Ogród

Jak chronić rośliny ozdobne przed chorobami?

Ogród

Projekt bez tytułu - 2021-03-25T102207.596.jpg

Przeznaczamy wiele wysiłku i czasu na to, by rośliny ozdobne, które sadzimy na kwietnikach i balkonie ładnie rosły. Niestety, nawet najlepsza pielęgnacja może nie wystarczyć w walce z chorobami, za które odpowiedzialne są grzyby. Tymczasem schorzenia te należą do najczęstszych, jednocześnie są niezwykle trudne do pozbycia się. Bywa, że przez długi czas nasze rośliny cieszą się dobrym zdrowiem, a przychodzi czas, kiedy zaatakowane przez zarodniki grzybów marnieją i cały nasz wysiłek idzie na marne. Jak można zminimalizować ryzyko pojawienia się grzybów w naszym kwietniku czy na balkonie? I co zrobić, kiedy już musimy zadziałać nie tylko prewencyjnie, ale walczyć z pojawiającymi się chorobami roślin ozdobnych, wywołanych przez grzyby?

Prewencja przede wszystkim

Trudność, z jaką walczy się z chorobami wywołanymi przez grzyby powoduje, że powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się grzybów. Warto w tym miejscu pamiętać, że przetrwalniki grzybni są niezwykle ciężkie do usunięcia - jeśli więc raz pojawią się symptomy choroby, nawet po uleczeniu, roślina jest o wiele bardziej narażona na powracające choroby wywołane grzybami. Przetrwalniki są w stanie przetrzymać wiele lat w ziemi, czekając na dogodny moment do zaatakowania. Samo powstanie chorób grzybiczych nie musi być skorelowane ze złym dbaniem o nasz ogród. Wystarczą odpowiednie warunki pogodowe - czyli wysoka wilgotność powietrza i ciepło, aby nasze rośliny zostały zaatakowane.

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią przestrzeń między roślinami. W ten sposób zapewnimy odpowiednią wentylację, utrudniając powstanie grzybów. Dodatkowo, odpowiednie rozłożenie roślin spowoduje też zmianę warunków, które wspomagają nas w walce z grzybami - przewiewne korytarze sprawią, że powietrze będzie miało jak pracować pomiędzy roślinami, zapewniając im suche powietrze i przewiew. Zbyt gęste sadzenie roślin, zwłaszcza po deszczu sprawi, że tej wentylacji nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Rozstawa sadzonek ma jeszcze jedną zaletę - nawet jeśli grzyb pojawi się na jednej z roślin, ciężej będzie mu przedostać się na kolejne, zdrowe egzemplarze. Stąd odpowiednia rozstawa roślin to pierwszy sposób na przeciwdziałanie chorobom wywołanym przez grzyby. Ważna jest też odpowiednia higiena otoczenia. Suche fragmenty roślin należy przyciąć (najlepiej wczesną wiosną lub jesienią) i jeśli nie wykazują one żadnych oznak choroby, można je kompostować.

Jeśli jednak nie mamy pewności czy suche części roślin są w porządku, należy je spalić. Kompostowanie zainfekowanych części sprawi, że przetrwalniki grzyba prędzej czy później wrócą - wraz z torfem czy kompostem - do ziemi, w której rosną nasze rośliny. Warto też pozbyć się chwastów, które często rosną pomiędzy posadzonymi roślinami i kwiatami. Często stanowią one pożywienie dla grzybów, a także ułatwiają przenoszenie się zarodników grzybów z jednego miejsca na drugie. Grzyby pojawiają się w miejscach, w których mają odpowiednie warunki. Stąd ważne jest umiejętne podlewanie i nawadnianie naszych rabat. Często zapominamy o tym podczas letnich dni, wychodząc z założenia, że lepiej dostarczyć jest roślinie za dużo wody, niż ją przesuszyć. Jednak zbyt duże nawodnienie może nie tylko spowodować, że roślina przegnije - tworzy się w ten sposób również idealne warunki do rozwoju grzybów. Zwłaszcza, jeśli podlewamy rośliny bez używania zraszacza - mokre pędy i liście przygniecione wodą, często stykają się z ziemią - w ten sposób ułatwiając przedostanie się zarodników grzybów na samą roślinę. Stosowanie nawozów mineralnych, zawierających azot również ma wpływ na rozwój chorób wywołanych przez grzyby. Mineralizacja azotem sprawia bowiem, że rozwijają się zwłaszcza miękkie części roślin - zbyt duża ich ilość ułatwia rozwój w nich patogenów, głównie grzybów.

Ekologiczne preparaty do utrzymania zdrowia roślin

Osoby, które nie chcą sięgać po preparaty chemiczne, mogą wspomagać rośliny ozdobne różnego rodzaju wywarami w pełni ekologicznymi, bo powstałymi z innych roślin. Służy temu m.in. wyciąg ze skrzypu, który zmieszany z wodą w stosunku 1:5 służy do podlewania roślin, zwłaszcza w okresie wegetacji. Jest to naturalny sposób na wzmocnienie zdrowia roślin ozdobnych. Innym sposobem jest użycie ząbków czosnku, które wsadzone w ziemię są naturalnym antybiotykiem i pomocą w walce z chorobami roślin - w tym również powstałych przez grzyby. Zresztą, posadzenie czosnku czy cebuli pomiędzy rabatami z kwiatami sprawia, że możemy uniknąć ich dalszych chorób.

mat. prasowe

Co w sytuacji, gdy rośliny zostaną zainfekowane?

Nawet najlepsza prewencja nie da nam gwarancji, że nie pojawią się choroby takie jak alternarioza, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistość pierścieniowa chryzantem, rizoktonioza i rdza roślin ozdobnych, szara pleśń oraz bardzo niebezpieczne fytoftoroza roślin ozdobnych, zaraza pędów bukszpanu czy zgorzele zgnilakowe. W sytuacji, w której zaobserwujemy pojawienie się tych chorób, możemy sięgnąć po chemiczne preparaty grzybobójcze lub zastosować w pełni naturalny i ekologiczny środek, jakim jest Polyversum WP. Polyversum zawiera niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum, który zajmuje miejsca, które zazwyczaj atakowane są przez grzyby chorobotwórcze. Grzyb ten osadzając się na korzeniach roślin, nie tylko hamuje chorobę, ale także dostarcza jej różnego rodzaju minerałów - cukrów, fosforu czy fitohormonów, które pobiera z ziemi. Jest to środek w 100 proc. ekologiczny, więc z powodzeniem może być stosowany nie tylko w ogrodach, ale także na balkonie, bez obawy o zdrowie ludzi i zwierząt, które mają kontakt z rośliną poddana kuracji.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości