Ogród

Katarzyna Błażejewska-Stuhr ambasadorką Szklarni z Runowa

Ogród

Projekt bez tytułu - 2021-07-26T074756.318.jpg

Twój ogród z nowej, zdrowej perspektywy. Szklarnie z Runowa i Katarzyna Błażejewska-Stuhr łączą siły i wspólnie promują smaczne i zdrowe jedzenie z własnej grządki.

W ostatnich latach, a zwłaszcza w minionym roku, zmieniliśmy sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Wzrosły nasze potrzeby obcowania z przyrodą, chęć samodzielnej uprawy roślin i ograniczenia wizyt w sklepach spożywczych. To wszystko sprawiło, że mamy jeszcze więcej ochoty na przemyślaną aranżację swoich ogródków, nawet tych relatywnie niewielkich. W realizacji ogrodniczych wizji pomagają Szklarnie z Runowa, których ambasadorką została dietetyczka kliniczna, mama, blogerka i autorka książek o żywieniu - Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Skąd pomysł na to połączenie sił?

Slow Food & Urban Farming – połączeni wspólną misją

Jakość jedzenia jest dla mnie bardzo ważna. Lubię wiedzieć, skąd pochodzi jedzenie, które kładę na talerz swój i mojej rodziny, dlatego najchętniej karmię nas tym, co sami wyhodujemy – mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ambasadorka marki Szklarnie z Runowa, od lat związana z warszawskim convivium Slow Food.

Filozofia Slow Food zakłada zwolnienie tempa, skupienie się na chwili i czerpanie radości z życia. Slow Food to także określona jakość jedzenia, a więc dania niskoprzetworzone, wytwarzane tradycyjnymi metodami, bez udziału zaawansowanych technologii produkcji, preferencyjnie ze składników z ekologicznych upraw. Szklarnie ogrodowe oraz mniejsze - miejskie - umożliwiają realizację koncepcji Urban Farming i doskonale wpisują się w filozofię Slow Food. Pozwalają na jej wieloaspektową realizację w naszym życiu – od kojącej umysł pracy w ziemi, aż po zdrowe i nieprzetworzone produkty spożywcze na naszym talerzu.

mat. prasowe

Szklarnie miejskie i Urban Farming

W Polsce tradycyjnie koncepcja uprawy własnych warzyw, ziół i owoców była i jest realizowana na terenach wiejskich i podmiejskich. Sprzyjają temu przede wszystkim warunki przestrzenne, które – wydawało się – w mieście nie pozwalają na skuteczną uprawę, w szczególności roślin ciepłolubnych, w naszym klimacie wymagających uprawy w tunelach lub pod folią. Tworząc markę Szklarnie z Runowa chcieliśmy zaoferować Klientom rozwiązanie umożliwiające realizację idei urban farming w ogrodzie miejskim, na zielonym dachu, tarasie czy nawet balkonie. Kompaktowe szklarnie miejskie nie wymagają dużej przestrzeni, zapewniając przy tym doskonałe warunki do upraw wymagających roślin szklarniowych.

Szklarnia przy domu to wspaniały sposób na zainteresowanie dzieci biologią i ekologią. To okazja do wspólnego spędzania czasu, nauka odpowiedzialności i szansa na wyrobienie korzystnych nawyków żywieniowych. Na dorodnego pomidora czy ogórka z własnoręcznie podlewanej grządki łatwo namówić nawet te dzieci, które dotychczas nie przepadały za warzywami.

W naszej ofercie posiadamy również większe szklarnie ogrodowe. Jedną z nich zgodziła się dla nas przetestować Katarzyna Błażejewska-Stuhr, która – jak przyznaje – dotąd nie realizowała się w ogrodzie. Obecnie jako dietetyczka, a przede wszystkim świadoma mama, z przyjemnością przygotowuje zdrowe posiłki dla swojej rodziny, wykorzystując w tym celu warzywa i zioła z własnego ogrodu. Jak się okazuje, własna uprawa to także pretekst do przyrządzania nieoczywistych przekąsek, jak chociażby zdrowe i smaczne chipsy z rzodkiewki!

mat. prasowe

Dlaczego warto zdecydować się na szklarnię w ogrodzie?

Początkujący ogrodnicy często zniechęcają się brakiem efektów. Niesprzyjająca pogoda, ślimak lub inny szkodnik… Czynników, które decydują o obfitych plonach (lub ich braku), jest bardzo wiele. Nie na wszystkie mamy bezpośredni wpływ, ale z wieloma możemy sobie skutecznie poradzić.

Dobrze przygotowana szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego oraz wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Stanowi ona dodatkową ochronę przed zimnem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a zarazem skuteczną barierę dla większości szkodników, których żerowanie mogłoby zniweczyć nasze uprawy.

Co ciekawe, szklarnia może być z powodzeniem wykorzystywana jako miejsce do odpoczynku i rekreacji, nie tylko tej bazującej na pracy w ziemi. W ofercie marki Szklarnie z Runowa dostępne są ogrody zimowe - oranżerie, w których obok uprawy ciepłolubnych roślin ozdobnych możemy zaaranżować przestrzeń do spędzania wolnego czasu w ogrodzie niezależnie od pogody.

mat. prasowe

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości