Ogród

Ogród chiński – porady i wskazówki dotyczące jego urządzania

Ogród

Aktualizacja:
iStockphotoleungchopan/Getty Images

Ogród chiński to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie prostotę. Nie oznacza to jednak, że jego urządzanie będzie łatwe. Projektowanie takiego ogrodu należy zacząć od zapoznania się z kilkoma zasadami.

Ogrody chińskie są miejscem, gdzie można kontemplować naturę i jej piękno. Ze względu na minimalistyczny charakter pozwalają odpocząć od zgiełku codziennego życia. Jak urządzić ogród chiński?

Ogród chiński – co warto o nim wiedzieć?

W chińskich ogrodach, których styl jest od wieków niezmienny, główną rolę odgrywa ład, porządek i minimalizm. Surowe zasady, jakie panują w chińskich ogrodach, są podyktowane sztuką projektowania przestrzeni feng shui. U jej podstawy leży przekonanie, że szczęście człowieka zależy od życia w zgodzie z naturą. Chiński ogród wielu osobom wydaje się dość surowy i nudny, jednak jeśli przyjrzymy mu się z większą uwagą, zauważymy, jak dobrze dobrany jest w nim każdy szczegół. Chińskie ogrody są miejscem kontemplacji, a znaczny wpływ na ich wygląd oprócz sztuki feng shui miał buddyzm i konfucjanizm. Ogród chiński jest miejscem, gdzie można się wyciszyć i poczuć przepływ życiodajnej energii zwanej qi. To dzięki niej osiąga się szczęście, pomyślność i dostatek. Przy projektowaniu takiego ogrodu koniecznie należy pamiętać o zasadach. Bez ich znajomości nie mam mowy o ogrodzie w stylu chińskim. Należy także znać bogatą symbolikę, tak charakterystyczną dla chińskich ogrodów. Na przykład złota rybka w stawie to symbol szczęścia, sosna odnosi się do pojęcia długowieczności, a śliwa symbolizuje budzące się życie. Z kolei woda w ogrodzie chińskim symbolizuje po prostu życie.

Zasady projektowania ogrodu chińskiego

  • Nieparzystość – w chińskim ogrodzie powinna znaleźć się nieparzysta liczba elementów, ponieważ według zasad feng shui liczby nieparzyste sprzyjają pomyślności.
  • Unikanie prostych linii – ta zasada wynika z przekonania, że życiowa energia płynie swobodnie, gdy w otoczeniu dominują łagodne kształty i płynne linie. Dotyczy to układu rabat, ścieżek czy strumieni, a także sposobu kształtowania rzeźby terenu w ogrodzie. Zbocza nie powinny być strome. W ogrodzie chińskim sprawdzą się kręte ścieżki i malowniczo wijące się strumienie.
  • Prostota – kolejna zasada to zachowanie umiaru w doborze roślin i przy projektowaniu ogrodowych budynków. W ogrodzie chińskim nie ma miejsca na tandetę i zbyt wiele bodźców. Źle dobrane kolory czy fikuśne ozdoby mogą sprawić, że ogród w jednej chwili zupełnie zmieni swoje oblicze i z chińskim stylem nie będzie miał nic wspólnego. Wystarczy jeden charakterystyczny element, np. czerwony mostek lub jeden egzemplarz rośliny o czerwonych liściach, wyróżniający się na tle różnych odcieni zieleni i przy okazji przyciągał powodzenie oraz szczęście.
  • Woda – jest bardzo ważnym elementem w chińskim ogrodzie. Bez względu na to, czy będzie to strumyk, czy oczko wodne. Należy nadać mu łagodny kształt, co w przypadku zbiornika wodnego sprawi, że będzie wyglądało tak, jakby woda w nim płynęła. To bardzo ważne, ponieważ stojąca woda to zła energia sha, której należy unikać, wprowadzająca do życia niepokój i brak harmonii, co z kolei prowadzi do niestabilności i przywoływania niepowodzeń, a tego nikt by nie chciał.
  • Rzeźba terenu – góry to ważny element chińskiego ogrodu. Oczywiście nie chodzi tu o budowę wzgórza w ogrodzie, jednak należy zadbać, by nie zabrakło skał, głazów i kamieni, z których można tworzyć kompozycje nawiązujące do górskich pasm, pieczar czy wzniesień. Warto zadbać o jak najbardziej naturalny wygląd zarówno kamieni, jak i układanych z nich konstrukcji, pamiętając jednocześnie o zasadzie unikania prostych linii.
  • Architektura – w ogrodzie chińskim nie może zabraknąć altany czy malowniczo rozpiętego ponad wodą mostka. Dobrze wybrać dla nich specjalne miejsce, np. na wzniesieniu lub w miejscu, z którego roztacza się piękny widok. Altana powinna być zbudowana na planie koła albo wieloboku. Jeśli chodzi o mostki, to zaleca się, by w ogrodzie chińskim były one oparte na łukowato wygiętej konstrukcji. Często spotykanym elementem w ogrodach chińskich są murki z okrągłymi przejściami.
  • Rośliny – może wydawać się to nieco dziwne, ale rośliny nie są w chińskim ogrodzie najważniejsze. Mają one głównie symboliczne znaczenie. Sprawdzą się tu takie gatunki jak hosty, sosny, śliwy, klony palmowe i piwonie. Warto wspomnieć również o mrozoodpornych odmianach bambusów oraz o liliach wodnych i kosaćcach, a także magnoliach i rododendronach

Zobacz też:

Magnolia – jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Jakie ma wymagania?

Kwiaty zimowe kwitnące w ogrodzie i w domu

Dziki bez – naturalne lekarstwo na przeziębienia i infekcje. Poznaj jego właściwości

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości