Miłorząb japoński dwuklapowy – uprawa, zastosowanie i właściwości lecznicze

GettyImages-641885322.jpg
GettyImages-641885322.jpg
Miłorząb dwuklapowy uznawany jest za drzewo niezniszczalne, które może rosnąć nawet przez tysiąc lat. Uprawa miłorzębu jest niewymagająca, a właściwości lecznicze nadal przez wielu niedoceniane. Poznaj najpopularniejsze odmiany i sposób uprawy tego drzewa.

Miłorząb dwuklapowy znany jest również jako miłorząb japoński oraz miłorząb dwudzielny. Choć jedna z jego nazw wskazuje na japońskie pochodzenie drzewa, jest to tak naprawdę gatunek wywodzący się z Chin, a dokładniej z ich południowo-wschodniej części. Tylko tam można go spotkać w naturalnym środowisku. Czysty gatunek miłorzębu nadaje się do uprawy w Polsce. Cechuje się nie tylko walorami estetycznymi, ale również właściwościami zdrowotnymi.

Alternatywą dla standardowych sadzonek jest miłorząb dwuklapowy szczepiony na pniu, który znajdzie zastosowanie nawet w niewielkich ogrodach. Choć rzadko spotyka się go na terenach prywatnych, warto dowiedzieć się, jak wygląda uprawa tego drzewa i poznać jego właściwości lecznicze.

Miłorząb dwuklapowy – najpopularniejsze odmiany

Czysty gatunek miłorzębu dwuklapowego rzadko występuje w polskich ogrodach. Istnieje natomiast około stu odmian tego drzewa, które znane są ze swoich dekoracyjnych właściwości. Do najpopularniejszych należą: Pendula, Fastigiata, Variegata, a także odmiany polskiego pochodzenia, wyróżniające się rodzimym nazewnictwem, np. Kazimierz Wielki, Mieszko I czy Stefan Batory.

Miłorząb dwuklapowy – jak powinna wyglądać uprawa?

Uprawa miłorzębu dwuklapowego należy do prostych i niewymagających. Drzewo preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Najlepsze podłoże dla miłorzębu dwuklapowego to ziemia o lekko kwaśnym odczynie, jednak roślina bez problemu poradzi sobie również na gorszych typach gleby, z wyłączeniem terenów bardzo piaszczystych lub podmokłych.

Ze względu na swoją dużą wytrzymałość na mrozy, miłorząb dwuklapowy jest idealnym drzewem do sadzenia w polskim klimacie. Jest niezwykle odporny na wszelkie choroby i szkodniki, może rosnąć w regionach z dużym zanieczyszczeniem powietrza.

Sadzonki miłorzębu dwuklapowego można wysadzać zarówno wiosną, jak i jesienią. Warto wybierać miejsca osłonięte od wiatru. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych drzewek. Jeśli jednak nie mamy takiego miejsca w ogrodzie, możemy posadzić drzewo w dowolnym miejscu, zostawiając mu sporo miejsca na korzenie i rozrastanie się korony. Młody miłorząb nie lubi przesadzania, źle reaguje nawet na delikatne uszkodzenia korzeni.

Po zasadzeniu drzewa należy je obficie podlać. Jeśli sadzonki zostały umieszczone w gruncie w okresie jesiennym, konieczne będzie ich dodatkowe zabezpieczenie na zimę. Młode rośliny można dodatkowo nawozić, nie jest to jednak konieczne. Wymagane jest natomiast podlewanie, które w późniejszych latach nie jest już obowiązkowe, ponieważ starsze drzewa świetnie znoszą wysokie temperatury i długotrwałe susze. Miłorząb dwuklapowy może być przycinany, nie trzeba jednak tego zabiegu wykonywać co roku.

Dla owocowania miłorzębu dwuklapowego konieczne jest zasadzenie w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch egzemplarzy drzewa – żeńskiego i męskiego.

Miłorząb dwuklapowy w ogrodzie

Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie" prezentuje niezwykłe rośliny i wspaniale zagospodarowane przydomowe tereny zielone. W jednym z odcinków gościła u osób, które zdecydowały się na posadzenie wyjątkowych roślin. Gdzie je kupić? Zobacz to wideo: Wyjątkowe rośliny w ogrodzie - kryptomeria, wiąz i miłorząb. Więcej odcinków programu oglądaj na kanale HGTV.

HGTV: Wyjątkowe rośliny w ogrodzie - kryptomeria, wiąz i miłorząb
Źródło: HGTV

Miłorząb dwuklapowy – zastosowanie i właściwości lecznicze

Miłorząb japoński dwuklapowy najczęściej spotyka się w parkach, na terenach zieleni miejskiej oraz w innych miejscach użyteczności publicznej. Zwykle sadzony jest pojedynczo, jako soliter lub w parach żeńsko-męskich, dla uzyskania owoców. W taki też sposób można sadzić drzewo w przydomowych ogrodach. Dzięki swojej nieskomplikowanej uprawie oraz dużej odporności na choroby oraz zanieczyszczenia, miłorząb idealnie nadaje się do sadzenia nawet w dużych miastach.

Miłorząb dwuklapowy ceniony jest nie tylko ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ale także dzięki swoim właściwościom leczniczym. Istnieją specjalne miejsca przeznaczone na uprawy drzewa dla celów farmaceutycznych oraz kosmetycznych. Najwięcej egzemplarzy hodowanych specjalnie dla firm przemysłowych można znaleźć w rodzimych Chinach, w Stanach Zjednoczonych, a także w niektórych krajach europejskich. Niezwykle wartościowe są, przede wszystkim, liście miłorzębu japońskiego. Są one bogate w m.in. kwasy organiczne oraz tłuszczowe, flawonole, steroidy, karotenoidy oraz w kwas ginkgolowy, wykorzystywane w procesie produkcji leków na poprawę pamięci oraz kosmetyków przeciwzmarszczkowych i antycellulitowych.

Miłorząb japoński może być stosowany w formie naparu z liści. W domowych warunkach wykorzystuje się zarówno świeże, jak i suszone liście, które zaparza się we wrzątku. Tak przygotowany napar traktuje się jako uzupełnienie kuracji dla osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę lub depresję.

Zobacz film: ZOO okiem opiekuna zwierząt. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości