Ogród

Łąka kwietna w ogrodzie. Dlaczego warto ją założyć?

Ogród


W maju jak w raju. Pięknie zakwitły już konwalie i niezapominajki, na kasztanowcach pojawiły się wspaniałe białe kwiatostany, a bzy przybrały wyraziste barwy. Łukasz Skop postanowił natomiast zasiać na swojej działce łąkę kwietną, która będzie idealnym pokarmem dla pszczół. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.

Pszczoły – pożyteczne owady

Na wielu działkach pojawiają się ule dla dzikich pszczół zapylających. Owady te nie żądlą, co więcej - wykonują bardzo ważną i pożyteczną pracę. Nie mają swojej królowej, zatem każda z nich musi samodzielnie zabierać pokarm, czyli nektar i pyłek dla larw. W ten sposób stworzenia te zapylają nasze ogrody.

Jeżeli taki ul postawimy na działce, to pszczoły stopniowo zaczną go zasiedlać. Możemy im też pomóc i kupić w Internecie gotowe kokony dzikich pszczół. Wówczas zostawiamy te kokony i czekamy, aż wyklują się pierwsze pszczoły

– powiedział ogrodnik Łukasz Skop. On także postanowił pomóc małym stworzeniom i zasiać w swoim ogrodzie łąkę kwietną. Dzięki temu pszczoły znajda dla siebie pożywienie, a ogrodnik będzie cieszył się piękną i kolorową działką.

Łąka kwietna - jak to zrobić?

Niedawno Łukasz Skop na swojej działce zajmował się przesadzaniem zaniedbanych krzewów. Dziś postanowił, że posadzi łąkę kwietną. Jak to zrobić?

Zaczynamy od wymieszania nasion dzikich kwiatów z wermikulitem, czyli naturalną substancją, której używamy do spulchniania ziemi. Dzięki temu zwiększymy objętość naszego materiału siewnego, a łąka będzie równomiernie wysiana.

Przygotowane nasiona delikatnie rozrzucamy w wybranym przez nas miejscu, a następnie bardzo dobrze mieszamy je z wierzchnią warstwą ziemi, tak by nie porwał ich wiatr. Na koniec wszystko dokładnie podlewamy.

Łąki kwietne stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne, co mnie cieszy, bo zwiększają bioróżnorodność wszędzie tam, gdzie wyrastają. Im więcej różnych gatunków roślin, tym więcej różnych zwierząt

– podkreślał ogrodnik.

Najlepszy czas na zakładanie łąki kwietnej to wiosna. Nasiona wysiewane od marca do końca mają mają czas, aby wykiełkować, a pierwsze efekty powinny się pojawiać już w wakacje. Jakie kwiaty możemy sadzić? Idealnie sprawdzą się zarówno maki, chabry, rumianek, jak i słoneczniki.

Myślę, że i pszczoły i trzmiele będą zadowolone i każdy znajdzie coś dla siebie

– stwierdził Łukasz Skop.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości