Ogród

Tajemnice uprawy liriope szafirkowatej w ogrodzie

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Liriope szafirkowata

Wszyscy uwielbiamy kwitnące byliny w naszym ogrodzi. Róże, fiolety i biele świetnie komponują się z zielenią liści. Liriope szafirkowata z pewnością znajdzie zastosowanie w niejednej rabatowej kompozycji.

Jeśli chcemy cieszyć się zielenią liści i ciekawą barwą kwiatów w czasie kiedy większość roślin już zapada w sen zimowy, to warto zapoznać się z liriope szafirkowatą. Atrakcyjny wygląd i niewielkie wymagania to cechy, które przemawiają na korzyść tej byliny. A jak należy ją uprawiać?

Czym jest liriope szafirkowata?

Liriope szafirkowata (Liriope muskari ) to bylina, która należy do rodziny konwaliowatych (Convallariaceae ). Pochodzi z terenów wschodniej Azji, gdzie można ją spotkać w ciemnych lasach, na wzgórzach na terenie Chin, Korei i Japonii. Liriope szafirkowata osiąga zazwyczaj od 30 do 45 centymetrów wysokości i podobną szerokość. Wyróżnia się kępiastym pokrojem, na który składają się błyszczące, łukowato wyginające się liście w kolorze ciemnej zieleni. Ich kolor może się różnić w zależności od odmiany. Większość z nich pozostaje na roślinie aż do końca zimy, po czym, brązowiejąc, zamiera. Wyjątkiem są mroźne, bezśnieżne zimy, w czasie których roślina może przemarzać.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Liriope szafirkowata rozrasta się przy pomocy podziemnych, krótkich rozłogów zakończonych pękatymi bulwami. Warto dodać, że owe bulwy mają zastosowanie w tradycyjnej chińskiej medycynie. Wraz z końcem lata na roślinie zaczynają pojawiać się delikatne, dzwonkowate i jasnofioletowe kwiaty zebrane w charakterystyczne kwiatostany podobne do tych, które można podziwiać u szafirków, jednak znacznie od nich większe. Właśnie stąd pochodzi nazwa gatunku – liriope szafirkowata. Na uwagę zasługuje fakt, iż utrzymują się one na roślinie aż do mrozów. Jeśli kwiaty zostaną zapylone, wówczas roślina będzie także owocować. Pojawią się ciemne jagody, które w sprzyjających warunkach będą mogły przetrwać zimę.

Liriope szafirkowata – uprawa

Uprawa liriope szafirkowatej nie powinna sprawić nam kłopotu. Ma niewielkie wymagania, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach, decydując się na posadzenie jej w naszym ogrodzie. Liriope szafirkowata preferuje miejsca osłonięte od silnych wiatrów, zaciszne i ciepłe. Najlepiej będzie się czuła w półcieniu i w miejscu wilgotnym. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. W naszym klimacie jest rośliną mrozoodporną, jednak w bezśnieżne zimy należy ją przykrywać przy pomocy igliwia lub liści. Na początku wiosny należy usuwać uschnięte liście przed pojawieniem się młodych przyrostów.

Rozmnażanie liriope szafirkowatej

Tę roślinę możemy rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozmnażanie wegetatywne, czyli przez podział rośliny, do którego przystępujemy przed rozpoczęciem wegetacji wczesną wiosną lub na jesieni. Jest to prosty i skuteczny sposób rozmnażania tej byliny. Drugi wariant to rozmnażanie generatywne, czyli po prostu wysiew nasion. Ta opcja jest nieco trudniejsza, ponieważ w owocach liriope znajdują się fenolowe związki, które przyczyniają się do zahamowania procesu dojrzewania nasion. Choć owoce są dojrzałe, to jednak ich nasiona pozostają w uśpieniu. Jeśli jednak bardzo zależy nam na rozmnażaniu przez nasiona, to powinniśmy korzystać tylko z nasion owoców, które pojawiały się na roślinie najwcześniej. Po ich zebraniu powinniśmy dokładnie je oczyścić i wysiać je wczesną wiosną.

Jeśli chcemy przyspieszyć dojrzewanie nasion, które może potrwać nawet do kolejnej wiosny, warto poddać je wcześniej, już po zebraniu i oczyszczaniu, ciepłej i wilgotnej stratyfikacji w temperaturze 25℃. W tym czasie w pomieszczeniu, w którym znajdują się nasiona, musi być ciemno, a sam proces powinien trwać przez około osiem tygodni. Kiedy ten czas minie, przystępujemy do wysiewania nasion w pomieszczeniu lub wprost do gruntu wraz z ustaniem przymrozków.

Zastosowanie liriope szafirkowatej

Liriope nie jest w Polsce bardzo popularna, jednak to się zmienia. Liriope szafirkowata jest często stosowana przy urządzaniu zieleni miejskiej, parków, a także prywatnych ogrodów. Może być stosowana jako roślina okrywowa na przykład na skarpach. Podziemne rozłogi liriope skutecznie zapobiegają osuwaniu się gleby na skarpach i jej erozji. Dodatkowo uniemożliwiają one rozwój chwastów, dzięki czemu nie musimy się martwić pracochłonnym i uciążliwym pieleniem. Liriope szafirkowata sprawdzi się także na rabatach i ich obwódkach. Możliwa jest także jej uprawa w pojemnikach, które możemy ustawiać na balkonach czy tarasach. Wówczas powinniśmy upewnić się, że roślina jest zabezpieczona przed mrozem.

Liriope szafirkowata – odmiany

Liriope szafirkowata „Big Blue” jest to odmiana o największych kwiatach. Są one koloru fioletoworóżowego i pojawiają się na roślinie od lipca do sierpnia. Liriope szafirkowata „Variegata” odmiana wyższa, osiągająca do 60 centymetrów wysokości. Kwitnie na fioletowo od sierpnia do pierwszych przymrozków. Liriope szafirkowata „Money Maker”ta liriope dorasta do 50 centymetrów wysokości. Ma ciemnopurpurowe pędy. Zakwita na intensywnie fioletowy kolor pod koniec lata, a kwiaty utrzymują się na niej aż do przymrozków.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DigiPub / Getty Images

Pozostałe wiadomości