Ogród

Kwiaty balkonowe – rodzaje i pielęgnacja

Ogród

Aktualizacja:

Balkon pełen kwiatów to marzenie niejednej pani, a może także pana domu. Nie wszystkie rodzaje sprawdzą się jednak na zewnątrz, gdzie panują zmienne warunki pogodowe. Podpowiemy jakie kwiaty na balkon będę najbardziej odpowiednie.

  • Co wziąć pod uwagę wybierając kwiaty balkonowe?
  • Jakie kwiaty na balkon?
  • Kwiaty na balkon południowy
  • Kwiaty na balkon zachodni
  • Kwiaty na balkon wschodni
  • Kwiaty na balkon północny
  • Kwiaty pnące na balkon, kwiaty zwisające na balkon – jakie wybrać, czego potrzebują?

Na balkonie pełnym kwiatów odpoczywa się najprzyjemniej. Nawet na niewielkiej przestrzeni możemy sobie stworzyć kwitnący, prywatny ogród. Wybierając kwiaty balkonowe trzeba wziąć pod uwagę to, czy nasz balkon to balkon południowy , czy może mamy balkon wschodni lub zachodni. Chodzi o to, czy jest nasłoneczniony, czy raczej pozostaje przez większą część dnia w cieniu. Co jeszcze należy uwzględnić?

Co wziąć pod uwagę wybierając kwiaty balkonowe?

Ważne są warunki, jakie panują na naszym balkonie. Pod rozwagę weźmy też to, ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na pielęgnację kwiatów na balkon. Warto pomyśleć też oczywiście o własnych upodobaniach – o tym, czy wolimy rośliny zwisające czy pnące.

Najlepiej wybierać rośliny wieloletnie i kwitnące jak najdłużej – od wiosny do jesieni. W sklepach jest ogromny wybór i każdy znajdzie idealne kwiaty na balkon.

>>> Zobacz także:

Jak przygotować ogród na przyjście wiosny? Które gatunki roślin warto sadzić wczesną wiosną?

Rośliny mają super moc! Poznaj łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i ogrodowe? Kiedy najlepiej to robić?

Jakie kwiaty na balkon?

W donicach na balkonie można uprawiać praktycznie wszystkie rośliny, zarówno kwiaty, jak i zioła czy byliny. Dobrze jest wybrać odpowiednio duże donice lub skrzynki, dzięki czemu kwiaty na balkonie będą mogły rosnąć nawet kilka lat bez konieczności przesadzania. Kwiaty balkonowe wieloletnie można podzielić na cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy, mieczyki, frezje oraz byliny: astry krzaczaste, bergenie, funkie, goździki ogrodowe, lawendy, liliowce, rozchodniki i rojniki, żurawki.

Od lat na balkonach i tarasach królują też pelargonie, surfinie, bratki czy fuksje. Wszystko zależy jednak od tego, czy na naszym balkonie możemy posadzić kwiaty światłolubne czy zimnolubne.

Kwiaty na balkon południowy

To najbardziej słoneczna lokalizacja. Kwiaty na balkon słoneczny szybko rosną i pięknie kwitną, ale tylko pod warunkiem, że są odpowiednio intensywnie podlewane. Wybór mamy naprawdę duży. Kwiaty balkonowe lubiące słońce to na przykład pelargonie, które są niezwykle trwałe i łatwe w uprawie, ale też aksamitki, bratki, groszek pachnący, astry chińskie, petunie, stokrotki afrykańskie, surfinie czy werbeny. Możemy zdecydować się także na maciejkę, która oprócz tego, że urokliwie wygląda, to jeszcze pięknie pachnie. Malowniczo będą wyglądały także pnące kwiaty, jakie jak sundaville i wilce oraz kwiaty zwisające np. begonie czy uczepy rózgowate, znane jako złoty deszcz.

Kwiaty na balkon zachodni

Tu jest dużo słońca aż do wieczora, dlatego na balkon zachodni nadają się kwiaty, które lubią słońce i wysoką temperaturę. Tu sprawdzą się np. gerbery, pelargonie, petunie, surfinie, oleandry, a także lawenda czy jaskry.

Kwiaty na balkon wschodni

Tu słońce będzie świecić tylko do południa, dlatego odpowiednie kwiaty na balkon wschodni to rośliny cieniolubne. Tu sprawdzą się begonie, barwinki pospolite, fuksje i frezje, a także werbeny. Możesz spróbować także posadzić werbenę czy kobee.

Kwiaty na balkon północny

Balkon północny jest najchłodniejszy, najmniej nasłoneczniony, za to dosyć wietrzny. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z kwiatów na balkon północny. Kwiaty będą tam kwitły krócej, ale są odpowiednie rośliny cieniolubne, które możemy tam posadzić.

Na balkon północny sprawdzą się takie kwiaty, jak begonie, hortensje, nasturcje, a także niezapominajki, pierwiosnki czy stokrotki. Doskonale odnajdą się fuksje, których zwisające kwiaty występują w wielu kolorach: czerwonym, purpurowym, fioletowym. Dobrym kwiatem na balkon północny jest plektrantus – popularnie zwany komarzycą. Jego aromat świetnie odstrasza komary.

Kwiaty pnące na balkon, kwiaty zwisające na balkon – jakie wybrać, czego potrzebują?

Kwiaty pnące na balkonie uprawia się w pojemnikach lub donicach, przy których należy umieścić kratkę lub sznurek. Pnącza rozrastając się, będą się po tej konstrukcji wspinać i owijać, tworząc piękną, zieloną ścianę. Wśród najładniejszych kwiatów pnączy można zaliczyć wilce, groszki, clematisy czy wiciokrzewy. Możemy też zdecydować się na winorośl czy bluszcz.

Z kolei kwiaty zwisające na balkonie, utworzą wspaniałą ozdobę balustrady. Najpopularniejszym kwiatem zwisającym jest pelargonia oraz petunia i jej specjalna odmiana, surfinia. Kwitną od wiosny aż do pierwszych przymrozków – trzeba tylko pamiętać o ich wymaganiach uprawowych. Potrzebują żyznej gleby, stale wilgotnego podłoża i nawożenia, a także sporo słońca. Efekty naszych starań na pewno nas zachwycą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości