Ogród

Jak sadzić i uprawiać ligustr zimozielony?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
ligustr zimozielony

Ligustr zimozielony jest krzewem szczególnie polecanym osobom, które chcą mieć piękny, zwarty i utrzymujący w zimie liście żywopłot. Ligustr zimozielony szybko rośnie, przyrost roczny tej rośliny może wynosić 20 cm, a niekiedy nawet więcej.

Sadzenie rośliny o nazwie ligustr zimozielony nie jest skomplikowane i przebiega tak, jak u większości innych gatunków. Krzew wymaga podlewania i przede wszystkim przycinania, które trzeba przeprowadzać systematycznie. Żywopłot z ligustru zimozielonego może mieć nietypową formę ozdobnych topiar.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Ligustr zimozielony – co to za roślina?

Ligustr zimozielony to krzew, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale również w przestrzeni publicznej. Należy do gatunków bardzo wytrzymałych, tolerancyjnych roślin, a przy tym lubi cięcie – dzięki niemu daje się formować w proste, wysokie żywopłoty. Gęsty i zwarty pokrój sprawia, że przy odpowiednim przycinaniu rośliny można tworzyć topiary (rośliny w oryginalnym, ozdobnym kształcie możliwym do uzyskania dzięki regularnemu przycinaniu i kształtowaniu). Zaletą krzewu jest dość szybki wzrost. Ligustr zimozielony ma przyrost roczny na poziomie kilkunastu centymetrów (może być to nawet 20 cm lub więcej). To sprawia, że zarówno żywopłot, jak i tworzone z niego obwódki po kilku latach mają już dość wysoki i gęsty pokrój. Do wykorzystywania krzewu w ogrodach i na terenach miejskich przekonują jeszcze inne jego cechy – odporność na mróz, słabą glebę oraz zanieczyszczenia. Ponieważ ligustr zimozielony nie traci liści na zimę (do czego nawiązuje nazwa), zachowuje charakter dekoracyjny przez cały rok.

Jak wygląda ligustr zimozielony?

Ligustr zimozielony posiada liczne, skierowane ku górze, eliptyczne i ciemnozielone (u młodych okazów jasnozielone) liście o delikatnie zaostrzonym czubku. Roślina ma wyprostowane pędy, a po każdym cięciu zagęszcza swój pokrój. W najkorzystniejszych warunkach dorasta do 4-5 m. Ciekawie prezentuje się ligustr zimozielony "Atrovirens", czyli gęsty, wyprostowany krzew, który na jesień ma w górnej części rośliny liście w odcieniu fioletowym. Na przełomie czerwca i lipca wydaje kwiaty o nieprzyjemnym zapachu.

Jakie wymagania ma ligustr zimozielony?

Ligustr zimozielony jest bardzo tolerancyjną rośliną. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Ważne, by po posadzeniu regularnie ją podlewać i odchwaszczać. Krzew dobrze znosi suszę i mróz. Żywopłot z ligustru zimozielonego rośnie na różnych glebach – od lekkich i piaszczystych po ciężkie, gliniaste. W przypadku ziemi z gliny, najlepiej wymieszać ją z torfem.

Sadzenie ligustru zimozielonego

Roślinę można sadzić na różne sposoby. Jeśli ma to być bryła ozdobna, wystarczy stworzyć niewielką formę z kilku sadzonek. Jednak jeżeli chcemy stworzyć żywopłot z ligustru zimozielonego, sadzonki powinny zostać umieszczone w odpowiednim rozstawie. Aby uzyskać najlepszą gęstość, sadzi się je przynajmniej w dwóch rzędach. Odległość między nimi powinna wynosić od 15 cm do maksymalnie 50 cm. W kwestii zagęszczenia sadzonek, optymalnym rozwiązaniem jest sadzenie 7 sztuk na 1 m żywopłotu. Można posadzić mniej (rzadki pokrój) lub więcej (gęsty pokrój), w zależności od formy, jaką chce się uzyskać. W przypadku żywopłotu z ligustra zimozielonego, sadzenie powinno przebiegać w następujących etapach:

  • W ziemi wykopuje się dołek niewiele większy niż bryła korzeniowa.
  • Wnętrze dołka należy lekko wzruszyć i posadzić sadzonkę tak, aby bryła wyprostowana, skierowana w górę.
  • Dołek z sadzonką zasypuje się ziemią i lekko przydeptuje. Całą ziemię podlewa się obficie wodą.
  • Po 2 miesiącach od posadzenia oraz w okresie lata można nawozić rośliny dla lepszego wzrostu.
  • Po posadzeniu krzew przycina się na jesieni, a w kolejnym sezonie można to robić kilka razy w roku, aby uzyskać pożądany kształt żywopłotu.

Nowoczesnym sposobem jest sadzenie żywopłotu z ligustru w agrotkaninie. Aby to wykonać, należy na ziemi rozłożyć materiał, wcześniej wycinając w nim niewielkie, okrągłe otwory w odpowiednim rozstawie. Następnie przez otwory wyrabia się dołki za pomocą pikownika ogrodowego. W nich sadzi się sadzonkę w taki sposób, aby wszystkie korzenie znalazły się w dołku. Na końcu dosypujemy do każdego stanowiska wilgotnej ziemi. Z wierzchu agrotkaninę można obsypać korą lub kamieniami. Dzięki niej gleba jest chroniona przed zmianami temperatury, utratą wilgoci czy wyrastaniem chwastów. Żywopłot można posadzić również z własnych sadzonek ligustra zimozielonego. Sztobry pozyskuje się jesienią i na wiosnę można od razu sadzić je do gruntu. Wcześniejsze ukorzenianie w wodzie lub ziemi nie jest potrzebne, ponieważ uprawa w domu nie oddaje warunków panujących na zewnątrz.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: aga7ta/Getty Images

Pozostałe wiadomości