Ogród

Odcienie kupidynka – uroczy, mały kwiat, który zdobi łąki, ogrody i bukiety

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kupidynek na łące

Kupidynek to ozdobna roślina, podobna do chabra i stokrotki. Rośnie na łąkach i w ogrodach. Ze względu na ich trwałość, kwiaty wykorzystuje się również jako ozdobę ciętych bukietów. Ma konkretne wymagania w uprawie i pielęgnacji. Cechuje się delikatnością i subtelnością. Ze względu na swoje rozmiary w kompozycjach rabatowych może być kolorowym tłem dla innych, mniejszych roślin.

Kupidynek, subtelne połączenie stokrotek i chabrów, uznawany jest za symbol miłości. Naturalnym środowiskiem rośliny są ciepłe rejony Morza Śródziemnego, gdzie spotykany jest głównie na łąkach. Z powodzeniem został zaadaptowany również do pozostałych krajów Europy. Jest byliną mrozoodporną i radzącą sobie na wielu podłożach. Wykorzystywany jako ozdoba ogrodów, pięknie uzupełnia rabaty, tworząc na nich niepowtarzalny klimat dzikiej łąki. Zasuszony, zachowa swój kształt i kolor.

Owoce i warzywa

Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kupidynek w ogrodzie

Prócz łąk na których rośnie obok maków, został zaadaptowany również do ogrodów, gdzie tworzy niespotykane aranżacje z innymi kwiatami. Dzięki temu, iż jest rośliną stosunkowo wysoką (może sięgać aż 60 cm), idealnie wkomponowuje się jako kolorowe tło dla mniejszych roślin. Doskonale się prezentuje w towarzystwie krwawników, ostróżek i liliowców.

Uprawa kupidynka błękitnego

Kupidynek powinien być posadzony na stanowisku słonecznym. Doskonale czuje się w wysokich temperatury i miejscach z pełnym dostępem do słońca.

Lubi podłoże podobne do swojego rodzimego, śródziemnomorskiego, idealna więc będzie gleba piaszczysta lub wręcz kamienista. Podłoże powinno być w miarę suche, sypkie i dobrze przepuszczalne. Odczyn gleby powinien być zasadowy lub obojętny. Roślina posadzona w miękkiej, żyznej i wilgotnej glebie zwiędnie lub zupełnie się nie przyjmie.

Podłoże powinno być nawożone wapniem, które pozytywnie wpłynie na rozwój rośliny i uodporni ją na ewentualne szkodniki. Kupidynek jest mrozoodporny – wraz z nadejściem zimowego sezonu przechodzi w stan wegetacji.

Jaką rolę pełnią nawozy wapniowe w pielęgnacji kupidynka?

 • regulują szereg funkcji życiowych zachodzących w roślinie, szczególnie w okresie kwitnienia lub owocowania;
 • neutralizują kwasy organiczne;
 • wpływają na rozwój korzeni;
 • wzmacniają ściany komórkowe roślin;
 • wspomagają prawidłowy wzrost roślin i rozwój kwiatów;
 • podwyższają pH gleby;
 • poprawiają przepuszczalność naczyń oraz lepszą wchłanialność wody i składników odżywczych;
 • zwiększają zdolność pobierania fosforu, potasu, magnezu;
 • wiążą w glebie metale ciężkie i nie dopuszczają do ich wchłonięcia przez roślinę;
 • zwiększają zawartość tlenu w roślinie.

Wapno powinno być kupowane w postaci drobno zmielonego proszku. Jest ono często składnikiem mieszanek ogrodniczych, jednak dla zapewnienia roślinie prawidłowych warunków, warto stosować je samodzielnie. Wapno powinno być naniesione na wilgotną glebę, co przyspieszy jego transport i działanie. Nawożenie wapnem przynosi efekty, jeśli jest przeprowadzone w okresie jesiennym lub wczesną wiosną. Zabieg powinien być powtarzany przynajmniej co 2 lata. Dawkowanie zależy od zaleceń producenta, dlatego, należy stosować się do wytycznych umieszczonych na opakowaniu.

Rośnie szybko i równie szybko kwitnie. Drobne i rozetkowate płatki utrzymują się od czerwca aż do września. Roślina jest miododajna, dlatego w jej pobliżu można zauważyć pszczoły, motyle i trzmiele.

Wysiew kupidynka

Kupidynek wysiewa się samoistnie. Nasiona, które przyjęły się w ziemi, szybko zaczynają kiełkować. Wiąże się to również z bogatym systemem korzeniowym, który wybija kolejne sadzonki. W związku z tym kupidynek jest rośliną, której trudno się pozbyć.

Trwałe usunięcie kupidynka błękitnego wymaga czasu i systematyczności w usuwaniu kolejno pojawiających się sadzonek. Cały proces może trwać nawet cały sezon wzrostu, czyli od wczesnej wiosny do pierwszych mrozów. Roślinie nie zagrażają choroby i szkodniki.

Wysiew kupidynka może się również odbywać poprzez nasiona lub przesadzanie rośliny. W tym celu zaleca się sadzenie pozostałości kawałków korzeni lub pobranie ich od kwiatów kwitnących.

Kupidynek – kwiat. W jakich barwach występuje?

Kupidynek to roślina jednoroczna, występuje w 2 odmianach kolorystycznych:

 • kupidynek błękitny – najczęściej uprawiana odmiana, mylona z chabrem. Jednak, w przeciwieństwie do chabrów, ma jaśniejsze kwiaty, wpadające kolorem w odcień błękitu. Kupidynek błękitny znany jest również jako kupidynek lawendowy, ze względu na odcień kwiatów, które mogą przybierać odcień kwiatów lawendy.
 • Kupidynek biały – uprawiany głównie w ogrodach. Z wyglądu przypomina stokrotki, z którymi jest często mylony. Hodowany głównie na bukiety lub jako część aranżacji rabat.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tom Meaker/Getty Images

Pozostałe wiadomości