Ogród

Kalina wawrzynowata – odmiany i uprawa. Jak pielęgnować Viburnum tinus?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kalina wawrzynowata

Kalina wawrzynowata to krzew, który przeciętnie osiąga 2 metry wysokości. W zależności od fazy kwitnienia, na jego gałęziach pojawiają się różowe lub białe kwiaty. Kalina sadzona jest w wielu ogrodach i miejskich skwerach, głównie ze względu łatwą uprawę i pielęgnację oraz właściwości dekoracyjne. Poznaj podstawowe zasady uprawy rośliny oraz najchętniej wybierane odmiany.

Kalina wawrzynowata jest rośliną zimozieloną, a jednocześnie niezbyt odporną na mrozy. Jej liście nie zmieniają swojego koloru przez cały rok, roślina może wymagać jednak dodatkowych zabezpieczeń na zimę, a nawet przeniesienia do ciepłego pomieszczenia w domu. W polskim klimacie krzew pozostawiony sam sobie nie przeżyje w ujemnych temperaturach. Jak dbać o kalinę zimą? O czym trzeba pamiętać, aby maksymalnie wykorzystać walory dekoracyjne rośliny? 

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Kalina wawrzynowata – uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja i uprawa kaliny wawrzynowatej nie są skomplikowane i czasochłonne. Z rośliną poradzi sobie każdy ogrodnik, nawet osoby początkujące i niedoświadczone. Krzew może rosnąć praktycznie na każdym podłożu, choć najlepiej rozwija się w glebie żyznej i próchniczej. Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczkach, warto przed jej zasadzeniem wzbogacić ziemię nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Dzięki temu krzew szybciej się przyjmie, a młode sadzonki będą bardziej odporne na choroby i zanieczyszczenia powietrza.

Kalina wawrzynowata (Viburnum tinus) najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W przypadku występowania długotrwałej suszy należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć jej poparzenia przez promienie słoneczne. Kalina źle znosi suchą glebę. Dobrym pomysłem może okazać się ściółkowanie podłoża, które pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgotności i nie doprowadzi do przesuszania korzeni, wypadania liści i zmniejszenia kwitnienia. Roślina powinna być podlewana obficie, tak, aby woda dotarła do najgłębiej położonych korzeni.

Regularne podlewanie rośliny ma związek z naturalnym miejscem jej występowania. Kalina rośnie dziko na obszarach Europy, Azji i Afryki, głównie w miejscach z podwyższoną wilgotnością podłoża, takich jak brzegi rzek, podmokłe łąki oraz lasy. Kalina wawrzynowata powinna być sadzona w miejscach osłoniętych od wiatru. Zbyt silne podmuchy mogą spowodować uszkodzenie kwiatów, a w przypadku niewielkich krzewów nawet uszkodzenie całych gałęzi. Połamana roślina będzie potrzebować sporo czasu na regenerację. Krzew nie wymaga cięcia. Choć nie jest to zabieg obowiązkowy, raz na jakiś czas warto skrócić uszkodzone i uschnięte gałęzie. Kalina wawrzynowata charakteryzuje się dosyć zwartym pokrojem i nie trzeba jej formować, aby pięknie rosła. Dotyczy to szczególnie jej karłowatych odmian, uprawianych w doniczkach, ale również roślin typowo ogrodowych. W przypadku starszych sadzonek zaleca się przeprowadzanie cięcia odmładzającego, polegającego na usunięciu starych pędów i ewentualnym przerzedzeniu zbyt gęstego krzewu. Jeśli kalina słabo rośnie, taki zabieg może okazać się dobrym rozwiązaniem. W uprawie i pielęgnacji kaliny wawrzynowatej ważne jest także nawożenie. Tak samo jak w przypadku przycinania, nie jest to czynność konieczna, ale może pozytywnie wpłynąć na rozwój i wzrost rośliny. Warto wybierać przede wszystkim nawozy mineralne lub organiczne. W składzie produktów do nawożenia powinien znajdować się fosfor oraz potas. Te dwa pierwiastki wzmocnią kwitnienie rośliny oraz pomogą lepiej zakrzewić się młodym sadzonkom.

Kalina wawrzynowata – rozmnażanie krzewu

Viburnum tinus rozmnaża się poprzez zdrewniałe sadzonki, które pobiera się z pędów zdrowej, dojrzałej rośliny. Pobrane korzenie nowej rośliny należy umieścić w odpowiednio dobranym środku ukorzeniającym. Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Dla młodych sadzonek, uprawianych w gruncie, najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu i piasku. Po zasadzeniu kaliny wawrzynowatej, podłoże należy ugnieść i obficie podlać.

Odmiany kaliny wawrzynowatej

W polskich ogrodach najczęściej spotyka się jedną z dwóch odmian kaliny wawrzynowatej – Eve Price lub Gwenllian.

  • Eve Price – krzew osiągający do 1 metra wysokości. Jego dużą zaletą jest dwukrotne kwitnienie w ciągu roku. Różowe kwiaty pojawiają się wiosną i zimą. Liście zmieniają kolor w zależności od pory roku, początkowo są zielone, następnie zmieniają kolor na bordowy. Eve Price nie jest rośliną mrozoodporną, ale nadaje się do sadzenia w doniczkach i pojemnikach, dzięki czemu w okresie zimowym można przenieść ją w cieplejsze miejsce, w którym przeczeka mrozy. Pięknie prezentuje się jako ozdoba tarasów lub balkonów. Gwenllian – niewielki krzew, którego wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Choć odmiana również nie należy go zimoodpornych, zielony kolor liści utrzymuje się przez cały rok. Okres kwitnienia rośliny przypada na czas od grudnia do kwietnia, co czynią Gwenllian rośliną wyjątkową. Niewielkie rozmiary zachęcają do sadzenia jej w pojemnikach, które bez problemu można przenosić między balkonem, ogrodem a zamkniętym patio.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Francesca Giberti / Getty Images

Pozostałe wiadomości