Ogród

Ma 5 tysięcy kaktusów. Szuka dla nich stałego domu

Ogród

Aktualizacja:

Są na świecie osoby kochające kaktusy. Należy do nich Mieczysław Burghardt, którego kolekcja liczy aż 5 tys. okazów i jest jedną z największych w Polsce. Skąd pochodzą kaktusy pana Mieczysława? Ile czasu im poświęca? Z kolekcjonerem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Mieczysław Burghardt mieszka w Ostrzycach i od wielu lat zajmuje się hodowlą kaktusów. Ma ich aż 5 tys. okazów. Niektóre z nich to unikaty. Większość roślin wyhodował z nasion zebranych w naturalnym środowisku. W poszukiwaniu nowych gatunków mężczyzna nawet czterokrotnie jeździł do Peru.

>>> Zobacz także:

Do niedawna rośliny pana Mieczysława znajdowały się w Ośrodku Zielony Młyn w Ostrzycach. Niestety został on zlikwidowany i hodowca musiał znaleźć dla kaktusów nowe miejsce. Z własnych oszczędności wybudował więc tunel, który traktuje jednak tylko jako tymczasowy magazyn. Pan Mieczysław marzy o znalezieniu stałego miejsca dla swoich kaktusów, w którym mogłyby one spokojnie rosnąć i być podziwiane.

Więcej informacji o hodowli pana Mieczysława znajdziecie tutaj.

Kaktusy - rodzaje

Kaktusy to rodzaj sukulentów. Są bardzo zróżnicowane. Duże kaktusy osiągają nawet do 18 m wysokości, te najmniejsze mogą mieć zaledwie 1 cm. Istnieją kaktusy kolumnowe i kuliste.Nie wszystkie gatunki kaktusów mają ciernie. Łączy je natomiast charakterystyczny system korzeniowy - rozrastający się płytko, tuż pod powierzchnią ziemi.

Najpopularniejsze doniczkowe kaktusy:

  • kaktusy kwitnące w doniczkach: Astrophytum myriostigma, Parodia, Mammillaria, Sulcorebutia, Echinocereus, Lobivia, Notocactus, Gymnocalycium (łatwe w uprawie),
  • mini kaktusy: Coryphantha (do 15 cm), echinopsis Eyries,
  • duże kaktusy: Echinocactus grusonii, Cleistocactus strausii,
  • inne ciekawe kaktusy doniczkowe: Rebutia.

Kaktusy - podlewanie

Wszyscy wiemy, gdzie rosną kaktusy: na pustyni (choć nie wszystkie, są odmiany kaktusów rosnących w lasach tropikalnych). Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy kaktusy się podlewa?

Zimą nie trzeba tego robić, gdyż kaktusy przechodzą wtedy w stan hibernacji. Zmniejszamy ilość wody i częstotliwość podlewania kaktusów już od września, nie zaprzestajemy tego z dnia na dzień. Znów zaczynamy podlewać kaktusy w lutym.

Jak podlewać kaktusy doniczkowe? Dość obficie, jednak niezbyt często, tak, aby gleba zdążyła wyschnąć. Zwykle jest to ok. tygodnia - jednak zależy to od gatunku kaktusa, gleby, temperatury i wilgotności powietrza i innych czynników.

Latem regularne podlewanie kaktusów jest konieczne. Należy obserwować powierzchnię kaktusa - jeśli zaczyna się marszczyć, to znaczy, że brakuje mu wody. Jeśli z kolei roślina zaczyna gnić, czyli miejscowo brązowieje i czernieje, to znaczy, że wody jest za dużo.

Należy uważać przy podlewaniu w słoneczne dni - jeśli woda pozostanie na powierzchni kaktusa, może wywołać oparzenia.

Niektóre zimujące kaktusy wyglądają, jakby uschły. Przestawiamy je wtedy w chłodne, zacienione miejsce.

Kaktusy - pielęgnacja

Jak dbać o kaktusy? Należy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu:

  • temperaturę wiosną i latem między 20 a 40 st. C,
  • temperaturę jesienią i zimą między 0 a 20 st. C,
  • jak najrzadsze przesadzanie,
  • regularne podlewanie wiosną i latem,
  • brak podlewania jesienią i zimą.

Jak pielęgnować kaktusy doniczkowe? Kaktusy w doniczkach wymagają nawożenia przynajmniej raz na miesiąc. W zimie nie musimy tego robić.

Czy kaktusy potrzebują światła? Większość odmian kaktusów potrzebuje dużo światła, ok. 3000 lux (to mniej więcej tyle, ile otrzymuje kwiat na południowym parapecie, na słońcu w czerwcu), tylko niektóre preferują cień lub półcień. Przy długotrwałym braku światła - uschną.

Typowy kaktus zginie w naszym klimacie bez odpowiedniej pielęgnacji i ochrony, gdyż nie zniesie temperatury poniżej -5 st. C połączonej z wysoką wilgotnością.

Kaktusy - jaka ziemia?

Kaktusy doniczkowe mają różne preferencje glebowe, niemniej w sklepach są dostępne uniwersalne mieszanki ziemi do sukulentów, odpowiadające każdej odmianie. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne, aby nie dopuścić do gnicia korzeni kaktusa.

Kaktusy - przesadzanie i sadzenie

Jak sadzić kaktusy i kiedy? Wybieramy tylko nasiona nieuszkodzone. Najpierw czyścimy je za pomocą 3-procentowej wody utlenionej. Sadzimy je początkowo w słoiku, aby zapewnić odpowiednie warunki.

Wysiewanie kaktusów jest najkorzystniejsze w styczniu. Musimy pamiętać, by posiane nasionka nawadniać i starać się, by wilgotność powietrza była jak największa. Jeśli wody będzie za mało, wzrost kaktusa się zatrzyma.

Kaktusy z nasion są początkowo bardzo wrażliwe. Należy zapewnić im osłonę od wiatru i stałą temperaturę. Najkorzystniejsza będzie między 15 a 35 st. C. Oprócz tego ważne jest odpowiednie naświetlenie - ale nie bezpośrednie słońce. Niedobór światła będzie widoczny - kiełkujące kaktusy będą miały blady odcień i będą się "wyciągać" w poszukiwaniu światła.

Kiedy kaktusy już będą miały pierwsze ciernie, możemy je przesadzić - to przesadzenie ze słoja do docelowej doniczki nazywa się pikowaniem. Zwykle pikowanie planuje się na 2-5 miesięcy po siewie. Na miesiąc przed przesadzeniem zaczynamy uchylać pokrywę słoja.

Przesadzanie kaktusa nie powinno być zbyt częste.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości