiej przygotować oprysk. By to zrobić, trzeba rozmieszać ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej w połowie szklanki ciepłej wody, której temperatura powinna być większa niż 20 st. C. Do takiej mikstury należy także dodać pół łyżeczki oleju do smażenia.
      • Pokrzywa na mszyce – kolejnym skutecznym sposobem na te zawzięte szkodniki jest gnojówka z pokrzywy na mszyce. Przygotowuje się ją z pędów wierzchołkowych lub liści pokrzywy, które muszą być zerwane przed jej porą kwitnienia. ⅓ wiaderka z pokrzywą należy zalać wodą i odstawić na około 5–7 dni.
        • Czosnek na mszyce – inny sposób to wywar z czosnku na mszyce, do którego przygotowania należy zużyć około 250 gramów czosnku i 10 litrów wody. Czosnek trzeba obrać i rozetrzeć, a następnie zalać wodą i odstawić na kilka dni. Przed użyciem wywaru należy go wymieszać z wodą w jednakowych proporcjach.
          • Płyn do naczyń na mszyce – w zwalczaniu mszyc może także pomóc płyn do naczyń, z którego przygotowuje się oprysk. Łyżeczkę płynu do naczyń należy rozpuścić w 1 litrze wody. Tak przygotowany roztwór trzeba wlać do spryskiwacza, a następnie zraszać rośliny zainfekowane przez mszyce.
            • Wywar z cebuli na mszyce – cebula ma wiele dobroczynnych właściwości i niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że można jej używać także do tępienia mszyc. W tym celu należy drobno posiekać pół dużej cebuli lub jedną małą i gotować ją przez około 30 minut na niedużym ogniu. Wywarem trzeba opryskiwać rośliny.
              • Mleko na mszyce – w zwalczaniu mszyc pomoże także chude mleko. Niewielu podejrzewa je o takie właściwości, a jednak pomaga ono w walce z mszycami. Porcję mleka trzeba wymieszać z porcją wody i co kilka dni spryskiwać taką mieszanką rośliny, na których żerują mszyce.
                • Coca-cola na mszyce – ten uwielbiany przez wielu ludzi napój jest skuteczny w usuwaniu mszyc. By skorzystać z jego nietypowych właściwości, należy go wymieszać z wodą w proporcji jeden do jeden. Następnie taką miksturę trzeba przelać do spryskiwacza i potraktować nią mszyce.
                  • Wyciąg z mniszka na mszyce – mlecz to znana wszystkim roślina, którą warto wykorzystać do walki z mszycami. Na jego bazie można przygotować wyciąg pozwalający skutecznie się z nimi rozprawić. Potrzeba do tego około pół kilograma liści mniszka, które należy zalać 10 litrami wody. Mieszankę trzeba odstawić na 3–4 godziny i dopiero po upływie tego czasu można jej użyć.
                    • Szare mydło na mszyce – niegdyś powszechnie używane, a dzisiaj zapomniane i zastąpione wymyślnymi mydłami zapachowymi, szare mydło pomaga w walce z mszycami. Wystarczy około 20 gramów szarego mydła rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody. Kiedy roztwór wystygnie, można nim opryskiwać rośliny.

                      Zobacz też:

                      Zobacz video: Szkodniki na balkonie

                      Zobacz film: Szkodniki na balkonie. Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości