Ogród

Jak podlewać rośliny doniczkowe? Poznaj porady eksperta

Ogród

Aktualizacja:

Jesienna, zazwyczaj deszczowa pogoda, dostarcza roślinom tyle wody, żeby te świeżo posadzone mogły się dobrze ukorzenić, a te o zimozielonych liściach w dobrej formie przetrwały zimę. A co z roślinami domowymi? One dostaną tylko tyle wody, ile im jej zapewnimy. O tajnikach podlewania opowiadał Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie?".

Podlewanie roślin doniczkowych

Domowe rośliny doniczkowe w bardzo różny sposób reagują na niewystarczające podlewanie. Najbardziej oczywistym efektem niedostatku wody są żółknące liście.

Jeśli liście żółkną u podstawy rośliny, to znaczy, że ma zbyt mało wody w doniczce. Jeśli żółkną u podstawy, a dodatkowo brązowieją ich krawędzie, to znaczy, że roślinie brakuje wody i w doniczce i w otoczeniu, wobec czego należy ją spryskać

- tłumaczy Łukasz Skop, autor cyklu "Co z tego wyrośnie?".

Po spryskaniu rośliny wodą musimy uważać na kropelki wody, które zbierają się na liściach.

Mogą zadziałać jak soczewki i słońce wypali w liściach dziury, które zostaną na zawsze

- ostrzega ogrodnik.

Wszystkie żółte liście możemy obciąć u samej nasady, żeby roślina niepotrzebnie się nie wysilała.

Jak podlewać rośliny doniczkowe

Żółknięcie dotyczy najczęściej roślin o sztywnych, skórzastych i bardzo twardych liściach, np. monstera. Te delikatniejsze zazwyczaj na niedostateczne podlewanie reagują brązowieniem - tak dzieje się u wszystkich paproci.

Brązowe liście należy usunąć i dokładnie oczyścić roślinę, aby umożliwić jej przepływ powietrza, odpowiednie dotlenienie i nasłonecznienie liści, które jeszcze są zielone

- wyjaśnia Łukasz Skop.

Rośliny o ozdobnych kwiatach to, że brakuje im wody, pokazują nie tylko zrzucaniem liści, ich brązowieniem lub żółknieniem, ale też zrzucaniem kwiatów.

Jeśli chcemy je przywrócić do dobrej formy musimy usunąć wszystkie zaschnięte kwiaty, później roślinę podlać, ale nigdy jej nie nawozimy. Roślina najpierw musi się odpowiednio napić, żeby odzyskać formę i znów zakwitnąć

- mówi specjalista.

Jeśli kolor liści zmienia się na szary lub czarny to znaczy, że roślina ma za dużo wody. Wtedy musimy dać jej odpocząć - nie podlewamy przez tydzień i pozwalamy ziemi w doniczce zupełnie przeschnąć.

Zobacz też:

Sezon na chryzantemy - co zrobić, aby długo cieszyły nasze oczy?

Jak wykorzystać opadłe liście? Zrób z nich ziemię liściową. "To czarne złoto, które możemy przygotować w prosty sposób"

Kompostownik na działce. Zobacz, jak go zbudować samemu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości