Pierwsze krokusy już wyszły! Jak i kiedy je sadzić? Poradnik

Krokusy
Fot. Victoria Gardner / EyeEm / Getty Images
Krokusy są bardzo popularnymi kwiatami, które kwitną na wiosnę. Należą do grupy roślin wieloletnich i bulwiastych, a najczęściej uprawianą odmianą są krokusy wielkokwiatowe. W górach tworzą zachwycające morza kwiatów, które skutecznie zachęcają turystów do wzmożonej aktywności. Dowiedz się, jak uzyskać podobny efekt we własnym ogrodzie!
  • Jak wygląda krokus?
    • Krokusy w Tatrach (krokus – szafran)
      • Krokusy pod ochroną
        • Kiedy sadzić krokusy?
          • Krokusy i ich odmiany. Krokus wiosenny
            • Krokusy w doniczce

              Zobacz też: Jakie kwiaty wybrać na parapet w domu?

              Ponoć nazwa krokus pochodzi ze zlatynizowanego greckiego wyrazu kroke , który oznacza nić. Krokusy zakwitają wczesną wiosną, zwykle w marcu, gdy nierzadko leży jeszcze śnieg.

              Jak wygląda krokus?

              Kwiaty i liście krokusa wyrastają wprost z bulw przybyszowych, które są pokryte charakterystycznymi siateczkowymi łuskami. Wąskie listki krokusa rosną silnie w kwietniu. Najatrakcyjniejsze w krokusie są oczywiście kwiaty, które w zależności od odmiany mają barwę fioletową, niebieską, żółtą, białą, liliową. Istnieją także odmiany krokusa , które posiadają dwie różne barwy.

              Krokusy w Tatrach (krokus – szafran)

              Krokus bywa nazywany inaczej szafranem spiskim . Posiada pojedynczy, fioletowo-liliowy kwiat, który ma sześć płatków. Czasami można także naturalnie spotkać białe krokusy . W czasie kwitnienia tych roślin dość często spada śnieg. Sprytny krokus potrafi sobie jednak doskonale poradzić z tym kłopotem – jeszcze niezapylone rośliny zwijają się ciasno w pąki i rozkwitają raz jeszcze, gdy śnieg już stopnieje – kwitną zwykle przez około 2–3 tygodnie.

              Zobacz film: Krokusy pod ochroną, źródło: Dzień Dobry TVN

              Więcej:

              Krokusy pod ochroną

              Należy pamiętać, że szafran spiski jest pod ścisłą ochroną, co oznacza, że nie wolno go nigdy zrywać i wykorzystywać w bukietach. Krokusy są najsłynniejszym symbolem Doliny Chochołowskiej , ale należy wiedzieć, że występują nie tylko tam! To szczególnie ważne, ponieważ tłumy turystów nierzadko zadeptują te piękne rośliny. Można je spotkać także na innych łąkach i śródleśnych polanach do wysokości 1600 m n.p.m. – na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej i na Kalatówkach. Oczywiście krokusy występują także poza Tatrami, np. w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy, a także w Beskidzie Wyspowym.

              Kiedy sadzić krokusy?

              Sadzenie krokusów należy przeprowadzić we wrześniu i na początku października. Głębokość sadzenia powinna być uzależniona od wielkości bulw, małe należy zasadzić na głębokości około 5 centymetrów, duże na około 8 centymetrach. Pamiętaj, by zachować odpowiedni odstęp między bulwami – powinien wynosić od około 10 do 15 centymetrów. Bulawa krokusa jest jednoroczna, ale w miejscu bulwy matecznej powstają liczne bulwy potomne. Należy je wykopywać co 3–4 lata, najlepiej w połowie czerwca, ale dopiero wtedy, gdy zaczną zasychać. Po wykopaniu, trzeba je wysuszyć w temperaturze około 23℃, a później oczyścić i podzielić bulwy przybyszowe. Zanim ponownie zasadzisz bulwy, należy je przechowywać w przewiewnym miejscu o temperaturze około 18℃.

              Krokusy i ich odmiany. Krokus wiosenny

              Wśród najbardziej znanych odmian krokusów wielokwiatowych wymienia się:

              · ‘Remembrance’ – jasnoniebieskie kwiaty,

              · ‘Grand Maitre’ – niebieskie kwiaty,

              · ‘Flower Record’ – ciemnoniebieskie kwiaty,

              · ‘Dorothy’ i 'Cream Beauty’ – jasnożółte kwiaty,

              · ‘Jeanne d’Arc’ – białe kwiaty,

              · ‘King of Striped’, ‘Pickwick’, ‘Striped Beauty’ – kwiaty w paski.

              Uprawa krokusów

              Do prawidłowego wzrostu krokusowi niezbędna jest gleba próchnicza , która łatwo się nagrzewa, jest przepuszczalna i stosunkowo wilgotna. Powinna także posiadać lekko kwaśny odczyn. Jeśli zasadzisz je na lekkiej, piaszczysto-gliniastej glebie, bulwy mogą nie rozwinąć się prawidłowo i kwiaty mogą nie zakwitnąć. Najlepiej wybrać dla krokusa słoneczne lub delikatnie zacienione stanowisko.

              Jak sadzić krokusy?

              Krokusy w ogrodzie najlepiej będą prezentować się, jeśli zasadzisz je w grupach od kilku aż do kilkudziesięciu sztuk. Jeśli będą rosły w tym samym miejscu przez kilka lat, stworzą gęste kępy. Najlepiej zasadzić je pod drzewami i krzewami oraz na brzegach rabat, a także w skalnych ogrodach. Krokusy na trawniku również mogą się pięknie wzrastać, ale należy wtedy pamiętać, by nie ścinać go zbyt nisko, bo można wtedy jednocześnie odciąć liście krokusów.

              Nawożenie rośliny należy rozpocząć po około 2–3 tygodniach od posadzenia bulw. Najlepiej wybrać mieszankę nawozową, które posiadają przewagę fosforu i potasu. Na wiosnę należy je nawozić dwukrotnie azotem, najpierw tuż po pojawieniu się roślin, później zaraz po przekwitnięciu. Pamiętaj, aby po zastosowaniu nawozu obficie podlać roślinę.

              Krokusy w doniczce

              Niektóre spośród odmian krokusów, jak np. ‘Flower Record’ czy ‘Jeanne d’Arc’, mogą być uprawiane w doniczkach, zakwitną wtedy znacznie wcześniej niż w naturze. Należy wybrać duże bulwy i zasadzić je w październiku do płaskich donic, a następnie podlać. Takie sadzonki należy przechowywać w zaciemnionym pomieszczeniu o temperaturze powyżej 9℃ przez 10 tygodni. Pod koniec stycznia można je przenieść do cieplejszego pomieszczenia (o temperaturze około 16℃).

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości