Ogród

Moda na bukiety z suszonych kwiatów. "To jest bardziej trwałe"

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatówDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Kompozycje z suszonych kwiatów mogą być piękną i trwałą ozdobą. Ich niewątpliwą zaletą jest długowieczność, a także to, że odpowiednio dobrane rośliny nadadzą niezwykły klimat każdemu wnętrzu. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym florystka, Anna Wojtala.

Rodzaje suszonych kwiatów

Coraz modniejsze stają się bukiety robione ze sztucznych kwiatów, które mogą być świetną alternatywą zarówno dla plastikowych roślin, jak i tych żywych. Można zasuszyć takie, które są dostępne w naszych ogrodach, jak hortensje, nawłocie, miechunki, kocanki, ostróżki, trawy (np. miskanty), krwawniki, owoce dzikiej róży, wrzosy, szarłaty, gipsówki, zboża czy zatrwiany. Popularne są również rośliny spoza naszej strefy klimatycznej (które często są specjalnie barwione), np. eukaliptusy, paprocie, banksie, ruskusy i dmuszki. Choć suszone bukiety mają tendencję do zbierania kurzu, można je zabezpieczyć lakierem do włosów, aby się nie kruszyły i nie brudziły.

- Suszki są mega modne. Mamy różne rodzaje tych "suszków" [...], ponieważ są takie, które możemy sobie sami ususzyć i uzbierać, np. właśnie na polach i łąkach, ale jeżeli tego nie zrobiliśmy, to możemy je kupić. Co więcej, możemy też kupić takie egzotyczne okazy, które nie występują w naszym klimacie - powiedziała Anna Wojtala w Dzień Dobry TVN.

Bukiety z suszonych roślin

Najdroższe kwiaty to tzw. rośliny stabilizowane (nazywane wiecznymi), które poddawane są specjalnemu procesowi konserwacji w ich najpiękniejszym stadium, czyli rozkwicie. W jaki sposób? Otóż limfa zostaje w nich zastąpiona roztworem bazującym na glicerynie. Jeśli chodzi o sam sposób układania bukietów, to należy zacząć od bardziej "puchatych" roślin, a potem dokładać do nich większe kwiaty. Warto także układać takie kompozycje od razu w docelowym naczyniu.

- Możecie je zamówić w kwiaciarni albo w pracowni florystycznej, ponieważ teraz - z racji tego, że jest jednak szał na suszone bukiety - jest to super rozwiązanie i alternatywa dla kwiatów plastikowych, od których raczej staramy się odchodzić. [...]To jest trwalsze. Ktoś może sobie to postawić po prostu i to nie umrze po tygodniu czy 10 dniach - mówiła florystka w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości