Ogród

Najpiękniejsze jesienne kwiaty na balkon

Ogród

Aktualizacja:

Wbrew powszechnej opinii jesień to nie tylko czas barwnych opadających liści czy okres przekwitania wielu roślin. Są kwiaty, które z powodzeniem możemy hodować na naszym balkonie także o tej porze roku. Jesienne kwiaty potrafią równie pięknie czarować, co te wiosenne czy letnie.

W naszym artykule przedstawimy Wam najpiękniejsze jesienne kwiaty. Dowiecie się, jakie kwiaty na jesień do ogrodu się nadadzą oraz które kwiaty na jesienny balkon będą najlepsze.

>>> Zobacz także:

Jesienne kwiaty na balkon

Jeśli nie dysponujemy pięknym, dużym ogrodem, i tak możemy cieszyć się jesiennymi kwiatami na balkonie. Jakie rośliny na balkon jesienią? Najlepiej o tej porze roku nadadzą się chryzantemy (chryzantema wielokwiatowa, drobnokwiatowa), złocienie (złocień koreański, krzewiasty) oraz wspomniane wcześniej wrzosy, a także wrzośce. Te ostatnie to wspaniałe jesienne kwiaty doniczkowe. Do uprawy w doniczce nadadzą się zwłaszcza odmiany wzniesione, np. odmiana amethyst, allegro, darkness, melryn, red star, simone czy winter red.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Wrzosy lub wrzośce świetnie odnajdą się także w towarzystwie innych roślin. Wystarczy wymienić tu kacankę włochatą, dąbrówkę czy starca popielatego. Jeśli chodzi o chryzantemy, nie należy sadzić ich obok innych kwiatów z racji tego, że chryzantemy lubią się rozrastać. Powinny zatem rozwijać się w pojedynczych donicach. Świetnie na balkonie sprawdzą się także wspomniane w opisie roślin ogrodowych astry, czyli marcinki. Będą ładnie wyglądać w wiklinowych pojemnikach czy rustykalnych, glinianych donicach. Dobrze będą się prezentowały w jesiennych kompozycjach, z orzechami, jabłkami, ozdobnymi barwnymi liśćmi, kukurydzą czy dyniami.

Jesienne kwiaty ogrodowe

Podobnie jak liście na drzewach, jesienne kwiaty cieszą oko wielością barw i kształtów. Jeszcze przez wiele tygodni przed nadejściem zimy możemy radować się z uprawy wielu kwiatów na jesień. Jakie kwiaty na jesień do ogrodu będą najlepsze? Okres jesienny to głównie czas na uprawę wszelkiego rodzaju bylin. Część z nich zakwita wówczas pierwszy raz, reszta natomiast rodzi się na nowo po przycięciu lub po wcześniejszym kwitnieniu. Nie da się ukryć, że rośliny najlepiej kwitną wtedy, kiedy jesień jest ciepła i słoneczna. Część z nich potrafi dotrwać do pierwszych przymrozków. W poniższym zestawieniu zaprezentujemy Wam nazwy jesiennych kwiatów – zobaczcie, które warto hodować w ogrodzie.

  • Astry, zwane także marcinkami. Ich nazwa wywodzi się, jak łatwo się domyślić, od patrona – Marcina – który w październiku obchodzi swoje imieniny. Wśród astrów kwitnących jesienią znajdziemy astry nowobelgijskie, astry krzaczaste i astry nowoangielskie. Te ostatnie potrafią osiągnąć nawet dwa metry. Inaczej jest w przypadku astrów nowobelgijskich – średnio mają około stu centymetrów, a także astrów krzaczastych – zazwyczaj rosną do pięćdziesięciu centymetrów. Marcinki najlepiej odnajdują się na stanowiskach słonecznych, jasnych oraz w glebie próchniczej, wilgotnej i żyznej. Źle znoszą miejsca bardzo suche, gdzie nie kwitną lub zapadają na różne choroby. Astry zazwyczaj występują w odcieniach bieli, koloru niebieskiego, różu i fioletu.
  • Powojniki tanguckie to idealne jesienne kwiaty do ogrodu. Mają bowiem bardzo małe wymagania i szybko rosną. Potrafią osiągnąć wysokość nawet pięciu metrów. Dobrze odnajdują się w niemal każdej ziemi (z wyjątkiem zbyt wilgotnej) oraz w miejscu słonecznym, lekko zacienionym.
  • Rozchodnik okazały – kwitnie od sierpnia do października. Jego kwiaty mają odcień różowy. Prezentują się bardzo efektownie. Kwiat osiąga wysokość około pięćdziesięciu centymetrów. Ma bardzo małe wymagania – odnajdzie się w każdej ziemi. Bardzo dobrze czuje się w miejscach silnie nasłonecznionych.
  • Rudbekia błyskotliwa – roślina kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Ponieważ rośliny te mają bardzo sztywne pędy zakończone bujnymi, dużymi kwiatami, rudbekie to świetne jesienne kwiaty do wazonu. Roślina dobrze czuje się w glebie żyznej i w miejscu nasłonecznionym. To dość wytrzymały i mało wymagający kwiat.
  • Słoneczniczek szorstki kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Przez niemal całą jesień pięknie ozdobi nasz ogród. Ma bardzo małe wymagania – odnajdzie się niemal w każdej glebie i w słonecznym miejscu. To roślina długowieczna – w jednym miejscu potrafi rosnąć przez wiele lat. Warto dodać, że słoneczniczek w bardzo łatwy sposób się rozsiewa i szybko rośnie.
  • Wrzos – nie ma jesiennego ogrodu bez wrzosu. To najczęściej spotykana roślina o tej porze roku. Wrzos kwitnie we wrześniu i październiku, choć są odmiany, które kwitną aż do końca listopada lub w grudniu. Lubi miejsca o dużym nasłonecznieniu. Idealna dla wrzosu jest gleba próchnicza, lekka i kwaśna. Źle czują się w ziemi podmokłej. Podczas intensywnych mrozów należy wrzos ochronić za pomocą okrycia z włókniny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości