Ogród

Lifting roślin doniczkowych na wiosnę

Ogród

Aktualizacja:

Po zimie, z powodu przegrzanych i nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeń, niektóre rośliny doniczkowe nie są w dobrej formie. Aby przywrócić im ładny wygląd i właściwe proporcje, warto przeprowadzić kurację odmładzającą. Najlepiej przeprowadzić ją wiosną - przed nadejściem upałów. Jak zatem odmłodzić rośliny doniczkowe? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prowadzący cykl "Halo ziemia", ogrodnik Łukasz Skop.

Sadzonki w wodzie

Jedną z metod odmładzania roślin doniczkowych jest zrobienie z nich sadzonek. W tym celu odcinamy od rośliny pędy o długości 10-15 centymetrów. Wstawiamy je do naczynia z wodą i trzymamy w nim do czasu, gdy się ukorzenią. Gdy to nastąpi, sadzimy sadzonki w doniczce.

Zdarza się, że sadzonki przed wypuszczeniem korzeni zaczynają gnić. Aby do tego nie dopuścić, warto do wody wrzucić zakupioną w aptece kapsułkę węgla aktywnego.

Ta metoda odmładzania sprawdza się w przypadku między innymi pelargonii pachnącej, monstery, trzykrotki i niektórych sukulentów.

Odkłady powietrzne

Odkłady powietrzne to jeden z najprostszych sposobów na odmłodzenie roślin doniczkowych. Skorzystają na nich takie rośliny jak: epipremnum, monstery, filodendrony, bluszcze, cissusy, hoje i trzykrotki. Wszystkie te kwiaty mają jedną, zwykle niemile widzianą wspólną cechę: wraz ze wzrostem pędu zrzucają stare liście, przez co z doniczki zamiast pięknej rośliny ozdobnej zaczyna wyrastać coraz dłuższy, łysy badyl.

Wybieramy pęd, który chcemy ukorzenić i nacinamy go pod kątem. Następnie, w miejscu nacięcia podkładamy kawałek folii, nasypujemy do niego garść ziemi uniwersalnej i szczelnie zakręcamy całość na kształt cukierka. Czynność powtarzamy na każdym z pędów, który chcemy ukorzenić. Tak przygotowane odkłady pozostawiamy na około 1-2 miesiące. Oczywiście całą roślinę podlewamy w tym czasie regularnie, jak zawsze. Po wskazanym czasie odwijamy folię, odcinamy sadzonkę i przenosimy do doniczki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości