Ogród

Kwiatowe łąki ratunkiem dla klimatu. Dlaczego ich istnienie jest tak ważne?

Ogród

Kwiatowe łąki są nie tylko przyjemne dla oka, ale również niezwykle praktyczne dla środowiska. Dlaczego mogą być ratunkiem dla klimatu? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli ekolog i prezes fundacji Łąka, Maciej Podyma oraz prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

Zalety łąk kwietnych

Łąki kwietne mają bardzo duże zalety dla środowiska - nie tylko dla zwierząt, ale także ludzi. Dobrze jest posiać polne kwiatki na otwartej przestrzeni, w ogrodzie, ale także w balkonowej donicy. Doskonale wie o tym ekolog, Maciej Podyma, który w ciągu 6 lat posiał już 7 mln m2 łąk. Z jakiego powodu?

- Dla mnie są najważniejsze 3 powody, czyli po pierwsze - łąka jest domem dla zapylaczy, motyli, pszczół, ale też dla mniejszych zwierząt , takich jak jeże, myszy czy jakieś bezkręgowce, jak np. ślimaki. Po drugie - przeciwdziała suszy . Możemy w nich magazynować wodę, nie trzeba ich podlewać, a także nie trzeba ich tak często kosić. Po trzecie - może pomagać przy zmianach klimatu, a to poważna sprawa. Może magazynować dwutlenek węgla nie gorzej niż las - tłumaczył w Dzień Dobry Wakacje Maciej Podyma.

Łąki ratują klimat

Zasady dbania o pola kwiatowe są inne, aniżeli w przypadku trawników. Warto wiedzieć, że z ponad 150 gatunków mieszanek roślin, dobierana jest taka, która najbardziej sprawdzi się na danej powierzchni. W zależności od terenu będzie się ona różnić. Co ciekawe, w jednym jej gramie może być aż 10 tys. nasion.

- Podstawowym zadaniem łąk jest ochrona klimatu. Są dwa czynniki, które za to odpowiadają. (...) Po pierwsze - akumulują dwutlenek węgla, który rośliny wbudowują w swoje tkanki. Jak mamy skoszony trawnik, to nie ma szans na to, żeby tam sporo tego dwutlenku węgla uwięzić. (...) Po drugie - zapominamy, że siłą napędową często dla zmian klimatu jest woda, a to jest coś podstawowego, czyli bez niej nie ma życia - dodał w naszym programie prof. Piotr Tryjanowski.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Diana Kautz

Pozostałe wiadomości